Aktuality

Rady pro začínající podnikatele

6. 5. 2014

Petr Sýkora, zakladatel firmy Papirius a nadace Dobrý Anděl, radí začínajícím podnikatelům.

Jakou radu byste dal začínajícím podnikatelům?

"Dvě věci bych podnikatelům rád doporučil. Za prvé, je důležité rozumět, proč ty věci dělám. A potom pro mě bylo vždycky důležité, s kým to dělám. To znamená, kdo je můj partner. V jakém oboru budeme podnikat, jak to uděláme, jak to založíme, kde to založíme, kdy to uděláme - to už jsou technikálie, ty se dají naučit. Někdy se to člověku nepovede napoprvé a díky tomu, že má jasno v tom, proč, a dělá to s někým, s kým to opravdu dělat chce, tak pak už ty překážky překoná. Takže to by asi byly první dvě věci, které mě napadnou."

  • Petr Sýkora na konferenci Fórum INSPIRACE
  • Petr Sýkora na konferenci Fórum INSPIRACE

Mít strach je správné

Ve svém příspěvku na konferenci Fórum inspirace jste zmiňoval, že máte vyzkoušeno, že když máte z něčeho strach, tak je to ta správná doba do toho jít. Jak je to ve vašem životě?

"Já se snažím každý den udělat alespoň jednu věc, ze které mám strach. Je to jedna z několika věcí, ke které se denně vracím, každé ráno, když mám vyhrazený čas na přemýšlení, na psaní deníku. A ne vždycky se to povede. Můžou to být velké věci, jako třeba vylézt na McKinley na Aljašce nebo v Papiriusu zavedení garance „zítra nebo zdarma”, což byl extrémně odvážný krok a doposud to žádná jiná firma, nejen našeho oboru a ani v jiných oborech, neudělala. Pokud člověk nedělá odvážná rozhodnutí a věci, kterých se bojí, tak neroste, tak se nikam neposouvá.

Když si promítnete svůj vlastní život, když jste poprvé skákal šipku a dával holce pusu, anebo dělal některá rozhodnutí v práci, tak spousta těch věcí vyžadovala odvahu. A já si myslím, že strach je přirozený, všichni ho máme a často je potřeba ho chytit pod krkem a trochu s ním zabojovat."

Překonáváte při podnikání vlastní obavy?