Blog

4 žhavé trendy v e-commerce

21. 3. 2023

První ABRA e-shop jsme spustili před více než deseti lety - dlouhodobě tak sledujeme, co se v oboru děje. Čerstvé novinky jsme načerpali na veletrhu Czech Online Expo, který letos trhal návštěvní rekordy. Organizátoři odhadují třetinový nárůst a čekají, že příští rok sem dorazí 7000 lidí. Obchodníci se skoro nezastavili a z akce registrují zajímavé postřehy i potenciální poptávky. Nejčastěji se k nám stavovali majitelé firem a lidé zodpovědní za vedení e-commerce. Jaké trendy v oboru z veletrhu vzešly?

  1. Mikroslužby

Typicky umí vyřešit detailní část procesu od skladování přes expedice, doručování zboží, řešení reklamací a výběru peněz až po komunikace se zákazníky přes email. „Mezi takové mikro-služby patří ale i nástroje pro správu produktového portfolia, správa recenzí a hodnocení, lepší vyhledávání, nové způsoby plateb, tj. vše, co pomáhá provozovatelům e-commerce nabízet lepší zážitek,“ vysvětluje obchodní ředitel ABRA Software Petr Vojta.

  1. Integrace

Manažerka E-commerce centra ABRA Software Karolína Hásková si všimla častějších přednášek na téma napojení e-shopu na ERP systém. Zájem o integraci potvrzuje i šéfka obchodu ABRA Flexi Pavlína Mourková: „Stále se nejčastěji setkáváme s e-shopaři, kteří poptávají řešení účetní systém + e-shop, nebo nějakou další integraci,“ říká. Zajímavostí podle ní je, že při výběru systému je jeden ze stěžejních parametrů rychlý pohled na KPI relevantní pro konkrétní cíl nebo obchodní proces. A které oblasti zákazníci nejvíc poptávají? Patří k nim finanční analýzy, projektové řízení, plánování výroby, digitalizace a automatizace procesů ve firmách.

  1. Marketplace

Podle Petra Vojty aktuální mega trend. O co jde? V podstatě o online tržiště různých prodejců sdružujících se na jedné platformě. Ale zatímco dříve se na to soustředily konkrétní firmy jako je třeba Amazon, AliExpress nebo Wish, dnes vstupují na trh noví hráči působící původně v úzkém segmentu, například Kaufland. Potravinářský řetězec v Německu prostřednictvím 7000 prodejců nabízí online více než 30 milionů nepotravinářských položek, včetně nábytku nebo módy, a stejnou službu chystá i u nás. Firmy tak využívají svůj silný brand na rozšíření sortimentu, aniž by musely řešit další výrobu nebo sklady. „Kdo může, chce toho využít,“ komentuje situaci Petr Vojta.

  1. Umělá inteligence / AI

Pavlína Mourková dále zaznamenala „vyrojení“ firem s nabídkou strojových překladů e-shopů, se kterými pomáhá umělá inteligence. Podle Petra Vojty se brzy objeví podobný boom také ve službách pro podporu zákazníků (tak jako má Ikea svou Annu) a později i pro pomoc při rozhodování, jaké zboží si vybrat. „Je to jen můj osobní odhad, ale představuji si vyhledávání typu, jakou televizi si mám vybrat, když se rád dívám na fotbal a závody aut a chtěl bych, abych mohl k televizi připojit chytré světlo pro navození té správné nálady. Používám Apple a Netflix a nemám rád Android. Jakou úhlopříčku mám vybrat, když od televize budu sedět cca tři metry?“

Máte nástroj, který by šel propojit s naším softwarem? Ozvěte se nám!

Mám zájem o předvedení 4 žhavé trendy v e-commerce CZ