Připravujte obchodní nabídky zákazníkům na míru

16. 4. 2019
Obchodní tým

Detailní přehled o zákaznících a obchodních partnerech je klíčovým faktorem každého úspěšného obchodu. Informační systém ABRA Gen eviduje důležité informace na jednom místě a umožňuje vám efektivně spravovat aktuální ceny i slevy a tvořit obchodní nabídky šité na míru konkrétním zákazníkům.

V následujících tipech vám poradíme, jak informace o zákaznících využít k efektivnímu zahájení prodejního procesu.

Udržujte adresář firem vždy aktuální

 • Přehled o zákaznících vám zajistí důsledná evidence údajů Adresáři firem.
 • Po založení nového záznamu stačí zadat IČO firmy a z portálu ARES naimportovat všechny údaje.
 • Pokud importujete doklady, mezi nimiž jsou i pro vás nové firmy, je možné automaticky založit záznam pouze s IČO a ostatní údaje doplnit právě z portálu ARES.
 • Do definovatelných formulářů lze přes konkrétní URL přidávat informace z externích zdrojů (např. z portálu Justice.cz)
 • Na záložce kategorizační údaje vidíte přehledně údaje z externích zdrojů a také data, která chcete vidět z vlastního systému. Ihned máte přehled například o průměrné splatnosti, obratu nebo nezaplacených fakturách. Sledované údaje lze libovolně definovat.
Přehledné údaje z externích zdrojů a data z vlastního systému.
 • Pozornost věnujte také záložce Další údaje. V části Předvolby pro fakturaci a pohledávky nastavte požadované doby splatnosti a toleranci. Část Komunikace upřesní způsob předávání dokladů a dalších zpráv. Pro každou firmu lze také nastavit preferovaný ceník a dealerské třídy.
Rozšířené možnosti na záložce Další údaje.

Mějte aktuální ceníky i slevy pod kontrolou

 • V agendě Ceníky lze definovat hlavní ceník a libovolný počet dalších ceníků. Ceníky lze připojit k různým skladům nebo firmám.
 • U každé položky v ceníku si můžete nastavit různé cenové hladiny i cenu v eurech bez ohledu na aktuální kurz. Nastavte také časovou platnost, díky níž budete mít přehled o cenovém vývoji dané položky. Časová platnost vám také umožní naplánovat si dopředu nové ceny a spustit jejich platnost k vybranému datu.
 • Systém vám s nastavením cen pomůže v přehledném průvodci Přecenění. Zde si nejprve vyberete výchozí cenu pro přepočet, která může vycházet z dodavatelského ceníku, z ceny posledního nákupu na sklad, z jiné prodejní ceny apod. Následně zvolíte také způsob výpočtu, který vychází např. z obvyklé marže, rabatu nebo pevného koeficientu.
Podrobná definice cen.
 • Ceníky můžete do systému nahrát z XLS souboru pomocí doplňku Import prodejních a dodavatelských ceníků. V průvodci lze přiřadit ceny z různých sloupců k požadovaným cenovým hladinám.
 • Jednoduchým způsobem lze definovat také slevy. Dealerské slevy určují cenové hladiny pro vybrané partnery, finanční slevy jsou závislé na objemu objednaného zboží a podobně kusové slevy závisí na počtu odebraného zboží.

Vytvářejte nabídky na míru

 • Prodejní proces lze zahájit vytvořením nabídky. Výhodou nabídek je obsah více informací o konkrétních položkách, které lze rovnou kalkulovat a pracovat s marží. Nabídky lze navíc procesně řídit a sledovat jejich vývoj.
 • Stejně jako u každého nového dokladu věnujte pozornost vyplnění všech údajů, které následně usnadní tvorbu návazných dokladů. V části Ostatní údaje věnujte pozornost nastavení termínů, priority, řešitele apod.
 • V nabídce vydané je kromě povinného střediska vhodné nastavit různé dimenze, které vám pomáhají sledovat objem objednávek podle požadovaných kritérií. Jako dimenzi si můžete nastavit například konkrétního obchodníka, což vám následně umožní generovat reporty nejen za firmu nebo položku, ale právě za obchodníka. Dimenze se přenášejí mezi všemi doklady až do účetnictví.
Nastavení konkrétního obchodníka jako dimenze pro generování reportů.
 • Přímo na řádcích v nabídce vidíte stanovenou marži, která se vypočítá podle zadaných kritérií. Ihned vidíte také celkovou marži a rabat za nabídku.
 • Pro řízení a analýzu nabídek využívejte stavy nabídek vydaných. Kromě kontroly nad procesem získáte například přehled o úspěšnosti obchodníků podle akceptovaných nabídek nebo možnost tvorby prediktivních reportů.
Řízení stavu nabídek vydaných.
 • V nabídkách využívejte také řízené sledování změn na záložce Revize, které vám umožní analyzovat vývoj jednotlivých nabídek.

Z nabídky vydané lze přímo vytvořit objednávku přijatou.