Blog

Jaroslav Řasa: Lidé se bojí hlubokého myšlení. 

11. 4. 2023
Jak investovat v době krize? Odpovědi v debatě Hospodářských novin

„Ano, bolí to. Ale pak přijde zázrak,“ říká zakladatel ABRA Software. Deep thinking je podle něj v technických oborech klíčový. „Člověk se musí na dvě, tři hodiny zavřít, než vůbec pochopí, o co jde. Ale právě v tom je ta krása,“ shodli se účastníci debaty Hospodářských novin zaměřené na investice v době krize.

Realita je ale taková, že lidí s touto schopností je čím dál méně. Doba se zrychluje, mladá generace je zvyklá na instantní zážitky a studenti, i vlivem českého školství, ztrácejí kontakt s praxí. Jak z toho ven? Ředitel Central European Automation Holding Slavoj Musílek stiuaci řeší tím, že přijímá lidi, kteří na špičce zatím nejsou, a investuje do nich tak, aby se tam dostali. Jaroslav Řasa zase radí, aby firmy nové zaměstnance hledaly i mimo české hranice.

Krize jako příležitost k investici

Investice se v každém případě vyplatí. Když jsou čísla špatná a výhled není růžový, je samozřejmě nejdříve potřeba osekat zbytečné náklady na minimum. Ale pak přichází léčba. Po vzoru Bati to znamená vydělávat, investovat a pak teprve šetřit. „Každá investice vám otočí budoucí výnosy o kousek nahoru, když ji uděláte dobře,“ pokračuje Jaroslav Řasa. Základním krokem k tomu, aby investiční rozhodnutí bylo správné, jsou matematické modely s predikcí na rok dopředu. „A každý měsíc by se měly přepočítávat, aby byly co nejpřesnější,“ doplňuje manažer.

Předpovědi mohou vzniknout i za pomoci umělé inteligence, na kterou podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) sází téměř čtvrtina velkých firem s více než 250 zaměstnanci. Nejvíc jich je v IT oborech, médiích a vědě. Hlavní přínos AI (Artificial Intelligence) podle Musílka spočívá v tom, že pomůže najít v množství dat, které firmy mají k dispozici, potřebné souvislosti. Řasa ale zároveň varuje před tím, abychom AI nevnímali zkresleně. „Není umělá, protože ji vytvořil člověk, ani inteligentní, protože se nerozhoduje podle sebe,“ upozorňuje. Nicméně připouští, že nám už teď denně pomáhá, například, když nás online obchod s potravinami podle předešlých nákupů upozorní, co potřebujeme v příštích 14 dnech koupit.

Firmy se digitalizace nebojí

A jak jsou na tom v oblasti digitalizace samotné firmy? Podle Řasy čím dál lépe. „Pokrokové firmy mají skrz IT řízený proces výroby i plánování. V podstatě celý supply chain management je dnes digitalizovaný a úloha lidí je korigovat nebo nechat si napovídat od strojů, co mají vlastně dělat," popisuje. A statistiky mu dávají za pravdu. Firmy v roce 2020 podle ČSÚ investovaly do inovací 267 miliard Kč, což je o 116 miliard Kč více než v roce 2018. Přes 50 procent podniků se přitom zaměřilo na zlepšení podnikových procesů.

Automatizace podle manažerů neznamená, že se podnik zbavuje lidí, ale naopak lépe využívá jejich potenciál, nebo jim dopřeje lepší pracovní podmínky. „Výrobní technik díky digitalizaci může přejít z denní/noční na jednosměnný provoz,“ uvádí příklad technický ředitel společnosti TGS David Václav, který byl třetím účastníkem debaty. V oblasti produktivity práce ve srovnání se západem ale máme stále co dohánět.

TIP: Vyberte si moderní informační systém, který vám pomůže digitalizovat celou firmu.

Inspirace ze zahraničí

ABRA Software kromě Česka a Slovenska působí také ve Švýcarsku, kde pozoruje obrovskou efektivitu ve výrobě. „I malá firma v okrajové vesnici má perfektně řešenou automatizaci, dva lidi tady zvládají práci za dvacet,“ říká Jaroslav Řasa. Na druhou příčku by dal Německo, kde se o digitalizace nejdřív hodně mluví a přemýšlí a precizní plán se pak do posledního detailu naplní. Zajímavé je podle něj Slovensko. Podniká tady sice méně lidí než u nás, ale firmy pohotově reagují na změny a rychle se tak posouvají kupředu. „Pojďme si ze Slovenska vzít rychlost, nadšení a dynamiku a z Německa to, že dotáhneme řešení do konce,“ vyzývá na závěr Jaroslav Řasa.

Záznam debaty najdete na webu Hospodářských novin.