Jaroslav Řasa na Forbes Next Big Thing: Budoucnost stojí na vlastních značkách

25. 9. 2018

I letos byla ABRA Software součástí technologické konference Forbes Next Big Thing, která proběhla v moderním Cubex Centru v Praze. Zakladatel ABRA Software a technologický vizionář Jaroslav Řasa diskutoval s dalšími hosty v panelu NEXT 100: Jak bude Česko vypadat za 100 let.

Mluvčí panelu, mezi které kromě Jaroslava Řasy patřili Ondřej Malý z Ministerstva průmyslu a obchodu, Patrick Zandl z CZ.NIC a Pavel Zima ze Seznam.cz, bilancovali uplynulých sto let, které byly v našich zemích nabity historickými událostmi, zvraty, ale také vynálezy a technologickým vývojem. Zároveň se také hovořilo o tom, co nás čeká v následujících sto letech a jak vytěžit maximum potenciálu, kterým Češi disponují.

S naší technologickou budoucností je spojena hlubší než stoletá historie, která položila základ naší oblibě techniky a strojírenství, a to již v době, kdy byly české země vyhlášené těžbou kovů. Na tuto historii plynule navazujeme již několik století a jsme zemí, kde podle slov Jaroslava Řasy „lidé mají rádi techniku, strojírenství a elektrotechniku. Jsme dobří programátoři, byť jsme počtem malí.“ Vidí však i prostor ke zlepšení zejména v oblasti obchodu, kdy uznává, že „Češi jsou opravdu dobří inženýři, ale špatní marketéři a prodejci.“

A co nás čeká v budoucnosti? Kam směřuje technologický vývoj v našich zemích? „Poznání se přesouvá z povrchu do neviditelné roviny mikrosvěta a propojování velkých vynálezů. Výsledkem jsou například nanotechnologie, létající auta a další inovativní kombinace, o kterých by se nám ještě před sto lety ani nesnilo. Držel bych se tedy nanotechnologií, strojírenství, elektrotechniky a softwaru. V současné chvíli nemůžeme říct, co bude za sto let, ale doporučil bych, abychom tyto obory propojovali a tím vytvářeli nové, inovativní produkty. Budoucnost vidím především ve vlastních značkách, které mají vlastního koncového zákazníka a vlastní produkt. Tedy ne v montovnách, které pouze vyrábí nebo kompletují součástky pro zahraničí.“

Ani technologická konference však nepostrádala lidský rozměr. Jak spolu budeme za sto let komunikovat? Jak budeme žít? V tomto případě je Jaroslav Řasa optimistou: „Věřím, že spousta věcí zůstane tak, jak je teď, a že lidé neztratí potřebu se scházet. Člověk je kolektivní tvor a lidé se chtějí vidět. Osobně.“