Baťa postavil úspěch na trojici podnikatelských hesel. Fungují i dnes?

27. 5. 2019
ABRA Software partnerem FORBES Rodinné firmy 2019

Tomáš Baťa v první půlce minulého století zaměstnával přes 30 tisíc lidí, jejichž práce se v podobě kvalitních bot vyvážela do desítek zemí světa. Jeho cesta k fungujícímu obchodu je prostá i geniální. Jaroslav Řasa ji na akci Forbes Rodinné firmy 2019 rozvedl do detailu.

Dotaz a chvilka dramatického ticha. Kdyby architektka Eva Jiřičná tušila, jaké napětí se 13. května odehraje uvnitř Kongresového centra Zlín, možná by zvážila, zda je sklo tím pravým materiálem. Když se totiž zakladatel ABRA Software zeptal publika na tři slova, díky kterým Baťa dobyl svět, stěny budovy se lehce zachvěly. Nikdo netušil, ale každý chtěl znát odpověď. Tady je:

VYDĚLEJ. INVESTUJ. UŠETŘI. Přes sto let stará trojice má pořád velkou sílu.

První heslo je spojené se sebevědomím a zdravou vírou ve vlastní produkt. “Nebuďme subdodovatelem velkých firem. Budujme silné značky,” vzkazuje Jaroslav Řasa. Žebříček Forbes 130 největších českých rodinných firem ukazuje, že nám to jde – společnosti v tomto výběru v souhrnu dosahují tržeb přes 320 miliard korun a zaměstnávají více než 100 tisíc lidí.

Druhé heslo překládá jako práci s lidským kapitálem. Firma Baťa podle něj uměla dobře rozeznat talentované lidi a dát jim příležitost. Stěžejní je také propojení byznysu a vědy. “Baťa už tehdy věděl, že to je jediný způsob pro českou budoucnost. Nemáme suroviny, jiné země jsou v lecčems levnější, ale máme chytré myšlenky. A právě na nich je potřeba stavět naši produkci,” vysvětluje Jaroslav Řasa.

A jak ušetřit? Zvýšením produktivity práce, k níž přispívá také ABRA Gen – informační systém od ABRA Software. Pomůže s účetnictvím, správou skladů, vyřizováním objednávek a dalšími činnostmi, které jsou pro každou firmu denním chlebem. Díky API lze propojit s jakoukoli aplikací a integrované vlastní řešení Business Intelligence poskytne okamžitou vizualizaci dat. Přehled a úleva od administativní zátěže poskytují prostor pro vymýšlení originálních nápadů, které jsou základem dlouhodobého úspěchu.

A kde se dozvíte víc? V knížce Úvahy a projevy od Tomáš Bati. “S jejím přečtením pochopíte baťovskou filosofii. Díky této publikaci jsem začal podnikat,” uzavírá Jaroslav Řasa.

Jaroslav Řasa vystoupil na akci FORBES Rodinné firmy 2019