Aktuality

Den s vývojářem. Konečně víme, jak funguje WebAPI.

5. 12. 2016

Když se našich vývojářů zeptáte, čemu se v poslední době věnovali, odkážou vás na "read me". Hezká rada. Až na to, že v komplexním souboru technických informací se vyznají jen ajťáci. Pokud k nim nepatříte, musíte hledat kreativnější způsoby, jak mlčícím odborníkům rozvázat jazyk. Třeba zjistit, co je baví a během této činnosti se hodně ptát. S kolegou programátorem jsme tedy vyrazili na stěnu. Během zdolávání umělých vrcholů jsme konečně pochopili, jak funguje a k čemu slouží to slavné API - technologická novinka, která je od října součástí ABRA Gen

Zdolávání API vrcholů

V lezeckých botách a svázaných vlasech (aby se nezapletli do karabiny) stojíme před boulderingovou halou o rozloze 600 metrů čtverečních. Vidíme obrovské množství barevných chytů, které je potřeba správně propojit a dostat se tak k cíli. Na principu propojení funguje také API. "WebAPI představuje způsob, jak pracovat s Abrou z externích aplikací - eshopů, webových portálů a podobně," začíná svůj proslov Tomáš. Pomocí několika jednoduchých IT kroků, o které se postará Váš specialista, dostanete z informačního systému data do Vašeho e-shopu a naopak. "Může jít o seznam firem, aktualizace skladových položek nebo třeba vytvoření nové skladové karty," doplňuje programátor. 

Take a REST

Po rozehřívacím kolečku informací jdeme rozehřát vlastní tělo. Protáhneme si ruce a nohy, rozproudíme krev krátkým rychlým během a na závěr se pomalu a opatrně protáhneme. A jsme připraveni na první boulderové pohyby. Než se pustíme do různě obtížných barevně vyznačených cest, pilujeme techniku. A přitom se dozvídáme, na jakém principu WebAPI vlastně funguje. "Základem je REST rozhraní, pro komunkaci tedy používá webový protokol HTTP a plně využívá jeho možnosti a vlastnosti," říká náš průvodce.

HTT… co?

Protokol HTTP funguje na principu požadavku a odpovědi. Klient (například webový prohlížeč) pošle požadavek webovému serveru. Ten ho zpracuje a nějakým způsobem na něj odpoví. To vše se ale děje v rámci kroků, které provádí Váš IT specialista. Pro běžné uživatele jsou důležitá data a informace, které se objeví v informačním systému nebo webové aplikaci. 

United colours of API

Náš dnešní trénink pomalu končí a tak je čas dospět ke smysluplnému závěru. Lezení je fajn. Protahuje tělo, cvičí mysl a stává se podnětem k zajímavé konverzaci. Web API je taky fajn. Umožňuje jednoduchý přenos dat a díky rozložení kapacit šetří síly serverů. Součástí řešení od ABRA Software je implementace standardu Swagger (OpenAPI). Aplikace, weby a další IT nástroje tak vzájemně rozpoznají své možnosti a kapacity, aniž by bylo potřeba vstupovat do zdrojového kódu. Web API je tak trochu jako Benetton - propojuje programy z celého světa bez ohledu na jejich původ.