Aktuality

Proč Cloud vítězí a dává datovému centru na frak?

11. 3. 2014

Je zaklínadlo dneška "Cloud" jen převlečeným "Datovým centrem"? Dopadne stejně jako jeho předchůdci a odejde s nejbližší trendovou vlnou nových IT pojmů?

V případě Cloudu jsme svědky něčeho skutečně nového, co posouvá lidské snažení v IT opravdu významně dopředu. Co to je Cloud a proč je tak jiný? Tak nejprve co cloud není: není to pouhé datové centrum, čili dům plný počítačů - serverů, které si můžete pronajmout. I když by si to všichni, kdo datová centra postavili a zafinancovali, jistě moc přáli…

Cloud je jiný

Nepřesouvá na poskytovatele služby jen péči o techniku, napájení, chlazení, údržbu. Vytváří mnohem víc - spojuje počítače a celá vzdálená datová centra prostřednictvím velice chytrých programů do jednoho celku, který dokáže poskytovat zákazníkovi již virtualizovaný (odhmotnělý) výpočetní výkon podle jeho okamžité potřeby, řiditelný na dálku, dle jeho rozhodnutí a automaticky.

Výhody cloudu

Vznikají nám tak celoplanetární výpočetní systémy, rozprostřené přes několik kontinentů. Připomíná to podhoubí, které je prorostlé celým lesem. Sami odvodíte ty nejlepší přínosy pro zákazníka:

  • bezúdržbovost z pohledu uživatele,
  • vyšší využití počítačů a tím lepší ceny,
  • okamžitá pružnost výkonu dle požadavků,
  • v neposlední řadě veliká robustnost, odolnost proti napadení a poškození systému. 

Pokud například dochází k přetěžování určité oblasti, nebo dokonce dojde k fyzickému poškození, úlohy zákazníků začne zpracovávat jiná oblast Cloudu. Bez přerušení, na druhém konci planety. Říkáte, že to je sci-fi? Ne, není, vítejme v 21. století. O tom se samotnému datovému centru ani nesní.

Cloud používáme všichni

A že žádný cloud neznáte? Ale ano, používáte vyhledávač nebo mapy Google? Facebook, Linked-in nebo Twitter? Máte ke svému telefonu nebo tabletu účet od společnosti Apple nebo Google? Hrajete nějakou "celoplanetární" hru? Vidíte, to všechno "běží" v Cloudu. Je tu už dávno, je naším dennodenním pomocníkem.

Už nepotřebujete vlastní elektrárnu

A tak jsme dnes v přímém přenosu účastníky zásadní změny v IT - oddělené, složité a špatně udržovatelné místní výpočetní systémy krok za krokem nahrazuje Cloud. Podobně, jako už před desítkami let přestalo být užitečné mít u každé továrny elektrárnu, tak dnes stejně zastarává mít serverovnu. Cloud tentokrát vítězí ne proto, že to je moderní, ale proto, že je užitečnější.

Fandíte Cloudu? Napište nám.