O produktech

Od října na e-maily bezpečněji. Microsoft vypíná základní autentizaci

1. 8. 2022
Microfst ukončuje podporu Basic Authentication pro Office365

Odesílání e-mailů bude od letošního října bezpečnější. Microsoft začne 1. října 2022 vypínat Basic Authentication u protokolů Outlook, EWS, RPS, POP, IMAP, SMTP a EAS pro Exchange Online (Office 365). Důvodem je zvýšení zabezpečení celé platformy.

Poté bude možné odesílat a přijímat e-maily pouze s využitím Modern Authentication postaveném na OAuth 2.0, které nenechává na zařízení žádné údaje o uživatelském jménu a heslu, a vydává takzvané tokeny, které určují kdo, kam a na jak dlouho přístup dostane.

Jak se situace týká uživatelů ABRA Gen

Po vypnutí základní autentizace nebude již nadále možné odesílat a přijímat e-maily prostřednictvím office365.com ze starších verzí systému ABRA Gen. Používání těchto služeb poznáte tak, že v agendě E-mailové účty je použita adresa serveru outlook.office365.com resp. v agendě Účty odchozího serveru SMTP je použita adresa serveru smtp.office365.com.

Pozn.: Podle vyjádření na tech fóru Microsoftu se vypínání nebude týkat odesílané pošty přes SMTP protokol. Přesto doporučujeme aktivovat OAuth 2.0 i pro odesílání e-mailů.

Jaké je řešení

V průběhu září 2022 plánujeme uvolnit aktualizaci ABRA Gen, která v systému aktivuje moderní autentizaci OAuth 2.0. O vydání aktualizace, které doplníme podrobným návodem, jak novou autentizaci zapnout, vás budeme včas informovat.

UPDATE 13.9.2022:

Nová verze ABRA Gen 22.1.9 s podporou OAuth 2.0 je nyní k dispozici na Zákaznickém portálu. Přehledný návod, jak si nastavit nové přihlašování, najdete v naší podrobné příručce.

Doporučení

Již nyní si v dostatečném předstihu updatujte systém ABRA Gen na verzi 22.1 s podporou Unicode. Tím si zajistíte, že následná aktualizace na verzi s podporou OAuth 2.0 proběhne bez složitých operací spojených s přechodem na Unicode verzi.