Jaroslav Řasa na Setkání lídrů českého exportu: Cesta vpřed vede přes zvyšování produktivity práce

12. 12. 2017

Na Pražském hradě se sešli vrcholní představitelé státu a největších exportních společností v České republice. Konference rozdělená do dvou panelů se věnovala hospodářské a měnové politice ČR a aktuálním výzvám a limitům českého průmyslu a exportu. Na téma produktivity práce a Průmyslu 4.0 promluvil také zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa.

„Cesta kupředu vede přes zvyšování produktivity práce a lepší využití stávající síly. Věřím v to, že cíle lze dosáhnout inovacemi, které přicházejí zevnitř firem. Různé státní či jiné organizace nám mohou v řadě věcí pomoci, ale to primární si musíme odpracovat ve firmách sami, a to ve všech procesech, které jde zlepšit,“ uvedl svou řeč Jaroslav Řasa.

Produktivitu práce určuje velmi jednoduše podíl výnosů a času, za který byly vygenerovány. „Výnosům určitě pomůže držet vlastní značku a svého zákazníka,“ pokračuje Jaroslav Řasa. „Postupně přestat být subdodavatelem velkých firem a budovat si vlastní brand a produkt, který je dodáván přímo koncovému zákazníkovi.“

Ke zvyšování výnosů můžou napomoci různá moderní e-commerce řešení. Existují např. online srovnávače ukazující, za kolik obdobné zboží nabízí konkurence. Potom lze upravit vlastní ceny ne za týden nebo za měsíc, ale ve vteřině. Obchodní procesy pak mohou zjednodušit různé konfigurátory, v nichž si zákazník podobu svého výrobku vybere a nastaví sám. Do výroby pak jde už hotová konfigurace, bez nutnosti zapojení obchodníka.

Potřebný čas, který je rovněž pro výpočet produktivity určující, pomáhá optimalizovat chytrý informační systém. „Majitel výrobní továrny díky pokročilým systémům ví na tisícinu vteřiny přesně, jak dlouho trvá zašroubovat každý šroubek. To však neplatí pro administrativní práce, kde většinou leží spousta zbytečného času, který by se mohl věnovat něčemu jinému. A právě zde lze využít moderní technologie, které automatizují spoustu rutinních činností,“ doplňuje Jaroslav Řasa.

S konáním konference vydala společnost CEEC Research analytickou Studii českého strojírenství 2017/H2, která mapuje vývoj a situaci českých strojírenských firem.