Aktuality

Jak dostat z controllingu a finančního řízení maximum

5. 5. 2021
Controlling a finanční řízení

Rozhodovat se na základě faktů. Vědět, jaké informace jsou ty správné, které požadovat, v jaké formě, jak často a v jakém množství. A stojí to vůbec za to? S tím vším vám dokáže poradit kvalitní controlling a finanční řízení.

Právě oblast controllingu a finančního řízení je nesmírně důležitá pro efektivní řízení každé firmy. Proto chceme využít naše bohaté zkušenosti získané napříč různými odvětvími a spojit tak odbornou metodologii s praxí. Na každou firmu se díváme jejíma očima, zevrubně prozkoumáme možné problémy a poskládáme pro ni dynamický tým šitý na míru jejím aktuálním potřebám. Na rozdíl od velkých auditorských firem vhodné řešení nejen navrhneme, ale také realizujeme.

Podívejte se na sestřih workshopu, kde jsme podrobně rozebrali oblast controllingu a finančního řízení:

Proč chtít informace na jednom místě

Klíčovou roli v controllingu a finančním řízení hrají informací, které jsou nezbytné jako podpora pro váš core byznys, a tím pomáhají lépe se rozhodovat. V reálném světě jsou informace roztříštěné po celé firmě. Část například leží v nákupním oddělení, s jinými pracuje vedoucí skladu, kus informací se skrývá ve výrobě, finance se sumarizují v účetnictví.

Úkolem controllingu by měla být schopnost všechny tyto střípky poskládat dohromady, doplnit o další data či informace, a nakonec vše přeložit do srozumitelného jazyka pro potřeby managementu.

Proč sladit účetnictví s controllingem

Klíčovým zdrojem finančních dat je účetnictví, které ve své podstatě slouží hlavně pro naplnění zákonných povinností. Ačkoliv jsou účetnictví a controlling dva oddělené světy, jejich sladění má smysl. Málokdy však stačí doplnit primární účtování o větší detail – účel/středisko, projekt ad. – nebo pouze zjemnit účetní osnovu.

Žádoucí bývá propojit data s podklady z jiných systémů do jedné systematické datové základny. Následně správnou metodologií vytvořit datový model, z něho pak analýzy, reporty a podklady pro rozhodování. Dokonce se lze oprostit od onoho „má dáti – dal“ úplně a věnovat se manažerskému účetnictví naplno. Zní to jako hudba budoucnosti, s námi však řešitelná už dnes.

Proč controlling outsourcovat

Celou řadu běžných činnosti z oblasti controllingu lze následně s využitím softwaru efektivně automatizovat. Ať už to je příprava pravidelného reportingu, rozesílání dat, pravidelné podklady na poradu nebo třeba i nutný sběr dat z primárních dokladů. Tyto činnosti už dnes nepovažujeme ani za podpůrné, jsou prostě ztrátou času a energie. Stojí zbytečné peníze, generují chybovost, každého musejí ve finále nudit.

Oproti tomu unikátní nebo velmi odborné potřeby jako jsou expanze, návratnosti investic, zamýšlené akvizice firem ad. se vyskytují ve firmách nepravidelně. Podobně jako není nutné držet na denní bázi ve firmě právníka, pokud potřebujete pouze jednou za čas připravit nové smlouvy, je výhodné spolehnout se v oblasti controllingu na svého odborného partnera právě tehdy, když ho potřebujete.

Proč s naším týmem

V ABRA Software se controllingu a finančnímu řízení věnuje celý tým odborníků a specialistů na různé oblasti. A to nejen těch přímo spojených s financemi, ale dokážeme pracovat s informacemi z výroby, skladů, personalistiky a dalších oblastí celé firmy. Výhodou je, že každé firmě se věnujeme individuálně a poskládáme pro ni dynamický tým šitý na míru jejím aktuálním potřebám.

Jako oblíbené vítají naši zákazníci pravidelná e-setkání, kde v krátkém rozhovoru vypíchneme pouze stěžejní sdělení – např. odchylky od plnění plánu, zhoršený stav pohledávek, zákaznickou spokojenost ad. S námi tedy nehrozí zahlcení informacemi o stavu vaší firmy, ale řešíme s vámi věci, kde má controlling zpozornět.

Za zajímavé považujeme i výpomoc v podobě personálního výpadku ve firmě (nemoci, odchody z firmy, mateřské dovolené ad.), kdy i takovou situaci umíme outsourcovaně zastřešit nebo váš interní tým na určitou dobu doplnit (např. projekty).

Pohybujeme se v praxi různých firem a již 30 let sbíráme cenné zkušenosti po boku našich zákazníků, kterým v různorodých situacích zajišťujeme řešení na míru. Zkušenosti napříč odvětvími, od malých až po velké společnosti, od start-upů až po firmy, které se rozhodly pro radikální vnitřní změnu. Nyní chceme naše komplexní zkušenosti, odbornost a nasazení spojit dohromady a nabídnout je vám, abyste je mohli využívat ve své firmě.

Zajímá vás, jak konkrétně můžeme v oblasti controllingu a finančního řízení pomoci i vaší firmě?

Pojďme se domluvit třeba jen na společné kávě a zjistit, jak se ještě lépe dívat na všechny firemní informace. Kontaktujte nás.

Mám zájem o předvedení Jak dostat z controllingu a finančního řízení maximum CZ