Váš spojenec pro EET

ABRA Software nabízí plnou podporu EET pro všechny typy podnikání.

S výběrem vám rádi pomůžeme

Logo ABRA FlexiBee

Účetnictví pro menší firmy a živnostníky. Více

Logo ERP ABRA Gen

All-in-one informační systém pro střední a velké firmy. Více

Novinky

  • 04. 05. 2020 Podnikatelé nebudou evidovat tržby do konce roku 2020. Vláda v pondělí 4. května 2020 schválila návrh Ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.
  • 27. 03. 2020 Evidence tržeb pozastavena. Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona o evidenci tržeb. S účinností k dnešnímu dni, tj. 27. 3. 2020, pozastavuje zákon č. 137/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, povinnost evidence tržeb, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců.
  • 02. 01. 2020 3. a 4. fáze EET bude spuštěna 1. května 2020. Týká se evidence pro řemesla a výrobní činnosti a evidence pro ostatní činnosti jako například taxikáře, pekaře, cukráře, lékaře, právníky a další.

Jak EET funguje

Cílem elektronické evidence tržeb (EET) je ověřit, že každá tržba byla řádně evidována (a tím zajistit lepší výběr daní). Aby Finanční správa měla dokonalý přehled, podnikatel jí o každé transakci zašle datovou zprávu (1) ve formátu XML. Státní systém pošle obratem potvrzení o přijetí zprávy doplněné o unikátní kód (2). Tento kód je nutné vytisknout na účtence (3), kterou obchodník předá zákazníkovi. Správné zdanění konkrétní tržby lze ověřit přes webovou aplikaci Finanční správy. Chod celého systému vyžaduje software a internetové připojení.

Schéma EET:

Koho se EET týká

Obecně novému zákonu podléhají ti, kteří za svou službu či zboží inkasují hotovost, platbu kartou, šekem, směnkou nebo přijmou poukázku. Pokud jste například freelancer, který fakturuje a platbu dostává na účet, EET jde mimo Vás (hodit se Vám ale bude náš online účetní software ABRA FlexiBee). Zákon se Vás netýká ani v případě, že si v sezóně přivyděláváte prodejem ovoce, květin nebo třeba medu z vlastní úrody. Občasný přivýdělek nemá povahu podnikání a evidenci tržeb tak nepodléhá.

Logo ABRA FlexiBee

ABRA FlexiBee je účetnictví pro menší firmy a živnostníky.

Umožňuje práci odkudkoliv ve Windows, Linux i Mac. Podporuje vystavování dokladů s EET v modulech Prodejní kasa a Pokladna.

Logo ERP ABRA Gen

ABRA Gen je informační systém pro střední a velké firmy.

podporuje vystavování dokladů s EET v modulech Pokladna, Restaurační prodej, a Maloobchodní prodej.

Od kdy EET platí podle oborů

Kompletní přehled náběhu evidence tržeb najdete na webu Generálního finančního ředitelství, kód Vašeho podnikání si můžete ověřit přes web Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Restauracni zarizeni Ubytovací a stravovací služby

Od 1. prosince 2016
(Kódové označení CZ-NACE 55 a 56)

Maloobchod a velkoobchodMaloobchod
a velkoobchod

Od 1. března 2017

Ostatní činnostiEvidence pro
ostatní činnosti

Od 1. května 2020

Jde například o taxikáře, pekaře, cukráře,
lékaře, právníky a další.

ŘemesloŘemesla
a výrobní činnosti

Od 1. května 2020

Další zdroje a odkazy

Odkaz na příslušný zákon, který platí od 16. března 2016.
Veškeré důležité legislativní i technické dokumenty najdete na webu etrzby.cz.
Technická specifikace komunikace.

Jsem zákazník ABRA Software. Jak se na EET připravit?

Pokud pro své podnikání využíváte pokladnu s tiskárnou a máte připojení k internetu, nemusíte skoro nic. Stačí jen nainstalovat aktuální verzi našeho softwaru, jehož update je pro stávající aktivní uživatele zdarma.

Pro správnou funkci EET je nutné vygenerovat unikátní pokladní certifikát na webu Ministerstva financí. Jak nahrát certifikát do ABRA Gen se dozvíte v našem návodu.

A co když nemám pokladnu?

I nadále se bez ní obejdete. Tržby můžete evidovat také přes počítač, tablet nebo chytrý telefon. Stačí mít jen aktualizovaný software, připojení k internetu a tiskárnu. V případě investice do nového zařízení mohou fyzické osoby využít jednorázovou slevu na dani z příjmů ve výši 5000 Kč. Sleva se vztahuje na zdaňovací období, v němž podnikatel poprvé evidoval tržbu spadající do nového zákona.

Nejsem zákazník ABRA Software. Jak se na EET připravit?

Stačí si vybrat software z našeho portfolia a dále pokračovat stejně jako v předchozím bodě.

Máte ohledně EET další dotazy?

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ