Aktuality

Digitalizace je pro inovativní firmy prioritou číslo 1

27. 11. 2019
Digitalizace firmy v ERP

Český HDP loni vzrostl o 3,2 procenta, což je více než v Německu (1,9 procent) i v celé EU (2,1 procent). Příznivé číslo ovšem postrádá efektivitu. Vyšší produktivita práce se na něm podílí jen ze třetiny, zbytek zajišťuje rostoucí počet odpracovaných hodin. Jak tento poměr změnit?

"Odpověď je v digitalizaci," říká Petr Jonák z Coca-Coly, který za značku komunikuje v Čechách a na Slovensku. O tématu spolu diskutovali se zakladatelem ABRA Software Jaroslavem Řasou a Tomášem Karakolevem z McKinsey na konferenci ABRA Innovation Day 2019.

A jak to u nápojového giganta vypadá v praxi? Lednice s nápoji od Coca-Coly například fungují na principu IoT – přístroj si hlídá, kolik má uvnitř plechovek nebo lahví a o které je největší zájem. Uživatelé si přes mobilní aplikaci mohou oskenovat kód na etiketě a stáhnout si tak do telefonu digitální obsah a sledovat videa nebo se zapojovat do různých soutěží. "Mladá generace na tomhle vyloženě jede," popisuje Petr Jonák.

Připomíná, že při zavádění automatizace by značky neměly podcenit firemní kulturu. To, že lidé změnu přijmou, porozumí ji a bude pro ně pohodlná, je podle Jonáka polovinou celého úspěchu. Zároveň není třeba se bičovat, Česká republika má našlápnuto dobře, jen je nejvyšší čas omezit roli subdodavatele a prodávat přímo.

"České firmy čeká velká transformace, hlavně ty průmyslové. Když jste jen dodavatelé, snadno vás vymění za někoho levnějšího. Proto podporujeme vznik testovacích center jako je Testbed pro Průmysl 4.0 při CIIRC, kde si firmy vyzkouší, jak digitalizovat vlastní výrobu," doplňuje Jaroslav Řasa.

Zaujalo vás téma digitalizace a jak si v této oblasti aktuálně vedou české firmy? Podívejte se na záznam přednášky Tomáše Karakoleva nazvané Czech Republic as the Leading Digital Challenger a následnou panelovou diskuzi:

A co dalšího můžou české firmy udělat, aby se v oblasti digitalizace přiblížily skandinávským státům nebo Estonsku, které jsou v této oblasti bráni za příklad? "Zrychlit a zaměřit se přitom na klíčové oblasti. Již dnes lze s použitím dostupných technologií automatizovat 52 % pracovních činností,” říká Tomáš Karakolev, spoluautor studie The rise of Digital Challengers.

Ke klíčovým oblastem patří i digitalizace veřejné správy (aktuálně aktivně využívá e-government pouze 33 % lidí), protože na 40 procent HDP má u nás vliv státní sektor. Uvedl, že v Estonsku, kde veřejná agenda probíhá z 96 procent online, stát lidem předvyplní maximální počet informací, které o nich ví. "Vyplnění, nebo vlastně spíše kontrola daňového přiznání pak trvá několik minut, u nás je to záležitost několika hodin," podotýká.

Důležité je podle něj také rozšíření vysokorychlostního připojení k internetu a srovnání pokrokovější části soukromého sektoru s tou konzervativnější – některé firmy jsou digitalizované hodně, jiné naopak podprůměrně.

Podle Jaroslava Řasy by se mohl zvýšit také podíl start-upů. Aktuálně jich je u nás průměrně 38 na jeden milion obyvatel, v západní Evropě je to i více než pětkrát tolik. "V červnu jsme byli v Izraeli na konferenci zaměřené na toto téma a překvapilo nás, s jakou odvahou lidé předstupují před investory. Když máte dobrou myšlenku, které věříte, není důvod se bát. Na světě je mnohem víc volných peněz než příležitostí, jak je zhodnotit. Takže do toho," vyzývá na závěr Jaroslav Řasa.

Vyplatí se digitalizovat i Vaši firmu? Kontaktujte nás a my Vám pomůžeme analyzovat firemní procesy a optimalizovat je s využitím ERP systému.

Please select a valid form

Vyplatí se digitalizovat i Vaši firmu? Kontaktujte nás a my Vám pomůžeme analyzovat firemní procesy a optimalizovat je s využitím ERP systému.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ