Aktuality

5 věcí, díky kterým bude Vaše práce v ABRA Gen rychlejší

27. 1. 2017

Projděte si těchto 5 bodů, které Vám vysvětlí, jaký vliv má péče o systém a databázi na rychlost ERP ABRA Gen.

1. Starám se dostatečně o databázový server?

Je databázový server, který váš systém používá, součástí informačního systému? Z pohledu zákazníka se nabízí odpověď rychle, říká, že samozřejmě. Ovšem databázový server je technologie, kterou ERP systémy jenom využívají pro práci s daty a vyrábí ho někdo jiný než výrobce informačního systému.

Pokud si pořídím databázi, tak musím mít také jasno, kdo se mi o ni bude starat. A proč že se o data v databázi musí někdo starat? Důvodem je růst a zanášení dat tím, jak s nimi pracuje informační systém.  Provozem dochází například k degradaci rychlosti, s jakou je možno vyhledávat data pomocí indexů. Další věc jsou data, která si databáze vyrábí sama, aby umožnila transakční zpracování dat. To se děje například u databáze Firebird. V momentě, kdy bude konkrétní uživatel provádět rozsáhlé transakce, musí se databáze vypořádat s přístupy ostatních uživatelů. K záznamům, které běžící transakce a databázový server používá, bude muset vytvořit kopie těchto dat v případě, že je bude někdo chtít použít. Tato data se v databázi budou hromadit, protože nedochází k jejich automatickému odstranění. Tyto neduhy se dají odstranit a v případě DB Firebird je na to i jednoduchý recept, o kterém se zmíním později.

Pokud se bavíme o vyspělých databázích Oracle a MS-SQL, tak tady už je vhodné si najmout opravdového DB specialistu na správu databáze, nebo zakoupit službu správy databáze přímo od ABRA Software.

2. Vědět znamená 90% úspěchu

Jsou dva přístupy jak údržbu dat provádět. Ten méně šťastný je občasné provedení údržby. Je vhodný spíše pro menší instalace s menšími daty. Prostě se jednou nebo párkrát do roka provede zálohování databáze a její opětovná obnova a většina trablí je pryč. Také se ověří, zda v databázi není nějaká chyba.

Pro větší data je ale mnohem lepší provádět průběžný monitoring všech klíčových parametrů, které ovlivňují kvalitu a rychlost databáze. Tím se dá reagovat na nesprávný chod systému, nebo zjistit, že někdo vyrobil neoptimální úpravu v systému, která jej enormně brzdí. Takový monitoring si může zákazník zrealizovat vlastními silami, nebo ho v rámci služby správa databáze obdrží od nás.

3. Hardware není všechno

Při řešení nedostatečné rychlosti informačního systému se často dává velká váha na výkonnost hardware. Obecně ale platí, že pokud není zvolen vyloženě nevhodný a chybně instalovaný hardware, je mnohem důležitější hledat problém v oblasti nesprávného použití nástrojů přizpůsobení v informačním systému ABRA nebo v kondici databáze. Na druhou stranu naše zkušenost ukazuje, že zákazníci často podceňují základní principy, které je při provozu informačního systému nutno dodržovat.

Shrňme si pár základních rad kolem DB serveru, které je dobré nepřehlížet. Klíčový význam pro rychlost databáze má rychlost diskového systému a schopnost systému zpracovat více požadavků souběžně. V dnešní době, kdy se cena SSD disků již nepohybuje v závratných výšinách, máme jasné doporučení. Použijte SSD disky. Je vhodné nepodceňovat jejich spolehlivost a použít vhodný typ RAID. V případě databází Oracle a MS SQL je pak také dobré ukládat data do jednotlivých úložišť na oddělené diskové systémy dle doporučení výrobce databáze. V tomto případě již jednoznačně doporučujeme nechat tuto práci profíkům. Další co databáze potřebuje pro svůj hladký chod, je dostatečně výkonný procesor nebo i více, a to v závislosti na počtu současně pracujících uživatelů, automatizačních úloh nebo napojených externích aplikacích. Velmi důležitý je dostatek paměti, který je naladěn tak, aby měla databáze možnost uložit všechna aktivní data do paměti. To je hodně důležité zejména pro databáze MS-SQL a Oracle. Použití značkového serveru renomovaného výrobce je dnes již stovkami instalací ověřená nejlepší praxe a měla by být samozřejmost. Podrobnější doporučené konfigurace je možno nalézt na našem webu.

4. Záloha je základ všeho

Zálohujte, zálohujte, zálohujte, a když je záloha hotová, tak obnovujte. Určitě zálohujete (určitě?), ale ruku na srdce, kdo zkouší zálohu také obnovit? Pokud to neděláte, tak hrajete se svými daty, a tedy tím nejcennějším ve vašem informačním systému, ruskou ruletu. Teprve když máte jistotu, že lze data ze zálohy obnovit, tak je zaručeno, že je záloha použitelná. Důvodem je fakt, že při obnovení dat ze zálohy dochází ke kontrole jejich konzistence. Pokud je databáze poškozena takovým způsobem, že se to zatím neprojevilo, zjistí se to až v tomto okamžiku. Stačí data obnovit do jiného spojení. No nestojí to za tu jistotu? Případů, že uživatel disponoval zálohou, ale nebyla konzistentní, jsem zaznamenal nespočet. Proto obnovujte, obnovujte, obnovujte.

K zálohování jsem ale nezabrousil náhodou.  S obnovením dat ze zálohy také dochází k další věci. Dá se to říct tak, že v databázi se udělá velký úklid. Dojde k úplné obnově databáze bez nepotřebných souborů a k novému vytvoření indexů. Tahle cesta je dobrá nejen když máte pomalý systém ABRA Gen, ale také v situaci, kdy vám systém nefunguje správně a nikdo neví proč.

5. Ohýbat, ale s rozumem

ABRA Gen je opravdu prvotřídní ERP. Co v něm není připraveno od našich vývojářů, to se dá s rozumným úsilím dodělat díky nástrojům přizpůsobení. Bohužel tato vlastnost má dvě stránky. Tu světlou jsme si řekli, ale je tu ještě ta stinná. Často se setkávám se zákazníky, kteří jako největší problém vidí rychlost systému. Při podrobnějším průzkumu se většinou ukazuje, že pomalost je zakleta v nesprávně upravených polích, která počítají složité údaje při zobrazení velkého počtu záznamů. Někdy také objevíme skript, který potřeboval optimalizaci. Po našem zásahu se rychlost systému opět normalizovala. Je tedy důležité, aby se systém „ohýbal s rozumem“. Nelze čekat, že složitý výpočet bude stejně rychlý na 100 záznamech stejně jako na 1 milionu. Pokud se rozhodnete udělat si úpravy vlastními silami, investujte alespoň do konzultace vaší analýzy. Vrátí se vám to násobně, když nebudete muset hledat následné problémy. Pokud se Vám již podobná věc stala a nevíte co s tím, obraťte se na naši zákaznickou podporu a my vám rádi pomůžeme.

Svižný systém = rychlá práce.

 „Naše ABRA je po desetiletém provozu čím dál tím pomalejší,“ slýcháme od uživatelů Abry, „až nás to brzdí v práci. Jde s tím něco udělat?“ Opakující se otázka zákazníků, kteří zanedbali péči o svá data. Neřaďte se mezi ně i Vy. Pravidelná péče o databázi se vám vyplatí nejen finančně. Kromě času ušetříte i vlastní nervy, a Váš informační systém bude šlapat jako švýcarské hodinky. A to je myslím náš společný cíl.