ABRA Software a.s.

Co se učí dnešní děti? Číst, psát a ... kódovat.

Co se učí dnešní děti? Číst, psát a ... kódovat.

Irena Nováková, foto: Scratch a Lego / 6.2.2017

V ABRA Software pracuje 150 lidí. Všichni umí číst a psát. A většina z nich také programovat. Začátek i konec pracovního dne je pro ně spojený s kódem. Je tedy jasné, že sledujeme všechny novinky v oboru. V oblasti vzdělávání jsou aktuálním hitem hry, stavebnice a projekty, které mají společný cíl – motivovat mladou generaci k programování. Příkladem je webová aplikace Scratch nebo kódovací set LEGO BOOST, který dánská firma představila na letošním veletrhu CES v Las Vegas. 

LEGO BOOST – kostičky v pohybu

Děti si díky novince od Lega mohou dílo z kostiček nejen sestavit, ale rovnou rozpohybovat. Lego dílky v sobě mají zabudované čidlo s možností připojení motorů a dalších prvků, díky kterým se dá hračka (například robot, kočka nebo třeba kytara) ovládat. „Chceme, aby se děti bavily a měly neomezenou možnost experimentovat. Proto přicházíme s možností kódování,“ říká Simon Kent, šéf designu ve společnosti Lego. Děti můžou hračce dodat nejen pohyby, ale také hlas – to vše prostřednictvím aplikace na tabletu nebo mobilu, která je pomocí barevných bloků – kódů uvede do světa programování. LEGO BOOST bude k dostání v srpnu 2017 za cenu 159 dolarů.

Scratch – hraj, kóduj a sdílej

Projekt týmu profesora Mitche Resnicka z Massachusettského technologického institutu (MIT) umožňuje vytvářet interaktivní příběhy, hry a animace a sdílet je s ostatními. Seskupením barevných bloků s konkrétními příkazy vznikají neomezené kreativní možnosti. Kódování podle Resnicka učí děti zorganizovat vlastní nápady – komplexní myšlenka se rozloží na jednoduché kroky a snáz se převede do reality. Děti se tak neučí, jak kódovat, ale kódováním se naopak učí nové dovednosti. Aplikace je navržená pro děti od osmi do 16 let, ale využívat ji může naprosto kdokoliv. Příkladem je Resnickova maminka, které je přes osmdesát... Schratch je k dispozice zdarma na webu scratch.mit.edu.

Programování včera a dnes

Co dělali současní programátoři jako děti? Stavěli cihly s robotem Karlem. Jednouchý program „Karel The Robot“ stvořil v 70. letech americký profesor Richard E. Pattis jako způsob, jak učit programování. Čeští profesoři v čele s Tomášem Bartovským a Rudolfem Pecinovským programovací jazyk zjednodušili a přiblížili dětem. Nostalgicky na něj můžete zavzpomínat přes web karel.oldium.net. Dnešní možnosti jsou barevné, interaktivní a online. Kódují děti i dospělí, kluci i holky (viz web girlswhocode.com). Chcete k nim patřit? Zkuste to online nebo nám dejte echo a my k našim Školením přidáme i kódování. Protože, jak říká programátorka Reshma SaujaniLearn to code and change the world

bez komentářů

comments powered by Disqus

Odebírejte naše články prostřednictvím RSS