Blog

Na Cebitu dominoval WEB

19. 3. 2015
blank

Právě jsem se vrátil z Cebitu, kde jednoznačně dominoval web. To, co dnes není on-line, jako by ani neexistovalo. Webové technologie byly všudypřítomné od CMS, DMS, CRM až po celistvé ERP a BI.

Web je technologií dneška a jak to tak vypadá i technologii budoucnosti. Veškeré aplikace se přesouvají do našich prohlížečů. Důvod je jasný, není nutné nic instalovat a aplikace vám běží po zadání adresy do prohlížeče a je jedno zda sedíte v kanceláři nebo doma na gauči. To, že je to možné, je dáno hlavně obrovským boomem v oblasti HTML technologií a rozšířením internetu. Doby, kdy každý prohlížeč zobrazoval stránku úplně jiným způsobem a vydání nové verze prohlížeče bylo otázkou měsíců či let, je dávno pryč. Dnes se vám prohlížeč aktualizuje téměř každý týden a možnosti ve vašem prohlížeči se posunuly o obrovský kus kupředu.

Váš prohlížeč je dnes vlastně takový malý operační systém, který programátorovi dovoluje udělat z webové stránky či aplikace něco úžasného, co před pár lety bylo jen těžko myslitelné.

Díky HTML5 je dnes možné dělat i offline webové aplikace, což znamená, že i když nemáte zrovna připojení k internetu, přesto se vám po zadání adresy do prohlížeče zobrazí požadovaná aplikace a vy s ní můžete pracovat jako byste byli on-line. Další nespornou výhodou je možnost detekce zařízení a podle toho možné přizpůsobení zobrazení webové stránky. Díky tomu můžete na mobilním zařízení (tablet, telefon) zobrazit informace jiným způsobem než na počítači a i tam můžete rozhodnout, jak se data zobrazí a efektivně tak využít zobrazovací plochy. Detekce aktuální polohy zařízení je další z věcí, kterou byste před příchodem HTML5 na webu řešili jen obtížně. Tyto a mnohé další technologie vám dnes otevírají dveře nevydaných možností, a to, co vás bude limitovat, bude jen vaše představivost a finance.

Tempo, jakým se dnes on-line svět mění, je zběsilé, a stíhat sledovat všechny trendy a technologie s tím spojené je pro jednoho člověka téměř nemožné. A přesto jsem rád, že v této době mužů vyvíjet webové aplikace a s nadšením hltám další novinky. A jsem nesmírně rád, že stejně jsou na tom i mí kolegové, a díky tomu můžeme i vám zprostředkovaně přinášet tyto nové technologie v podobě našich aplikací.

PS: A věřte, že na webu bude ještě lépe, a to již velice brzo, jen co postupně zmizí staré prohlížeče, bude webový svět ještě lepší než je dnes.


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ