Aktuality

Jak (ne)vyvíjet (ne)úspěšná řešení v e-commerce

30. 9. 2020
Debata Deloitte Technology Fast 50 na téma e-commerce

Jak se úspěšně vrhnout do online podnikání? Jak si vybrat správné řešení pro e-commerce a jak zajistit jeho dlouhodobou udržitelnost? Jak se vyvarovat častým chybám? O tom všem společně debatovali hosté inspirativní diskuze v rámci setkávání komunity Technology Fast 50 společnosti Deloitte.

Hned v úvodu zdůraznil obchodní ředitel ABRA Software Petr Vojta nutnost promyslet si důkladně celou obchodní strategii ještě před vstupem do světa e-commerce. Hned na začátku by mělo padnout rozhodnutí, čeho chce firma dosáhnout a na jaké cílové skupiny se chce zaměřit. Teprve potom se může spustit fáze příprav, výběru vlastního řešení a jeho implementace.

Spoluzakladatel společnosti Inventi Petr Háka pak upozornil na nutnost výběru vhodného e-commerce řešení podle konkrétních potřeb firmy. Rozhodnutí, zda si firma vybere rychlý “krabicový“ e-shop nebo investuje do řešení na míru, by mělo odrážet konkrétní cíle daného byznysu a jeho plánovaného růstu. Petr Vojta na to navázal volbou univerzální platformy, která bude stabilní, výkonná, umožní automatizaci procesů a bude dostatečně otevřená integraci s dalšími systémy:

„E-commerce musí stát na pevných základech a dobře nastavených interních procesech. Je důležité věnovat se všem procesům komplexně. Nestačí mít skvělý vizuál na frontendu, ale je nutné jej podpořit fungujícím systémem, logistikou, organizací skladu a kontrolou financí. Všechny systémy spolu musejí komunikovat online přes API, aby bylo možné doručit zboží k zákazníkovi co nejrychleji s vysokou mírou automatizace.“

Integraci systémů podporuje také spoluzakladatel společnosti Liftago Ondřej Krátký, jehož firma využívá software ABRA Flexi. Liftago výrazně vyrostlo právě díky firmám, které se otevřely a umožnily tak integraci různých nástrojů. Na závěr pak dodal, že klíčová je mise, co chce firma konkrétním produktem nebo službou změnit či vylepšit:

“Jen vydělávat peníze člověka dlouhodobě neuspokojí. Pokud nemá vyšší záměr na trhu něco změnit nebo zlepšit, těžko v tom bude podnikat deset let.” 

Podívejte se na záznam celé debaty: