Blog

Rozlučte se se starým webovým prohlížečem a budete IN

15. 12. 2014
blank

Které webové technologie jsou IN, které OUT a proč uděláte sami sobě radost, když přestanete používat starý webový prohlížeč? Standa Kurinec, který vede v ABŘE tým zakázkového programování, v tom má jasno. Dlouholetá praxe mu ukazuje jasný směr webových technologií – HTML5.

Co je Out

Nejdříve pár slov o technologiích, které budou OUT. Myslím, že budu mluvit za všechny webové vývojáře, když řeknu, že se už nemůžeme dočkat okamžiku, kdy si budeme moci dovolit vyoutovat Internet Explorer 8 a další staré prohlížeče, které nám všem brání plně se rozvášnit v krásách moderních technologií.  Naštěstí zahraniční servery nám dávají pomalu tušit, že éra tohoto Xpéčkového prohlížeče se blíží konci. 

Co bude IN

Na tuto otázku se dá odpovědět jedinou zkratkou – HTML5. Určitě jste o této magické zkratce již slyšeli. Dá se na ni nahlížet jako na pokračovatele HTML4 a tudíž nic tak převratného. Což je samozřejmě pravda, ale pod HTML5 se už neskrývá jen značkovací jazyk. Je tam ukryt celý ekosystém, který přináší mnohem větší možnosti, které do té doby umožňovaly jen nativní aplikace.

Doba, kdy prohlížeč byl jen zobrazovací jednotkou, je pryč.

A co že je tak převratného na tom HTML5? Co vše HTML5 skrývá? Je toho opravdu hodně. Tak například, věděli jste, že díky HTML5 je možné rozvibrovat váš mobilní telefon nebo tablet? Napadlo by vás vůbec, že něco takového má webový prohlížeč umět? To, čím se vlastně HTML5 změnilo, je to, že na rozdíl od minulosti, kdy jste potřebovali nějaký další programovací jazyk, který fungoval na serveru a jako odpověď ze serveru vracel HTML, dnes může celá aplikace fungovat jen v prohlížeči bez nutnosti komunikace se serverem.

Abych vám to přiblížil, dnes je v každém moderním prohlížeči databázový server, souborové uložiště, více vláknové zpracovávání procesů, takže pokud chcete, můžete dnes prohlížeč považovat za variantu operačního systému. Dnes je vlastně jedno co používáte za operační systém. Většina vašich aplikací je stejně dnes dostupná na webu, a když to není plnohodnotná aplikace, jako např. informační systém FlexiBee nebo Time Tracking, tak je tam alespoň nějaká její část. A v budoucnu, jak to tak vypadá, tomu nebude jinak.

Udělejte si radost

Takže, udělejte radost sami sobě, a dovolte nám vývojářům nabídnout vám lepší web a přívětivější aplikace tím, že se rozloučíte se svým starým prohlížečem a přejdete na poslední verze. Jakmile se tak stane, věřte, že zjistíte, že rozdíl mezi webovou aplikací a nativní už téměř není.

Používáte vždy nejnovější verzi webového prohlížeče nebo je vám jedno, na jaké verzi brouzdáte?


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ