Z firmy

Jaroslav Řasa: To, co nás skutečně odlišuje od ostatních, je SPIRIT.

9. 5. 2022
Jaroslav Řasa, ABRA Software

Zakladatel společnosti ABRA Software věří, že svět jde dopředu prostřednictvím tvrdé práce a překonáváním překážek. Proto jeho firma už třicet let tvoří software pro podnikatele a manažery, kteří přicházejí s nápady, jak lidem zpříjemnit nebo usnadnit život. „Mohli jsme zůstat lokálním dodavatelem a upíjet čajíček slabého úspěchu. My ovšem máme chuť na pořádně silnou kávu. Víme, že to je cesta i našeho osobního růstu, největší odměna, jakou můžeme získat. Vezměte každého, kdo s námi pracoval alespoň dva roky – je mnohem dál,“ říká zkušený podnikatel.

Firma s obratem přes 300 milionů korun zaměstnává více než 250 lidí. Při řízení týmů se inspiruje filozofií Tomáše Bati. Podstatou jeho přístupu je péče, rozvoj znalostí a umění motivovat. Nejzajímavější součástí HR strategie tvoří ABRA pyramida, jejímž základem je zdravé tělo – kromě pravidelných sportovních akcí (v úterý se běhá, ve čtvrtek se cvičí jóga atp.) sem patří také zdravé jídlo a benefity – služby spojené s kultivací fyzického zdraví.

Druhé patro se věnuje osobnímu růstu. S tím souvisí i firemní portál inspirovaný webem Naučmese.cz. Většina kurzů je pořádaná zaměstnanci v souladu s myšlenkou učící se firmy, tedy že každý může být žákem i učitelem. Kurzy se kromě odborných témat věnují také zážitkům – děláme workshopy na vaření piva, přípravu kimchi nebo posloucháme přednášku kolegy z dokumentace, který žije na Tchaj‑wanu a pro ABRU pracuje na dálku. Takový trochu netypický home‑office.

A jak to vypadá na vrcholu? Špičku firemní pyramidy tvoří seberealizace. „Proto je naším současným i budoucím cílem přijít každý den něčemu novému na kloub a kreativním přístupem posouvat naši práci na vyšší úroveň. Jen tak pro zákazníky vytvoříme něco navíc – přidanou hodnotu, kvůli níž si vyberou právě nás. A to nás motivuje a těší nejvíc, vědět, že jsme planetu posunuli zase o kousíček dál,“ říká Jaroslav Řasa.

Firma se před pěti lety rozhodla změnit svou strategii a inovovala produkty i proces řízení. A má radost, že její nová cesta funguje natolik, že si jí všímají i ostatní. ABRA Software loni na jaře získala prestižní ocenění Czech Best Managed Companies a po boku společností zvučných jmen, jako jsou Zásilkovna, Pilulka, LIKO‑S nebo NWT, se zařadila mezi nejlépe řízené firmy Česka.

„Naše strategie a její rozpracování do běžného života firmy, kde všechny kroky směřují k jejímu naplňování, porotu nejvíc zaujaly. Dále i to, že každý zaměstnanec ji dobře zná a rozumí jí,“ vysvětluje Jaroslav Řasa.

ABRA Software se v posledních dvou letech vyplatil prozíravý postoj k moderním digitálním technologiím. V době, kdy to bylo potřeba, se podařilo rychle zprovoznit úplnou digitalizaci komunikace se zákazníky bez nutnosti osobního setkávání. Firma také investovala do rozvoje svého e‑commerce centra, protože tuto oblast klienti poptávají čím dál častěji. Žádaná je především komplexita služeb.

„Firmy se chtějí soustředit na podnikání a nechávají na dodavateli, aby zajistil všechno ostatní. To je dobrý přístup i pro nás, protože když máme odpovědnost za celek, daleko snáz zajišťujeme, že všechno funguje správně. Ve chvíli, kdy jste subdodavatelem části řešení, není úplně jasné, kdo za co odpovídá,“ vysvětluje podnikatel.

Jeho firma kromě České republiky působí také na Slovensku a ve Švýcarsku, což není dílem náhody. „Dlouho jsme analyzovali různé trhy z různých pohledů a nakonec lze naše rozhodnutí shrnout do jedné věty – jestliže uspějeme ve Švýcarsku, tak všude. Máme rádi výzvy,“ poodkrývá plán spojený s expanzí Jaroslav Řasa.

Zajímavé podle něj je, že jen málo Švýcarů zná Českou republiku dobře. „Mají ovšem kladný vztah k českým technologiím, mají například rádi Škodovku, protože si cení poměru ceny a výkonu. Stejně tak znají Avast a další naše technologické firmy,“ popisuje úspěšný muž, který začal podnikat díky knížce od Tomáše Bati. Její obsah tak změnil původní plán na vědeckou kariéru plánovanou po absolvování kybernetiky na ČVUT. „Svět se až na malé výjimky nemění v politických prohlášeních, ale většinou v denní práci, kterou musí někdo řídit a přemýšlet nad ní. To dělají podnikatelé a potřebují pomoc, dobrou podporu a pevnou půdu pod nohama. My jim pomáháme v tom, že o své firmě mají výborné informace, díky nimž se mohou správně rozhodovat a měnit byznys, tak aby byl efektivnější. To je úloha ABRY,“ říká Jaroslav Řasa ke svému poslání.

Software ABRA používají například 3D tiskárny Prusa Research, výrobce bot Vasky, síť prodejen Profimed nebo antivir Eset.

Článek původně vyšel v časopisu Computerworld 4/2022, v příloze TOP IT Employers.