ABRA Software a.s.

Ohňostroj business objektů

Ohňostroj business objektů

Štítky: ABRA Software

Irena Nováková / 1.7.2017

Hledání předků se v posledních letech stalo oblíbenou aktivitou, které se věnují vydavatelé knih, tvůrci televizních pořadů a dokonce také… softwarové firmy. V ABRA Software jsme pomocí šikovné aplikace vytvořili rodokomen našich business objektů (BO) - v atraktivním grafickém přehledu jsme zobrazili hierarchii vzniku koncových BO, se kterými pracují uživatelé ABRA Gen. Proč? Abychom získali rychlý přehled souvislostí.

“Grafickou reprezentaci jsem vytvořil, abych rychle dokázal dohledat vzájemnou závislost mezi objekty.  Například BO “faktury vydané” má více než 15 předků – každý vždy přidá trochu nové funkčnosti jako je třeba možnost vrácení, zaúčtování nebo čerpání,” vysvětluje autor schématu Honza, který v ABRA Software vede jeden z programátorských týmů.

K vizualizaci grafu využil open source nástroj Gephi, který díky velké škále doplňků umožňuje velké věci. “Například pomocí jednoho z doplňků byla vytvořena vizualizace šíření zpráv na twitteru ohledně revoluce v Egyptě,” doplňuje Honza. Jeho ztvárnění “suchých dat” je důkazem, že i čistě technická věc může být krásná.

Honza vzájemné závislosti extrahoval přímo ze zdrojových kódů. Hlavička objektu "faktury vydané" vypadá například takto:

Výsledkem extrakce všech tříd je seznam uzlů (tříd objektů) a seznam hran (představujících dědičnost):

A tady už je výsledné grafické zpracování:

A jak konkrétně Gephi funguje? Otevřený nástroj, který je k dispozici zdarma, umožňuje vytvářet jakékoliv grafy a síťové diagramy. Aplikace je primárně určená datovým analytikům a vědcům, kteří chtějí prozkoumat a pochopit grafy. Gephi jim umožňuje vytvářet hypotézy a oddělovat anomálie a chyby. Jde o doplňující nástroj k tradiční statistice, který díky vizualizaci umožňuje lépe uchopit a pochopit konkrétní oblasti dat a nalézt v nich souvislosti.

bez komentářů

comments powered by Disqus

Odebírejte naše články prostřednictvím RSS