Blog

Minimální mzda od 1. 1. 2015

26. 11. 2014
blank

Jaká bude minimální měsíční a hodinová mzda od 1. 1. 2015 a na co vše se v souvislosti s touto změnou soustředit, se dočtete v dalším legislativním článku Lenky Kaňkové.

Nařízením vlády č. 204/2014 Sb. dochází od ledna 2015 ke zvýšení minimální měsíční mzdy ze současných 8500 Kč na 9200 Kč a zvýšení hodinové mzdy z 50,6 Kč na 55 Kč.

Je třeba si uvědomit, že za minimální mzdu pracuje jen poměrně úzká skupina nekvalifikovaných zaměstnanců. Dopady to ale bude mít i na řadu dalších zaměstnanců, protože zároveň s minimální mzdou rostou i nejnižší úrovně zaručené mzdy pro každou z osmi kategorií v závislosti na složitosti a odpovědnosti vykonávané práce.

V souvislosti s touto změnou je tedy třeba zrevidovat částku sjednané měsíční nebo hodinové mzdy v pracovních smlouvách zaměstnanců nebo jejich platové výměry, aby se firma vyhnula situaci, kdy je tato mzda nižší, než kolik činí nejnižší úroveň zaručené mzdy pro daného zaměstnance podle náročnosti práce, kterou vykonává. Se zatříděním zaměstnanců do jedné z osmi kategorií by mělo pomoci nařízení vlády 567/2006 Sb. V opačném případě se firma vystavuje riziku postihu ze strany inspektorátu práce.

Uživatele informačních systémů ABRA můžeme ujistit, že systémy jsou na tyto změny připraveny.

Jak jste na novou minimální mzdu připraveni vy?


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ