Aktuality

Jak číst v datech
2. díl: Proč hledat souvislost mezi tržbami a marží

29. 1. 2021
Jak číst v e firemních date pomocí business intelligence

V našem seriálu krátkých controllingových tipů vám ukazujeme možné způsoby, jakými lze číst různé grafy z firemního BI. Cílem je zobrazit nejen aktuální stav sledované veličiny, ale přinést i podklad pro identifikaci problémů co nejdříve (ideálně dříve, než nastanou), v souvislostech nebo také v rámci dlouhodobého pohledu.

V prvním příspěvku jsme vám ukázali případ, kdy je užitečné sledovat tři ukazatele společně v jednom grafu. Tentokrát si vysvětlíme vztah mezi vývojem tržeb a hrubou marží.

Kdy tržbám „tleskat“?

Firma roste. Tržbám se daří. Můžete však být spokojení pouze při pohledu na vývoj tržeb? Nenechte se uchlácholit. Tržby samy o sobě řeknou jen málo. Kdo by také na sebe chtěl hned všechno prozradit, že? Naše grafy vám ale odhalí vše!

Názorné zobrazení souvislosti mezi vývojem tržeb a hrubou marží
Názorné zobrazení souvislosti mezi vývojem tržeb a hrubou marží

Při srovnání tržeb mezi obdobími se v ten samý moment dívejte rovněž na jejich marži. Vyšší ani shodné absolutní tržby totiž nemusejí být důvodem k potlesku ve chvíli, kdy přidáte právě pohled na marži. Zůstala stejná? Dokonce se propadla? Radost je pryč. Mnohdy zjistíte, že díky nepovedené akci na zboží, výprodejům nebo likvidací nadbytečných zásob sice tržby povyskočily, ale „nedopadly“ dobře při pohledu na marži.

V ABRA BI se snažíme odhalit tyto souvislosti vizuálně na první pohled tím, že grafy vykazujeme za shodná období přímo pod sebou. S námi se radujete z tržeb ve chvíli, kdy je radost opravdu na místě!

Pozn.: Grafy vždy posuzujte spolu s dalšími reporty v širším kontextu.

V dalším dílu našeho seriálu podrobně rozebereme, co nám říká počet ležáků na skladě.

Živé reporty si můžete prohlédnou v naší online demoverzi ABRA BI.

Jaké ukazatele jsou nejdůležitější pro vás? Co byste potřebovali z grafů na první pohled vidět? Napište nám, náš tým Vizualizace je připraven vám pomoci.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ