Již tradičně plzenští vývojáři z ABRY podporují Linuxové distribuce. Konkrétně Ubuntu, Fedoru a RedHat Enterprise. Dnes však budeme hovořit o distribuci Debian. Asi nejrozšířenější mezi uživateli Maliny je totiž upravená verze této distribuce s názvem Raspbian…
Stáhneme proto ze stránek ABRA FlexiBee instalační soubor určený právě pro Debian (můžete použít i wget).
Po té využijeme nativní podpory pro instalaci balíčků s koncovkou .deb – program dpkg; nebo nainstalujeme správce balíčků GDebi, jenž se postará o stažení případných dalších „dependencies“ potřebných ke spuštění – v našem případě Javu a PostgreSQL (doporučujeme tento postup).
Pokud nemáte GDebi, jednoduše ho příkazem apt-get gdebi nainstalujete. Následně stačí příkaz gdebi <cesta k souboru>, a package manager se postará o vše potřebné k prvnímu spuštění.
Pro inspiraci: o malině jsem již psal v článku „5 důvodů, proč si pořídit domů Malinu„.
Pokud se chcete pokusit o instalaci na RPI B, tak nepochodíte. Minimální hardwarová konfigurace totiž vyžaduje alespoň 1GB RAM a jednojádrový procesor o frekvenci 1.2 GHz či větším. Model B nabízí pouze 512MB SDRAM, přičemž se jedná o sdílenou paměť s GPU, která si ukrajuje 16-256MB, dle nastavení. A ačkoliv jde procesor přetaktovat, více jak 800 MHz z něj nedostanete. Instalace tedy proběhne, ale aplikace vám bude padat.
S RPI 2 však dopadnete lépe. Nabízí 1GB SDRAM, což je sice nadoraz, ale bude to stačit. Navíc ve výpočtech pomůže čyřjádrový procesor s frekvencí 900MHz, které lze přetaktovat na 1000 Mhz.
Prohlédněte si postup instalace v printscreenech









Účetní systém ABRA FlexiBee můžete provozovat online v cloudu, lokálně na svém PC na Windows, Linux i OSX. Malina rozšiřuje využití mezi IT nadšence, kterým fandíme. Chceme FlexiBee zpřístupnit všem a spojení Raspberry Pi 2 a ABRA FlexiBee umožňuje jako vždy účtovat jednoduše, bezpečně a chytře.
Jaké máte s Raspberry zkušenosti vy?
Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.