Aktuality

Propojujeme lidi a technologie. V tom je naše síla, říká šéf ABRA Software

4. 9. 2020
Zakladatel společnosti ABRA Software Jaroslav Řasa

Všechno začíná u osobních hodnot, etiky, vzdělávání a poctivé práce. Platí to nejen v podnikání, osobním životě, ale i při tvorbě softwaru. O tom je přesvědčen zakladatel společnosti ABRA Software Jaroslav Řasa, který s touto filozofií řídí svoji firmu již třicet let. A právě tyto zásady se promítají až do posledního řádku kódu všech softwarových produktů ABRA.

Ve výsledku pak software firmám pomáhá automatizovat a zjednodušovat práci, řízení i organizaci a šetřit tak zdroje. Zkušený podnikatel se přitom dodnes drží baťovských zásad podnikání, a i díky tomu v období za ukončený fiskální rok přesáhla ABRA Software čtvrtmiliardovou hranici tržeb.

„Tento růst souvisí s vnitřním děním ve firmě,“ shrnuje Jaroslav Řasa v rozhovoru pro server CzechCrunch„Posledních několik let intenzivně pracujeme na produktech a firemní strategii a změny teď přinášejí peníze. U softwaru pro menší firmy ABRA FlexiBee jde zejména o přesun do cloudu, což zákazníky táhne stále víc. V případě ERP systému ABRA Gen je hlavním motorem našeho růstu podpora našich zákazníků v automatizaci, odstraňování ručního zpracování informací, Průmyslu 4.0 a ve snadném a správném rozhodování. A v neposlední řadě také služby, které k produktům poskytujeme, včetně maximální péče o zákazníky.“

Jakým způsobem funguje vaše podnikání v praxi?

Zabýváme se vývojem, výrobou a dodáváním softwaru pro firmy, aby mohly lépe podnikat. Tomu se říká ERP software. Firmám například řeší kompletní evidenci skladových zásob, materiálu, co se děje s penězi, lidským časem, znalostmi a informacemi ve firmě a jak je využít pro obchod. A samozřejmě také vyhledávání obchodních příležitostí, objednávky, subdodávky, účetnictví, fakturaci, mzdy a tak dále.

Po kterých službách je poptávka ze strany firem největší?

V poslední době roste zájem o e-commerce a komplexitu. Firmy se chtějí soustředit na podnikání a nechávají na dodavateli, aby zajistil všechno ostatní. To je dobrý přístup i pro nás, protože když máme odpovědnost za celek, daleko snáz zajišťujeme, že všechno funguje správně. Ve chvíli, kdy jste subdodavatelem části řešení, není úplně jasné, kdo za co odpovídá.

Pozorujete u výrobních firem trend, že se snaží vstupovat do e-commerce a začít prodávat zákazníkům napřímo?

Je vidět, že pokud drží koncovou značku a mají vlastní výrobek, snaží se zbavit všech článků mezi sebou a zákazníkem. Často ne kvůli finančním důvodům, ale kvůli správným informacím od zákazníků. Pak existuje část firem, které se transformují na čistě výrobní firmu, a naopak si zákazníky hledat nechtějí, hledají jen hlavní partnery, pro které pracují. I v tomto segmentu je digitalizace na obrovském postupu, i ony potřebují, aby rychle dostaly zadání a nemusely se o něm bavit nadvakrát.

Vidíte na trhu změny v poptávce firem v reakci na koronavirovou krizi?

Naše pipeliny se zvedly o deset procent oproti tomu, jak by rostly normálně. Digitalizace se výrazně zrychlila. Mluvilo se o ní desetiletí, teď ji využil skoro každý. V ekonomice tyto tlaky existovaly už předtím, koronavirová krize přispěla k jejich urychlení.

Takže vám vlastně krize tak trochu hraje do karet, že?

Určitě ano, navíc jsme optimisté, nejen kvůli vlastnímu byznysu. Je obecně správně, když se firmy digitalizují. Spoustu práce už opravdu mohou zastat stroje, nebo ji díky strojům a počítačům zvládneme rychleji. Během dvou týdnů se navíc všichni naučili pracovat s Teamsy nebo Zoomem, což je nádherné.

Očekáváte, že se zvýšená poptávka udrží dlouhodobě?

Pravděpodobně ano, jen s jedinou výjimkou – do roka se v našem byznysu projeví potíže řady firem, které kvůli koronavirové krizi zmizí ze světa. Tohle je čtvrtá krize, kterou za svou kariéru vidím, a všechny se chovaly stejně. Přibližně rok od toho, kdy krize začne, dojde ke zpomalení růstu. Díky našemu zaměření se ale tyto jevy projeví na křivkách jen velmi málo.

Možná je to dáno také vaší firemní filozofií. Jaká je vaše mise?

Naše mise je jednoduchá a je shrnuta ve sloganu „váš spojenec v podnikání“. To je to, proč tu jsme. Obdivujeme a cítíme radost, když můžeme pracovat pro lidi, kteří podnikají, protože ve většině případů jde o lidi, kteří mění svět k lepšímu. Zní to jako klišé, ale je to pravda.

Podnikat můžete kvůli penězům, kvůli egu nebo se k tomu prostě dostanete náhodou. Ale také můžete podnikat, protože si myslíte, že tím zlepšujete svět. Takhle to máme nastavené my.

Právě v tom vás inspiroval Tomáš Baťa?

Netajím se tím, že jsem začal podnikat díky jeho knížce. Původně jsem měl dokončit doktorskou práci na ČVUT o umělé inteligenci. To jsem ukončil a vydal se cestou podnikání, teď v ní pokračuji už třicátým rokem. Dávalo mi to hluboký smysl, viděl jsem, že tak budu přínosnější pro celou společnost.

Svět se až na malé výjimky nemění v politických prohlášeních, ale většinou v denní práci, kterou musí někdo řídit a přemýšlet nad ní. To dělají podnikatelé a potřebují pomoc, dobrou podporu a pevnou půdu pod nohama. My jim pomáháme v tom, že o své firmě mají výborné informace, díky kterým se mohou správně rozhodovat a měnit byznys tak, aby byl efektivnější. To je úloha Abry.

Tento úkol se svými hlavními produkty naplňujete zejména v České republice a na Slovensku, před pár lety jste expandovali také do Švýcarska, což je pro tuzemské IT firmy relativně netradiční volba. Proč jste se rozhodli právě pro něj?

Naším plánem není jen Švýcarsko, ale spíše západní Evropa. Když děláte ERP, potřebujete být zákazníkům blízko, ne všechno se dá dělat na dálku. Dlouho jsme analyzovali různé trhy z různých pohledů, a nakonec se dá naše rozhodnutí shrnout do jedné věty – jestliže uspějeme ve Švýcarsku, tak všude. Máme rádi výzvy.

Když jste do Švýcarska vstupovali, nebrzdilo vás to, že jste česká firma, tedy z „východu“?

Je zajímavé, že jen málo Švýcarů zná Českou republiku dobře. Donedávna jsme tam dva tři roky neměli ani velvyslance. Zároveň ale Švýcaři mají kladný vztah k českým technologiím, mají například rádi Škodovku, protože si cení poměru ceny a výkonu. Stejně tak znají Avast a další naše technologické firmy.

Jaký je váš plán, máte v hledáčku další zemi?

Nejdřív musí být švýcarská pobočka mnohem větší než dnes, i její lokaci jsme ale umístili tak, abychom pak měli blízko do jižního Německa. Chceme, aby už další expanze pokračovala ze Švýcarska, aby se tato pobočka stala základnou pro západní Evropu, protože je odsud všude blízko – do Německa, Francie i Itálie. Expanzi však nemáme nastavenou časově, ale na číselných limitech, až pak bude dávat smysl.

Celý rozhovor si přečtěte na stránkách CzechCrunch.

Software ABRA může pomáhat i vám. Kontaktujte nás.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ