Tipy a triky

Na co byste neměli na konci roku zapomenout

9. 12. 2021
Tipy a triky pro informační systém

S koncem roku je potřeba vykonat řadu pravidelných povinností, ať už spojených s účetnictvím, výpočtem mezd, měnící se legislativou nebo administrací ABRA Gen. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás přehled důležitých kroků a odkazů, jak postupovat v ABRA Gen.

Realizované a připravované legislativní změny

Seznam připravovaných legislativních změn včetně jejich dostupnosti v ABRA Gen naleznete v online nápovědě.

Upozorňujeme, že firmy, které mají povinnost podávat hlášení Intrastat nebo zpracovávají Mzdy, by měly mít nainstalovánu legislativní verzi 22.0. co nejdříve. Vydání verze plánujeme ještě do konce roku. Pro aktuální informace doporučujeme sledovat infopanel v základním okně pro výběr agend v ABRA Gen.

Instalace a administrace ABRA Gen

Po updatu na verzi 22.0 musíte systém zaktivovat, abyste jej mohli nadále provozovat v ostré verzi. Vygenerované klíče pro daného uživatele jsou umísťovány na Zákaznickém portálu. Pro stažení je třeba mít na Zákaznickém portálu oprávnění Vidět aktivační klíče. Další informace naleznete v online nápovědě v části Administrace → Licenční klíč, aktivace?.

Legislativní verze 22 pracuje s 64-bitovou architekturou, proto je nutné splnit určité podmínky a dodržet správný postup instalace. Podrobný návod naleznete v naší PDF příručce.

Nová technologie vícevláknového API přináší také zjednodušenou architekturu. Místo trojice komponent WebAPIServer, WebAPISupervisor a WebAPIWorker používaných dříve se nyní používají pouze komponenty dvě:

  • APIServer.jar – přijímá od klientů HTTP požadavky a vrací zpátky odpovědi
  • ApiLib.dll – řeší vlastní zpracování požadavků (business logiku)

Přečtěte si podrobnosti o instalaci v našem ABRA API Tutoriálu.

Mzdy

Všechny důležité legislativní změny pro zpracování mezd podrobně rozebírají naše PDF příručky. Naleznete je v části Legislativní změny a související metodiky. Aktuálně připravujeme dokument pro upřesnění výpočtu mezd prosinec–leden.

DPH

Jak správně dělat Uzávěrku DPH v ABRA Gen? Přečtěte si náš podrobný tip.

Účetnictví

Na přelomu roku se často stává, že potřebujete zadat doklad do předchozího období. Jak to provést, aby bylo adekvátně možné zadat příslušné položky (Datum dokladu, Uplatnění odpočtu)? Odpověď na tuto (a spoustu dalších) otázek naleznete v online nápovědě v části Často kladené otázky k účetnictví → Účtování mimo období (typicky na přelomu roku/období do předchozího období)?.

Maloobchodní a restaurační prodej

Upozorňujeme na nutnost uzavření všech otevřených účtenek na konci roku!

Potřebujete poradit, co dělat, když kasa hlásí, že účtenky budou zařazeny do předchozího období nebo jak si vypsat všechny otevřené účtenky? Naše návody a doporučení naleznete podrobně zpracované v online nápovědě v sekci Často kladené otázky k maloobchodnímu a restauračnímu prodeji.