Blog

Legislativní apríl? Když naletím, tak se chci alespoň zasmát

18. 4. 2014
blank

Letošní apríl byl opět povedený, ovšem jeden vtip byl obzvlášť vydařený. Tohle mi přišlo e-mailem od šéfa vývojového týmu, který má na starosti mj. i sledování legislativních změn.

Cituji z mailu: 

„Kolegové,

na Slovensku se na nás chystá opravdový legislativní bonbónek, který na severní ani jižní polokouli nemá obdoby. Jedná se o zavedení tzv. progresivního DPH, které by na Slovensku mělo začít platit od 1.7.2014 (ano, ještě letos v létě L). Momentálně je tento návrh ve druhém čtení, ale vzhledem k tomu, že strana SMER s předsedou Róbertem Ficem má v parlamentu většinu, tak to prosadí.

Celé to má fungovat u základní sazby DPH, která má mít vzrůstající tendenci s cenou prodávaného zboží/služby. Zatím jsou navržena čtyři pásma <10€ (10,1%), <101€ (19,7%)  <1328€ (25,02%) a nad tuto hranici 32,6%. Ale sazby nejsou podstatné.

Jde o to, že si nějak nevíme rady s tím, jak to napasovat na stávající verzi, abychom ji nemuseli úplně přepsat. Více sazeb nepřipadá v úvahu, protože na DPH přiznání a ve výkazu KV DPH se musí vykazovat spolu (tj. stejné DPH indexy). Takže uvítáme každý nápad, jak by se to dalo realizovat.“

Smát se, nebo plakat?

Než nám všem došlo, že se jedná o aprílový vtípek, spousta z nás se stačila vyjádřit ve smyslu „co si to zase ti ….. vymysleli?“. A víte co je na tom smutné? Skutečnost, že jsme takovému nesmyslu uvěřili. Bohužel nás už moc věcí nepřekvapí a jsme zvyklí, že zákonodárci (a je jedno, jestli v Česku nebo na Slovensku) vymýšlejí neskutečné harakiri a ještě často na poslední chvíli.

Hlavně ať se toho někdo nechytí

Když jsme se rozhodovali, jestli tento vtípek někde zveřejníme, zaznívaly i hlasy „bacha, ať se toho nápadu někdo nechytí“. Tak já doufám, že se ho nikdo nechytí a zůstane to jen jako připomínka vtipu a kreativity našeho kolegy Ondry Fuchse, který je jeho autorem.

Jaké legislativní změny byste řadili do kategorie aprílových vtipů vy?


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ