Legislativa

Nejvýraznější daňové změny v roce 2022? Týkají se mezd a Intrastatu.

8. 2. 2022
Daně a účetnictví

Co všechno se mění a kdo to za vás pohlídá? Naši zákazníci se můžou spolehnout na ERP systémy ABRA Gen i ABRA Flexi.

ABRA Gen je k dispozici v legislativní verzi pro rok 2022 a ve Flexi jsme akorát dopekli novou verzi se spoustou vychytávek (třeba dvoufázové ověřování přihlašovaných uživatelů, nebo rozšíření hromadných změn) včetně zapracování legislativních novinek. Ty hlavní rozdělujeme do dvou skupin, kde je podrobně rozebereme. Vy tak získáte základních přehled důležitých změn u státem daných povinností, které jsou spolu s další aktualizací součástí našeho softwaru.

Daně a mzdy

Minimální mzda se zvýšila na 16 200 Kč za měsíc. Změna má vliv například na odvod zdravotního pojištění do minima, tj. do 2187 Kč. 

Zvýšila se také daňová sleva na poplatníka – v roce 2022 se odečítá 30 840 Kč (2570 Kč měsíčně). Zaměstnanci ji na výplatní pásce pocítí hned, OSVČ si musí počkat až příští rok – do letošního přiznání uvedou částku 27 840 Kč platnou pro rok 2021. 

Vyšší jsou také slevy na druhé a další děti. Vyčísleno: první 1267 Kč, druhé 1860 Kč, třetí a další 2320 Kč. U dětí s průkazem ZTP/P se daňové zvýhodnění zdvojnásobuje.

Zrušila se hranice pro daňový bonus. K jeho čerpání je potřeba mít příjem alespoň 8100 Kč, což je polovina minimální mzdy. 

Maximální vyměřovací základ sociálního pojištění se zvýšil na 1 867 728 Kč. Od této hranice příjmu se neodvádí sociální zálohy. 

I letos zaměstnavatelé poskytují náhradu mzdy za první dva týdny pracovní neschopnosti nebo karantény. K výpočtu náhrady mzdy se používají nové redukční hranice 227,15 Kč, 340,55 Kč a 681,10 Kč.

Změna u výpočtu zálohové daně – při překročení hranice 155 644 Kč za měsíc respektive 1 867 728 za rok (48násobek průměrné mzdy, kterou vláda pro rok 2022 stanovila na 38 911 Kč) se použije sazba 23 procent.

Hranice stravenkového paušálu, tedy částky, kterou zaměstnanci dostávají přímo k výplatě, je 82,60 Kč. Vypočítává se jako 70 procent ze stravného určeného na jeden den pracovní cesty (do této částky je nedaňovým příjmem zaměstnance), které stát letos stanovil na 118 Kč.

Změna ve formulářích: Potvrzení o zdanitelných příjmech – zálohová daň – vzor č. 30, Potvrzení o zdanitelných příjmech – srážková daň – vzor č. 9 a Výpočet daně a daňového zvýhodnění – vzor č. 26

Intrastat

Významnou změnou ve výkazu o dovozu nebo vývozu zboží je možnost zjednodušeného hlášení. Patříte k těm, kdo jej mohou podat? S odpovědí vám pomůže schéma Českého statistického úřadu

Nově je potřeba uvádět údaje o zemi původu vyváženého zboží a daňové identifikační číslo, případně kód QV123.

Limit malých zásilek se ze současných 200 eur navyšuje na 400 eur. 

Zaokrouhlování doplňkových měrných jednotek se nově bude provádět stejným způsobem jako u vlastní hmotnosti.

Sečteno a podtrženo, naše systémy vám kryjí záda. Ať je budete používat jako účetní systém, nebo oceníte možnost v nich vést také skladové hospodářství, řešit cenotvorbumajetek i HR administrativu. K hlavním přednostem moderního softwaru je vymazlené API (díky tomu se dají sklady i e-shop propojit s účetnictvím, na ABRA Gen i Flexi se dají napojit i výpisy z bank a platebních bran), provoz v cloudu a možnost instalace na operačních systémech MacOS, Windows a Linux.