Aktuality

Informace k podávání žádostí o ošetřovné v souvislosti s koronavirem

31. 3. 2020
Tipy a triky pro informační systém ABRA Gen

V agendě Druhů nemocenských dávek je po aplikaci automatické aktualizace k dispozici nový druh nemocenské dávky: "OCR-KOR". Použít ho lze pro žádost o ošetřovné na ČSSZ v případě péče o děti z důvodu uzavření škol.

O ošetřovné z důvodu uzavření škol se na ČSSZ žádá standardně elektronicky nebo poštou tiskopisem Příloha k žádosti o dávku (NEMPRI). Je k dispozici v agendě Nemocenských dávek: Žádost o nemocenské/ošetřovné.

K dnešnímu dni ČSSZ sdělila informaci, že v případě Přílohy k žádosti o dávku v případě ošetřovného z důvodu zavření škol se má zadat:

  • Do čísla potvrzení: SKOLA
  • Zaškrtnout, že se jedná o zahraniční dávku: "Zahraničí mimo SK"

Současně je nutné odeslat na OSSZ:

Formulář vystavený školou v PDF dokumentu – nikoliv přes e-Portál ČSSZ. Spolu s tímto formulářem se musí vždy na konci měsíce odeslat formulář „Výkaz péče o dítě“, který musí vyplnit zaměstnanec. Vyplněný formulář pošle zaměstnanec zaměstnavateli e-mailem. Zaměstnavatel vyplní svou část a pošle v PDF souboru na příslušnou OSSZ, pod kterou spadá.

Upozornění: Pokud zaměstnavatel pošle pouze formulář vystavený školou, do té doby, než OSSZ obdrží „Výkaz péče o dítě“, nebude nic vyplácet a bude zaměstnavatele telefonicky kontaktovat. Posílat tedy pouze formulář vystavený školou nemá význam. Při pokračujícím uzavření škol je nutné "Výkaz péče o dítě" zaslat na OSSZ za další měsíc znovu.

Tato informace je platná k 31.03.2020 a pokyny ČSSZ se mohou v průběhu dalších dnů měnit. Přečtěte si také doporučený postup pro podání žádosti přímo na stránkách ČSSZ.