Aktuality

Majitel Biopekárny Zemanka: Až po letech zkušeností jsem pochopil, co od BI potřebuji.

28. 1. 2021

Krize spojená s pandemií dolehla i na obory, kterých se nedotkla přímo. Bio sušenky a krekry z Biopekárny Zemanka se během lockdownu mohly dál prodávat v obchodech s potravinami, zavřené školy ale ovlivnily chod výroby, protože převážně ženský personál často zůstával doma s dětmi. K podnikatelské nervozitě přispěla také kolísavá pravidla znemožňující spolehlivě předvídat další vývoj. Majitel Jan Zeman tak pocítil, že je čas zahájit aktivity, o kterých už delší čas přemýšlí. “Celá firma se potřebuje dostat na další level automatizace a digitalizace. A korona tento proces urychlila,” říká.

Jan Zeman, majitel Biopekárny Zemanka

Co všechno to obnášelo v praxi? Optimalizaci skladového hospodářství a výroby tak, aby ABRA Gen ještě více zjednodušil specifickou výrobu kombinující ruční práci i moderní technologie, a investici do inovovaného nástroje Business Intelligence (BI). Pod vedením nového šéfa Lukáše Cyrankowskiho má současné BI nejen svěží vizáž, ale díky jeho předchozím zkušenostem s finančním řízením firem také pořádně nadupaná střeva připravená smysluplně zobrazit data, která manažeři potřebují vidět. “ABRA BI jsme měli už v minulosti, po pár letech jsme ale zjistili, že původní verzi nevyužíváme naplno. Jenže vůbec nefungovalo ani řešení od konkurence. Teprve teď s inovovaným nástrojem a Lukášovým praktickým pohledem vím, co bylo špatně,” vysvětluje Jan Zeman.

V čem byla chyba:

  • Neměli jsme jasno v tom, co potřebujeme.
  • ABRA BI byl na nižším stupni vývoje než dnes.
  • U dalšího řešení od konkurence chyběla znalost ABRA Gen a finančního reportingu, dodavatel nebyl dostatečně kompetentní.
  • U externí firmy jsme navíc postrádali zázemí, které máme u ABRA Software. Když byl problém, nebylo komu zavolat.

Z každé chyby se dá poučit: “I když nás instalace konkurenčního řešení stála peníze, které jsme v podstatě vyhodili, ujasnili jsme si, co chceme a potřebujeme.”

Současné řešení:

  • Nové BI je postavené pohledem člověka, který rozumí byznysu. Ví, co firmy řeší.
  • Ujasnili jsme si zadání a propracovali ho do detailů.
  • Když vyrábíme a zároveň prodáváme, potřebujeme kalkulovat. BI poskytuje rychlý náhled komplexních informací, které nám pomáhají vyjednat s řetězci optimální podmínky.
  • Nastavili jsme pohled shora, který se postupně rozpadá na další detaily. Tak máme rychlý přehled.
  • Data jsou na jednom místě a vychází z jednoho zdroje. Díky tomu se nestane, že se při aktualizaci nebo upgradu něco “rozsype.”

Na lidech záleží! “BI je živý organismus, který se neustále vyvíjí. Není to tak, že se jednou něco nastaví a tím to končí. Naopak je potřeba stále něco upravovat a promýšlet změny. A když máte v dodavateli parťáka, který vyřeší, co potřebujete a ještě přidá něco navíc, je to o dost příjemnější.”

A co dalšího Jan Zeman při implementaci BI doporučuje? “Určitě udělat reporty v rámci celého ERP systému a mít data na jednom místě,” říká. A právě v tuto chvíli se ukazuje znalost ABRA Gen jako klíčová. Nestačí totiž znát jen finance a účetnictví obecně, ale také konstrukci samotného softwaru. “Pro externí dodavatele není jednoduché porozumět hned jeho architektuře a principům. Což v praxi buď znamená chyby, nebo spoustu času navíc, za který si připlatíte,” vysvětluje.  

Ze stejného důvodu biopekárna Zemanka letos v únoru plánuje přechod z externího e-shopu na e-commerce řešení od ABRA Software, které umožní bezproblémové napojení na všechny skladové a fakturační procesy a zároveň nabídne nástroje k rozšíření obchodu a komunikace.

Biopekárna Zemanka v datech & číslech

V rodinné Biopekárně u Sedlčan se každý měsíc vyrobí desítky tun sušenek, které se vyváží do 12 evropských zemí. V roční produkci jde o téměř 200 tun kvalitního bio pečiva baleného do dvou miliónů sáčků. Firma založená v roce 2006 zaměstnává 32 lidí a její obrat loni překročil hranici 50 miliónů korun.

ABRA BI reporty shromažďují komplexní informace z výroby, logistiky, marží a rozdělení výrobků (slané a sladké, s lepkem a bezlepkové apod.) i zemí, do kterých se sušenky a krekry vyváží. Firma tak lépe umí zaregovat na trendy a přizpůsobit jim výrobu i prodej.

Z dalších modulů ABRA Gen Biopekárna Zemanka využívá: Mobilní skladník, Gastrovýroba, Nákup, Prodej a Skladové hospodářství.

Chcete i ve své firmě používat systém, který přehledně zobrazuje informace potřebné ke správnému rozhodování? Kontaktujte nás, společně najdeme řešení.

Mám zájem o předvedení Majitel Biopekárny Zemanka: Až po letech zkušeností jsem pochopil, co od BI potřebuji. CZ