Aktuality

Josef Průša: Digitalizaci máme v genech.

15. 4. 2021

Inovátor na poli 3D tisku nemůže pandemické období označit za krizové. Naopak. Neví, co dřív. "Odhadli jsme včas vážnost situace, vytvořili si dostatečné zásoby a ještě víc posílili naši samostatnost. Digitalizace je toho všeho přirozenou součástí. Jedeme v ní už od začátku," říká Josef Průša, čerstvý držitel titulu Podnikatel roku v anketě Ernst & Young. A pomáháme s ní i my - Prusa Research od roku 2017 frčí na ABRA Flexi. Kvalitní IT zázemí, pružné reakce a inovace nesou výsledky. Firma s více než 600 zaměstnanci letos počítá s obratem přes dvě miliardy korun.

Zakladatel Prusa Research Josef Průša ve firemní "Farmě", kam se vejde přes 500 tiskáren.
Zakladatel Prusa Research Josef Průša ve firemní "Farmě", kam se vejde přes 500 tiskáren.

Společnost Prusa Research vznikla v roce 2012 a od té doby raketově roste. Kdy jste si poprvé uvědomili, že k řízení byznysu potřebujete informační systém?

Nějaký systém je potřeba vždy, ale je fakt, že na spoustu věcí jsme v začátcích používali spíše spreadsheety na Google Docs než reálné informační systémy. Odhadem se dá říct, že k tomu zlomu došlo na přelomu roku 2016/2017, kdy jsme se stěhovali do nových prostor (z Karlína do Holešovic) a založili interní účetní oddělení. Od té doby používáme Flexi.

Proč jste se pro něj rozhodli a v čem vám nejvíc pomáhá?

Potřebovali jsme ekonomický software, na který můžeme napojit náš e-shop a externí systém na skladové hospodářství a tím celé účetnictví zautomatizovat. Z velké části tak rozhodlo vaše skvělé API.

Trh zásobíte dvěma typy produktů - skládačkami pro geeky a hotovými tiskárnami pro firmy a "běžné" uživatele. O jakou skupinu je větší zájem?

Stavebnice, jak těmto produktům říkáme, jasně vedou, v poměru zhruba 70:30. Ale oba typy tiskáren kupují firmy i domácí uživatelé - záleží na tom, co přesně od tiskárny chtějí. Při stavbě stavebnice se dozvíte hodně o tom, jak tiskárna funguje a jste schopni si ji potom rychle sami opravit, což má své výhody. Hodně často se tak stává, že i firmy si objednají stavebnici a následně pak kupují už složené tiskárny.

Stavebnice 3D tiskárny Original Prusa MINI+
Stavebnice 3D tiskárny Original Prusa MINI+

Jak se během pandemie, kdy jste museli pozastavit členství v dílně, změnila poptávka po využití strojů k zakázkové výrobě?

V naší hi-tech dílně PrusaLab se v době pandemie změnilo skoro všechno. Vzhledem k tomu, že jsme museli dílnu uzavřít pro běžné členy z řad veřejnosti, hledali jsme další možnosti, jak stroje využít. Našli jsme je, vedle interního využití pro vývoj, i v zakázkovém prototypování a dalších unikátních projektech, na kterých spolupracujeme jak s jednotlivci, tak firmami. Jako jeden z výsledků této změny vznikl i náš hardwarový akcelerátor pro start-upy, které chtějí prorazit se zajímavými novinkami.

Akcelerátor mimo jiné podpořil vznik výukové magnetické sady pro školy a vědecká centra CAN SUPERCONDUCTORS.
Akcelerátor mimo jiné podpořil vznik výukové magnetické sady pro školy a vědecká centra CAN SUPERCONDUCTORS.

Podobně jako my v ABRA Software jste ve firmě zavedli vlastní proticovidové kroky a spustili několik projektů včetně tisku ochranných štítů. Jak se projekt vyvíjí?

Ve výrobě obličejových štítů pokračujeme. Teď i prodáváme třeba na Alze, plus pokračujeme v dodávkách zdravotníkům. Měsíčně jich vyrobíme a rozdáme zdarma několik tisíc. Poptávka pořád je, z některých nemocnic nám třeba píšou, že jich mají jen několik na oddělení a musí si je vzájemně půjčovat. Dokud bude potřeba, budeme je vyrábět dál. Zdarma jsme jich za celý rok rozdistribuovali do nemocnic, škol a na další místa přes 250 tisíc.

Jakým způsobem jste přizpůsobili řízení firmy, abyste i během krize, tedy ve změněných podmínkách, mohli dále inovovat a rozvíjet svůj byznys?

V zásadě jsme měnili hlavně podmínky fungování přímo v týmu tak, abychom našim kolegům zajistili co nejbezpečnější prostředí. A zároveň jsme se soustředili na co nejlepší vysvětlování všech opatření. Změny strategie přicházely spíše na základě vnějších vlivů - třeba v případě zpoždění původních plánů, kvůli obtížné situaci u dodavatelů a globálním problémům s dopravou.

Jaké jsou vaše další nejbližší plány v rámci automatizace, digitalizace a byznysu obecně?

Naše firma je digitální a internetová už od začátku. Máme to v genech, takže tady nemusíme nic měnit. Ale pandemie nám ukázala, že v některých ohledech bude třeba být co nejvíc samostatní a soběstační. Proto jsme se vrhli na projekt vlastní vstřikolisové výroby plastů a také budujeme vlastní osazování plošných spojů. Díky tomu budeme schopni dělat kvalitnější elektroniku. Chtěli bychom to spustit v létě.

Prusa & Flexi

Firmu Prusa Research na výrobu 3D tiskáren založil v roce 2012 tehdy dvaadvacetiletý student VŠE Josef Průša, toho času přední vývojář projektu open source 3D tiskárny RepRap. Po čtyřech letech na trhu, kdy společnost zaměstnávala 60 lidí a každý měsíc odeslala 800 tiskáren (dnes je to 10 000), založila interní účetní oddělení. Tím vznikla potřeba pořídit ekonomický software, který by šel napojit na e-shop a skladové hospodářství. Účetní oddělení zpracovává ve Flexi přijaté objednávky z online obchodu, počítá mzdy a využívá analytické přehledy.