Aktuality

Jak vznikala Fér známka? Hackathon očima našeho konzultanta

29. 1. 2020
Hackhaton fér známka

Fér známka je online. Početná skupina nadšených programátorů a dalších dobrovolníků dokázala bez nároku na odměnu během víkendového hackathonu demonstrovat moderní řešení státní zakázky a spustit e-shop na prodej dálničních známek. Celou akci organizoval Tomáš Vondráček ze společnosti Actum Digital, která využívá informační systém ABRA Gen. A právě v platformě ABRA Gen se s využitím moderního API sbíhají všechny finanční operace z e-shopu fér známek.

Na hackathonu jsme samozřejmě nemohli chybět. Do týmu se zapojil náš konzultant Petr Mikl, který si vzal pod křídla automatický přenos objednávek do informačního systému ABRA Gen a s tím spojené další operace. Z akce se vrátil plný dojmů a pozitivní energie. Vše bylo zvládnuté na jedničku a organizátoři připravili v sedmém patře moderního sídla Actum skvělé pracovní prostředí.

Petra Mikla jsme se zeptali, jak celá akce probíhala.

Petře, proč ses rozhodl zapojit do hackathonu? Co tě nejvíc motivovalo?

Byla výzva jet do neznámého prostředí plného vyspělých profesionálů. Navíc skoro bez žádné představy, co se bude dělat a v jakém rozsahu. Motivací pro mě byla právě ta výzva a možnost spolupráce na něčem praktickém. A v neposlední řadě možnost ukázat, že jsou lidé/firmy, kteří dokáží dodat kvalitní produkt za přijatelnou cenu i když se jedná o státní zakázku.

Jaká byla tvoje práce na hackathonu? Fungovali jste v týmech nebo spíše jednotlivě?

Ráno po příjezdu jsem se sešel s Miroslavem Malinou z Actum Digital, který organizoval právě část spojenou s ABRA Gen. Ten den byl organizátorem vlastně každý. Tak jak fungoval tým, fungoval i jednotlivec. Nejdříve proběhlo krátké seznámení se stavem projektu. Ukázalo se, že pomůže každá drobnost.

Vytvořili jsme základní šablonu e-mailu, který bude odcházet z ERP ABRA Gen a já se pustil do přípravy skriptu na zpracování fakturace. Jelikož jsem měl přípravu dat (spojení, uživatele, role atd.) a další podklady již nachystané, mohl jsem v klidu pracovat.

Velká část přípravy proběhla již dny před hackathonem, kdy jsem pokládal otázky: Na koho půjde faktura? Co se bude dít s DPH? Jak pojmenujeme známku? Jaké informace budeme mít od zákazníka? Jak se budou párovat platby? Tím jsem rozbouřil vlnu dalších otázek a také odpovědí.

Do celého projetu se nezapojovali jen programátoři, ale hovořil jsem také v sobotu odpoledne s právním oddělením v kanceláři Actumu a pan účetní odepisoval pravděpodobně ze Šumavy.

Tým se tedy dynamicky rozšiřoval a zužoval. A stejně tak i moje práce.

Jaká vývojářská úloha byla podle tebe nejsložitější?

Vlastně se nejednalo ani tak o složitost jedné části, ale celku. Nebylo jasné, jaká bude zátěž ani jaký bude rozsah integrace. Banda programátorů o účetnictví nechtěla ani slyšet, ale někdo to řešit musel.

Jakým způsobem celý projekt využívá platformu ABRA Gen?

Zhruba ve stejném rozsahu jako při integraci menší části e-shopu – automatické načítání objednávek, fakturace, odesílání e-mailů, evidence plateb, propojení s účetnictvím. Naše platforma je přesně na toto připravená a lze ji rychle zprovoznit. V rámci možností jednoho víkendu padlo rozhodnutí, že se nebudeme zabývat přenosem firem a osob a budeme zakládat pouze zjednodušené daňové doklady, které stačí pro objednávky do 10 000 Kč. Jaké bylo naše překvapení, když někdo po zprovoznění e-shopu nakoupil opravdu mnoho známek celkem za 19 700 Kč. Celkově lidé v e-shopu čile nakupují. Evidujeme nyní již cca 20 000 dokladů.

Šel bys do toho znovu?

Pokud by o mou pomoc někdo stál, bez váhání. Jsem rád, že jsem mohl zúročit velké úsilí našeho vývoje a vůbec celého ABRA týmu.

Faktura z e-shopu Fér známka vystavená systémem ABRA Gen
Faktura z e-shopu Fér známka vystavená systémem ABRA Gen