Aktuality

Jak sleduje legislativu výrobce informačního systému?

8. 7. 2014

Na první pohled se může zdát, že jde o banální rutinní činnost, ale ve skutečnosti je vše trochu jinak. Sledování legislativy je jedním ze základních kamenů vývoje ekonomických částí ERP systémů.

„Náš ERP systém je udržován v souladu s platnou legislativou“.

Zní to již skoro jako klišé, jako něco, co je tak samozřejmé, jakože slunko opět vyjde na východě, tak samozřejmé, že by se skoro zdálo, že je až zbytečné to uvádět v reklamních materiálech. Ale píše se to tam. Píše, protože je to jakási podvědomá mantra, která zcela logicky uživatele uklidňuje na duši. Navozuje pocit bezpečí, že se na něj nesesype katastrofa v podobě kontroly a nedejbože pokuty.

Jistě by se zdálo, že takové sledování legislativy je věc velmi jednoduchá, protože zákon je zkrátka zákon, a ten platí. Nic ovšem není vzdálenější pravdě. Pokud by se renomovaný režisér s ještě renomovanějším scénáristou rozhodli natočit film o této činnosti, jistě by z toho v závěru vypadlo detektivní drama na hranici thrilleru se sci-fi a hororovými prvky.

Detektivní motiv začíná již v prvopočátku legislativního procesu.

Zákony při projednávání ve sněmovně procházejí pozměňovacím řízením, kdy jednotlivé návrhy jsou po odhlasování zveřejněny ve formě „V §355 odst. 1 písm. c se věta "sedřeme daňového poplatníka z kůže" nahrazuje větou "vybereme spravedlivou daň". Takových změn jsou desítky a je třeba si je ručně včlenit do původního znění zákona, aby běžný smrtelník pochopil, co se v komplikovaných souvětích psaných právnickou hantýrkou skrývá za praktický význam. Navíc skutečnost je v tomto ohledu ještě tristnější. Poslanci, vršením pozměňovacích návrhů, kdysi možná i smysluplné věty, naočkovávají a infikují. Takové věty pak obvykle dávají různý počet významů a smyslů pohybující se obvykle v rozmezí nula až pět. Kreativita zákonodárců je také bezbřehá. V této fázi je čas na další detektivní disciplínu, a to na využití informátorů z lidu. Na rozličných internetových konferencích ještě rozličnější úrovně vystupuje bezpočet samozvaných vykladačů, kteří velmi přesvědčivě manipulují míněním daným zákonem postižené části veřejnosti. Pečlivým zvažováním pro a proti u jednotlivých, leckdy protichůdných výkladů, je třeba se přiklonit k tomu, který se jeví jako nejmajoritněji přijímaný. Nyní už se zdá, že máme "pachatele" v hrsti, ale chyba lávky. Dochází k dalším pozměňovacím návrhům v dalším čtení. Nevadí…

Novela má platit od začátku roku, ale ještě není schválena.

Vrátíme se opět na počátek a mravenčí poctivou prací skládáme opět kontury obrazu nově vznikající reality. A tu nám do našeho trháku vstupuje i prvek napětí. Čas se krátí, víme, že novela má platit od začátku roku, ale ještě není schválena. V médiích se vedou horečné debaty o čtyřech finálních variantách znění, děti píšou dopisy Ježíškovi a v obchodech se na nás z reproduktorů linou přeslazené koledy. Klienti, kteří věří v první větu tohoto článku, ztrácí nervy a trpělivost a vytáčejí ostošest zákaznické linky. Čas je neúprosný, a proto víme, že se nejpravděpodobnější varianta musí „risknout“, a i přesto, že zákon ještě není schválen, pustit se do realizace, abychom mohli, ve svátečním čase, kdy polovina republiky odfukuje doma u televize po bramborovém salátu, slavnostně vydat verzi. Sláva, zákonodárci to opět stihli včas, dokonce dva dny před Vánoci!

Schválením zákonů ovšem celá anabáze zdaleka nekončí.

Nyní nastupují hyperkreativní hordy úředníků ministerstev, úřadů práce, statistických, daňových, celních i jiných úřadů, jež spravují předmět schválené normy. Tito úředníci se celý rok těšili, jak se nesmazatelně zapíší do dějin svým zaručeně originálním formulářem, případně metodickým pokynem, který obvykle staví na hlavu ten nejpravděpodobnější výklad zákona. Navíc tyto materiály jsou vydávány také včas, mnohdy i dva týdny před tím, než jsou potřeba.

Detektivní činnost je zajímavá i na Slovensku.

Nejenže je to pravá Mecca různých formulářů a elektronických podání, zároveň jsou zákony již tak překombinované, že se v nich nevyznají ani ti, kteří sedí na patřičných úřadech. Úřady se navíc vyznačují velkou latencí, co se týče odpovídání na dotazy. A odpoví-li pak přeci, tak pokaždé zastávají trochu jiný názor než při předchozím dotazu. Je však dobré, že pokud se na daný problém optá občan SR, musí úřad ze zákona odpovědět do třiceti dnů.

Boj, při němž není nouze o napětí.

Závěrem jen tedy zbývá pousmát se škarohlídům, kteří tvrdí, že sledování legislativy je práce fádní a jednotvárná nebo snad dokonce nudná. Ne, jde o detekci, někdy i boj, při němž není nouze o napětí. Ale na konci je spokojený klient, ano, ten který odložil sluchátko po telefonátu s hotline, spokojeně se posadil do svého pracovního křesla před svůj oblíbený ERP systém. Už se zase nebojí. Už zase důvěřuje, že „Náš ERP systém je udržován v souladu s platnou legislativou“.

Z jakých zdrojů čerpáte informace o legislativních novinkách vy?