Blog

5 důvodů, proč si pořídit domů Malinu

8. 4. 2015
blank

Raspberry Pi bylo odkojeno jako super mini počítač do každé školy, na jehož střevech se vyřádí všelijaký počítačový panic. Ale podobně jako u Facebooku se i zde ušlechtilá akademická myšlenka zvrhla v pejorativní nástroj korporátního světa. A to je šance i pro vás.

1) Protože dva je více než jedna

Operační systém Raspbian

Nová verze Maliny (RPI 2) dostala slušný výkon. Díky tomu nyní dokáže mnohem více než její přechůdce B+. Dokonce šestkrát více. Pozornost si především zaslouží nový čtyřjádrový procesor ARM7, díky kterému bude možné instalovat „obyčejné“ distribuce Linuxu na Raspberry. Doteď bylo nutné mít speciální distribuci ušitou přímo na míru naší krásce – nejčastěji Raspbian. Nyní je možné využít více systémů, ovšem kompilaci na ARM bude nutné provést tak jako tak.

Windows 10 na Malině

Linux je fajn. Ale opravdový heart attack příchází, když řeknu, že tato deska velká jako kreditní karta zvládne (nyní již dostupné v developu) Windows 10! Bohužel se nebude jednat o plnohodnotné Windows, ale o upravenou verzi pro „malé spotřebiče“ (tzv. Internet of Things). Jak to bude v praxi vypadat a co od toho čekat, nikdo zatím neví.

Moudří muži ze Sillicon Valley se dokonce pokusili o infikování Chrome OS a vypadá to, že mutant žije!

2) Protože vám nahradí cloud

Switch z Lega běžící na Malině

Chcete mít data stále přístupná a nevěříte cizím serverům? Tak si prostě postavte svůj vlastní. Sežeňte statickou IP, napojte Malinu a nainstalujte jakékoliv služby, které budete chtít. Stačí jednoduchý FTP daemon či Apache. Komu to bude málo, přidá VNC pro vzdálenou správu. A kdo chce jít ještě dále, může zkusit Guacamole, který vám nabídne správu PC přes webový prohlížeč. Možnosti jsou neomezené. No není hezké, když máte počítač stále u sebe?

3) Protože vám vrátí hravost

K Malině připojíte cokoliv

Raspberry PI nabízí 40 pinů, na které můžete napojit cokoliv. A když říkám cokoliv, myslím tím cokoliv. Drony s Malinou na zádech se to na nebi jen hemží, RC auta naslouchají přes serverovou databázi a razí si cestu na určené souřadnice pomocí GPS. To je všechno běžné, jen trochu vylepšené. Ale co takové zrcadlo, na kterém vidíte čas a teplotu?  Nebo mikrovlnku, která reaguje na váš hlas? Či vlastní telefon?

Hrací automatiy na OS Malina

Představivosti se meze nekladou a díky vestavěným funkcím můžete zkusit naprogramovat v Pythonu nebo C vlastní aplikaci, která předá pinům signály. Nechť zimní večery započnou!

4) Protože televize už nikdy nebude jako předtím

Multimediální centrum běží na Malině

Výše uvedené příklady vyžadují alespoň průměrné znalosti elektroniky. Ale jednu věc můžete udělat i bez proklínání Ohma. Připojením přes HDMI získáte z nudné šedi programů společníka, od kterého se nebudete chtít odtrhnout. Jako základ může posloužit distribuce OSMC, která nabídne plnohodnotné multimediální centrum. Pryč jsou doby, kdy O2 videotéka byla v porovnání s nabídkou televizních stanic menším zlem.

Herní zařízení Pitendo funguje na Malině

Ale kdo by se díval na televizi, když může hrát hry? Díky emulátorům je možné se vrátit o pár (desítek) let zpět, kdy trhy brázdil Prince of Persia či Tekken. Nabídka emulací je bohatá – AMIGA, SEGA, DOS, Playstation nebo Nintendo. Tak připojte gamepad a hurá do toho.

5) Prostě proto

Malina je IN. Je to něco, co vás odlišuje v davu. Něco, čím se můžete chlubit. A to něco stojí pouhých 35$. Spotřebu drží stále na neuvěřitelných 3.5 – 4 W. Ano, čtete správně. To je cca 20x menší spotřeba než má v klidu průměrný počítač. Tak proč jí ještě nemáte?


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ