LANÁ

Pevné spojení se světem.

V čem ABRA Gen pomáhá?

  • Integruje různé evidence do jedné databáze a efektivně spravuje obchodní zakázky od A až do Z.
  • Přináší přehled a kompatibilitu dat ve výrobě.
  • Připravuje pravidelný manažerský reporting.
  • Sjednocuje informace o zakázkách na jednom místě.
OBOR Finance, Jádro, Obchod, Služby, Výroba
ZAMĚSTNANCI
ROČNÍ OBRAT mil. Kč
MÍSTO Slovenská republika
WEB www.lana.sk

Již v roce 1951 vznikl podnik „Závod Slovenského národného povstania“ na výrobu primárního hliníku, v němž byly postupně vybudovány slévárny. Pro finalizaci výroby byla na počátku vybudována lisovna hliníkových profilů a následně byla založena výroba hliníkových drátů a hliníkovo‑ocelových (AlFe) lan. Do Žiaru nad Hronom se technologie na výrobu drátů a lan dostaly přesunem výroby z Kovohutí Děčín. Dvanáct drátotahů a 6 zlaňovacích strojů bylo namontováno a spuštěno do provozu v roce 1967.

PRVNÍ LANO

„První hliníkovo‑ocelové lano s rozměry 350/6 bylo vyrobené v září 1967,“  hovoří o historii podniku Jozef Barniak, obchodní specialista společnosti Laná a.s. „V následujících letech průměrná roční výroba představovala 10 000 tun lan. Rozrůstal se i sortiment lan a přibývali také noví odběratelé.“

EXPORT

V dalších letech se výroba stabilizovala na 18 000 tunách lan ročně s převahou exportu hlavně do bývalého Sovětského svazu. Po jeho rozpadu se snížila roční výroba na 8 000 tun.

V devadesátých letech se export rozrostl do Rakouska, Litvy, Ukrajiny, Turkmenistánu a Bosny a Hercegoviny. Ve válkou zničené Bosně a Hercegovině AlFe lana obnovovala především vysokonapěťové sítě.

Modernizace výroby

V období let 1992 -2001 byla lanovna součástí společnosti Alufinal a.s. Toto období charakterizuje modernizace zlaňovacích strojů a také velký konkurenční boj o zákazníka. Firma chtěla nabídnout především kvalitu, a tak se při modernizaci zlaňovacích strojů soustředila na posun kvality v oblasti výroby. Příkladem může být nahrazení zastaralého brzdícího systému ve zlaňovacích koších moderním počítačovým řízením.

Stáhněte si podrobnou případovou studii

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte se nás zeptat…

Kontaktujte nás

Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ