Blog

Podnikání včera a dnes

2. 6. 2023

ABRA Software slaví 32. narozeniny. Pátá mocnina dvojky, se kterou se často pracuje v počítačovém světě, přímo vyzývá k bilanci. Jak se podnikání od roku 1991 změnilo? Co tehdy šlo a dnes už nejde? Jak se cítí podnikatelé, kteří jsou tři dekády v oboru? A co krize? Za pomoci statistiky a našich zkušeností popisujeme současnou situaci na trhu.

Obtížnost hry se zvýšila

Prorazit v podnikání je dnes těžší. Dřív stačilo něco umět a úspěch přišel sám. Dnes je násobně větší konkurence, trh neodpouští chyby a na rozjezd byznysu je potřeba mnohem víc peněz. V případě vývoje ERP systému mluvíme cca o miliardě. Na druhou stranu - dnes je k dispozici mnohem víc informací, jak nepohořet, a s rozvojem umělé inteligence přicházejí nové příležitosti. Chuť podnikat tedy neklesá. Počet živnostníků se od roku 1991 více než zdvojnásobil a množství firem vzrostlo ze 23 tisíc na více než půl miliónu.

Do podnikání vstoupily ženy

Platové ohodnocení obou pohlaví je u nás stále velké téma - to něžnější vydělává v průměru o 16 procent méně, mzda ale ženám roste rychleji. Od roku 2015 se zvýšila o 54 procent, mužům vzrostla o 47 procent. A tempo bude zřejmě pokračovat. Ve věkové skupině 25-34 let je podle posledních dat Českého statistického úřadu přes 40 procent vysokoškolaček, což je o 13 procent víc než u stejně mladých mužů. Zvýšil se také počet žen ve vedoucích pozicích a vzrostl i počet samotných podnikatelek (od roku 2010 o více než 35 tisíc).

Krize se opakují

V ABRA Software jsme jich zažili hned několik. Po prvních čtyřech letech podnikání přišel první propad čistě kvůli tomu, že jsme dělali všechno a tomu nejdůležitějšímu jsme nevěnovali pozornost. Další cenný poznatek - zvýšení cen si musíte odpracovat. A pak jsou tu krize, na které nemáte vliv (hypoteční v roce 2008, ta spojená s pandemií a pak současná ovlivněná děním na Ukrajině). Naše rada, jak zvládat stres současných okolností, zní: Dělejte nejlépe, co umíte, soustřeďte se na věci, které máte ve své moci, a všechno dobře dopadne. A jak dlouho to bude trvat? Krize většinou přejde do dvou let od doby, kdy jsme ji zaregistrovali. Ve skutečnosti totiž trvá mnohem déle, než si jí skutečně všimneme. Většina lidí ji rozpozná až ve chvíli, kdy jim dojdou peníze. Ty ale za nic nemůžou, nejsou příčinou, jen následkem.

Přichází po 30 letech únava?

Lidé, kteří začali s podnikáním v 90. letech, jej pozvolna opouštějí. Podnikání je z části talent, ale hlavně řemeslo, a když jej dotáhnete do určitého stadia, už nemáte takovou sílu. Inovace, nápady … tak jako na začátku už to zkrátka není. Na druhou stranu - po letech budování máte silný produkt a spolehlivé lidi. A vy je můžete vytrénovat a zapojit jejich energii. A navíc někdy je to tak, že ten nejzkušenější ve firmě je i tím nejodvážnějším. Ví totiž, co čekat, čemu předejít a s čím počítat - a to všechno usnadňuje rozhodování.

Lehké zakolísání vs dlouhodobý trend

Česko podle dat Eurostatu patří v rámci EU k zemím s největším nárůstem online nakupování za posledních deset let (konkrétně o 41 procent) a tak nás na začátku roku překvapila zpráva, že internetové obchody poprvé v historii zaznamenaly meziroční pokles. Tržby se v roce 2022 snížily o 12 procent na celkových 197 miliard korun. Jenže je potřeba dodat, že ve srovnání s rokem 2019, tedy před vypuknutím pandemie, je to nárůst o 26 procent. Snadno tedy můžeme dedukovat, že lidé byli po covidu zkrátka hladoví se věcí dotknout a navnímat je skrz vlastní smysly, s pohodlnými online nákupy ale rozhodně neskončí. Pokles e-commerce je tedy jen logickým zakolísáním, nikoli dlouhodobým trendem.

A co na internetu frčí nejvíc? V rámci evropských dat převažují doplňky a oblečení (42 procent) následované dovážkou z restaurací a kosmetikou.

Ať už podnikáte online nebo offline, určitě využijte naše tři finální tipy, jak vytvořit dlouhodobě úspěšný byznys:

  1. Budujte vztah se zákazníkem. Krize nejdříve postihne firmy, které nedodávají finální produkt, ale jsou jen mezičlánkem v řetězci.
  2. Zrekapitulujte si, co prodáváte, jaký to má potenciál a zvažte, jestli to můžete nabízet i na dalších trzích. To, co přetrvává ze zvyku, ale nevydělává, bez milosti zrušte.
  3. Sedněte si s těmi nejschopnějšími lidmi ve firmě a dejte si brainstorming na téma, na co se ve firmě soustředit v příštích dvou až třech letech.

foto: Alesia Kazantceva/Unsplash