ABRA Software a.s.

Tanec s termíny

Tanec s termíny

Štítky: názorradyskills

Tomáš Jedno / 19.3.2014

Článek o tom, jak se to s termíny dělat nemá, sepsal pro výstrahu špičkový projektový manažer, který si však nepřál být jmenován. Text ABRA používá jako povinný výukový materiál při nástupním výcviku svých zaměstnanců  :-)

Pokud se někdo z vás ptá, jak spolu souvisí pojmy termíny a tanec, tak na první pohled nijak Po přečtení tohoto článku však budete přesvědčeni o opaku.

Věnovat se budu:

  • slíbení termínu do dáli a co pak s blížící se pohromou
  • jak do termínů vstupuje prokrastinace
  • bojovým sportům s prioritami

Hudba začíná

Obchodní předehra

Zaznělo klepání paliček bubeníka a hudba začíná. Taneční sál je prázdný. V tomto okamžiku začíná ta podivná hra se slovy, sliby, nestíháním a vším co je s tím spojeno.  Na parket vstupuji plný energie, očekávání a s cílem mít spokojené zákazníky. První figurou v tanci je nabídka provedení prací a naivní slíbení optimistického termínu prvnímu zákazníkovi. Tomu se zdá cena adekvátní, termín přijme bez připomínek a s úsměvem na rtech se loučíme.

Otočkou měním směr a jdu k dalšímu zákazníkovi. Stejný scénář, ale jiný průběh. Zákazníkovi se navržený termín nelíbí a já ve snaze mu vyhovět slibuji modré z nebe s tím, že to nějak zvládnu. Vděčný zákazník se se mnou loučí s úsměvem na rtech a já v obavách provádím další otočku a začínám pracovat pro prvního zákazníka.

Pauza, v mém pojetí prokrastinace

Velmi nebezpečná figura spočívající v oddalování potřebného a vymýšlení různých jiných věcí, které dělám raději. Odborně se tomu říká prokrastinace. Figura se vloudí podvědomě sama, a že ji tančím, zjistím až po několika taktech, kdy už se partnerka rozhodne raději pro freestyle a já ji musím nějak elegantně dohnat.

Práce

Ideální, pohodová figura. V některých kruzích velmi oblíbená (např. workoholici). Má ale své nevýhody a rizika. Jedním z nich je nedostatečná příprava. První zákazník dal obecné zadání, ze kterého se nakonec vyvine „atomová elektrárna“. Pro nezasvěcené: "atomovka"  je velmi velmi velmi složitá či komplikovaná aplikace nebo řešení. V tom horším případě jsem si navíc neudělal žádnou časovou rezervu, měl jsem pauzu a atomovka se prostě nedá stihnout. Termín se blíží. Co s tím? Musím tam hodit nějakou termínovou figuru :-)

Přeskok

Odložit práci pro prvního zákazníka a pokračovat až po dokončení zakázky pro druhého zákazníka. To je sice krásná figura, ale pro prvního zákazníka často neakceptovatelná. Dostal by to, co chce hned teď, až někdy pak. A to ne! Navíc jsem mu to přece slíbil :-( A to ne! Začíná licitace, co zklamaný zákazník zkousne a co za to bude chtít. Nejhorší je v tento okamžik slíbit něco navíc, ba co hůř, až po sdělení nového termínu. To se totiž nikdy v novém termínu nestihne a pak znovu a znovu začíná valčíček kolem dokola. Nevím jak kdo, ale moc dlouho se to vydržet nedá.

Osobně se mi přesto zdá tato figura i v případě skryté atomovky jako nejméně riziková. Samozřejmě nejlepší možností je nejprve zatančit přípravné kolečko, ale na to často nebývá čas.

Odsun

Odsouvám pouze aktuální termín prvního zákazníka. Ten většinou několika denní zpoždění přetrpí a průběžně prověřuje, jak to vypadá. Jeho kontroly mají za následek práci pouze nad jeho zakázkou a tím se dostávám do opakovaného kolečka s posunem termínů u dalších zákazníků.

Velkou nevýhodou této varianty je riziko, že zapomenu dalším zákazníkům říct o zpoždění. Následkem je stupňující se nevrlost podstatně většího počtu zákazníků, má maličkost upadající do depresí a v nejhorším případě různé písemné výzvy zákazníků s utkvělou představou, že se tím něco zlepší. Nezlepší…

Velkým rizikem je v této figuře touha stihnout nestihnutelné. Vede to pouze k chybám, nedodělkům, nevyspání se a při soustavném používání této figury nakonec ke zkolabování. Pracant se snaží udělat vše najednou, mění priority podle hlasitosti křiku zákazníka a poslední vyhrává. Věta "právě na vás pracuji", by měla být odměněna menším elektrickým šokem!

Dabl

Tanec se dvěma partnerkami najednou je opravdu hodně složitý a je možný pouze v některých stylech. Vždy je k dispozici pouze omezené množství figur a má osobní zkušenost je, že buď obě partnerky tančí stejnou figuru, nebo jedna "šlape zelí" a já se věnuji druhé (po taktech je samozřejmě střídám). Stejně je tomu i v případě zákazníků. Vždy dostane každý zákazník něco, řeším to, kde očekávám rychlejší reakci jako první, bombarduji zákazníky dotazy a jakoby čekám na odpovědi. Cílem je to přežít a ideálně to do konce písničky dotáhnout.

Je to vlastně jedna velká improvizace a je jenom na umu tanečníka, jak to celé dopadne. Občas se zadaří, občas ne. Tanečnice z toho ale nikdy moc nadšené nejsou a i když sál tleská, jaký jsem „mačo“, v našem případě mi nikdo určitě tleskat nebude, maximálně řeknou, že mám kliku.

Konec

Písnička skončila a kdo by si myslel, že jsem se poučil a příště se nenechám přemluvit na nerealizovatelný hvězdný zámek, tak se plete. Po chvilce odpočinku skočím do víru tance a jedu naučené figury. Už jenom pro ten tanec a pro to, co mě baví.

Termíny jsou něco, co chtějí zákazníci, mně pro práci stačí jenom fronta požadavků, stejně jako když se čeká fronta na lístky u kina. Nevýhodou je, že v mé frontě by si všichni zákazníci museli zaplatit hotel a přeci jen mají nějaká očekávání. Můj boj není tedy ani tak s termíny, jako s očekáváním zákazníků a ten je bohužel nekonečný.

Jaké figury používáte vy?

bez komentářů

comments powered by Disqus

Odebírejte naše články prostřednictvím RSS