ABRA Software a.s.

Pohled z výšky na WebAPI

Pohled z výšky na WebAPI

Irena Nováková / 5.12.2016

Když se našich vývojářů zeptáte, čemu se v poslední době věnovali, odkážou vás na "read me". Hezká rada. Až na to, že v komplexním souboru technických informací se vyznají jen ajťáci. Pokud k nim nepatříte, musíte hledat kreativnější způsoby, jak mlčícím odborníkům rozvázat jazyk. Třeba zjistit, co je baví a během této činnosti se hodně ptát. S kolegou programátorem jsme tedy vyrazili na stěnu. Během zdolávání umělých vrcholů jsme konečně pochopili, jak funguje a k čemu slouží to slavné API - technologická novinka, která je od října součástí ABRA Gen

*Právě čtete úvodní díl seriálu k WebAPI, který je určen běžným uživatelům. Následovat budou odborné články, které ocení hlavně vývojáři a IT specialisté.*

Zdolávání API vrcholů

V lezeckých botách a svázaných vlasech (aby se nezapletly do karabiny) stojíme před boulderingovou halou o rozloze 600 metrů čtverečních. Vidíme obrovské množství barevných chytů, které je potřeba správně propojit a dostat se tak k cíli. Na principu propojení funguje také API. "WebAPI představuje způsob, jak pracovat s Abrou z externích aplikací - eshopů, webových portálů a podobně," začíná svůj proslov Tomáš. API je součástí moderního řešení, které umožňuje intenzivní komunikaci mezi programy. Díky spolupráci serverů při výměně dat se například můžeme přihlašovat na různé weby přes účty na Twitteru či Facebooku. Majitelé e-shopů pak díky API mohou automaticky vystavovat faktury nebo upravovat skladové položky. Programátor pomocí několika řádků kódu dostane z informačního systému data do Vašeho e-shopu (či jiné webové aplikace) a naopak. "Může jít o seznam firem, aktualizace skladových položek nebo třeba vytvoření nové skladové karty," doplňuje programátor. 

Take a REST

Po rozehřívacím kolečku informací jdeme rozehřát vlastní tělo. Protáhneme si ruce a nohy, rozproudíme krev krátkým rychlým během a na závěr se pomalu a opatrně protáhneme. A jsme připraveni na první boulderové pohyby. Než se pustíme do různě obtížných barevně vyznačených cest, pilujeme techniku. A přitom se dozvídáme, na jakém principu WebAPI vlastně funguje. Zkratka API se dá volně přeložit jako rozhraní pro programování aplikací, díky kterému lze jednoduše přistupovat k údajům v našem informačním systému. Data jsou díky API přístupná přes odkazy URL a dostupná ve formátu JSON - aktuálně nejpoužívanějším formátu pro výměnu dat. API server je postaven na architektuře REST - toto rozhraní umožňuje k datům jednotný a hlavně velmi snadný přístup. Když to shrneme, WebAPI a vše kolem něj představuje otevřený soubor nástrojů, funkcí a operací, které má programátor volně k dispozici. Může pracovat se standartními nástroji, aniž by potřeboval studovat složitou dokumentaci. Odeslané požadavky si programy zprostředkují mezi sebou. Výsledkem je pokročilá automatizace, která výrazně šetří čas. 

HTT… co?

Protokol HTTP funguje na principu požadavku a odpovědi. Klient (například webový prohlížeč) pošle požadavek webovému serveru. Ten ho zpracuje a nějakým způsobem na něj odpoví. To vše zajistí několik řádků kódu, který napíše Váš vývojář. Pro běžné uživatele jsou důležitá data a informace, která se takto propojí mezi informačním systémem a například webovou aplikací.  

United colours of API

Náš dnešní trénink pomalu končí a tak je čas dospět ke smysluplnému závěru. Lezení je fajn. Protahuje tělo, cvičí mysl a stává se podnětem k zajímavé konverzaci. WebAPI je taky fajn. Umožňuje jednoduchý přenos dat a díky rozložení kapacit šetří síly serverů. Součástí řešení od ABRA Software je implementace standardu Swagger (OpenAPI). Aplikace, weby a další IT nástroje tak vzájemně rozpoznají své možnosti a kapacity, aniž by bylo potřeba vstupovat do zdrojového kódu. WebAPI je tak trochu jako Benetton - propojuje programy z celého světa bez ohledu na jejich původ. 

Příští díl našeho seriálu se zaměří na ukázku WebAPI v praxi. Přes aplikaci Postman se podrobně podíváme na strukturu požadavků a podobu dat ve formátu JSON.

bez komentářů

comments powered by Disqus

Odebírejte naše články prostřednictvím RSS