SEO seriál: 8 nástrojů, které vám usnadní život ve světě online marketingu

20. 7. 2015

Určitě jste již pátrali po nástrojích, které by vám usnadnily a hlavně zrychlily práci. Pravděpodobně jste ale zůstali stát na obřím rozcestí zvaném internet, kde správná cesta není vždy úplně zřejmá. Proto se s vámi podělíme o nástroje, které máme otestované a které jsou převážně zdarma. A kdo by nechtěl zdarma zefektivnit svůj výkon?

1) Google Analytics / Universal Analytics

Pohled na Google Analytics

Google Analytics je analytický nástroj od společnosti Google, který umožňuje snadnou implementaci pro sledování chování uživatelů na webu a v mobilních nebo webových aplikacích.

Universal Analytics je modernější verze klasických Google Analytics, která zjednodušuje a zpřehledňuje sledování uživatelů. Universal Analytics přináší oproti starší verzi Google Analytics dvě významná zlepšení:

  • Možnost sledovat uživatele napříč jednotlivými platformami, zařízeními i prohlížeči, protože dříve byly započítány jako samostatní uživatelé. Po implementaci novinky nazývané „user ID“ (vyžaduje hlubší znalost problematiky) už bude započítán jako tentýž uživatel.
  • Možnost vytvořit až 20 vlastních dimenzí, které umožňují další segmentaci chování uživatelů. Dříve těchto dimenzí bylo jen 5.

PROČ? Pokud má vaše firma web a nevyužívá žádný analytický nástroj pro sledování chování uživatelů, můžete si být jisti, že vám unikají zákazníci a tržby, respektive jakékoli konverze (cíl, jehož mají uživatelé na webu dosáhnout. Může jím být nákup, registrace, přečtení článku, etc.)

2) Google Webmaster Tools (Search Console)

Pohled na Webmaster Tools - Search Console

Google Webmaster Tools, nyní nazývaný Search Console, je nástroj umožňující lepší pochopení toho, jak Google vidí váš web, úpravu zobrazení snippetu (prostor věnovaný vašemu webu na stránce s výsledky vyhledávání v Google) i lepší pochopení toho, jak se na váš web uživatelé dostávají.

PROČ? Myslíte-li to se SEO pro váš web vážně, měli byste implementovat (velmi jednoduše) Webmaster Tools. Dostanete se pak k vyhledávacím dotazům, jejichž prostřednictvím vstoupili uživatelé z Google na váš web. Získáte tak zpětnou vazbu ohledně použití klíčových slov na webu, popřípadě narazíte na nová.

Další z užitečných funkcí je úprava vzhledu snippetu ve vyhledávání Google. Můžete tak zabrat více prostoru díky dalším přidaným odkazům a řádkům navíc a budete vidět více než konkurence.

Webmaster Tools můžete používat i ke kontrole chyb na webu a přímo tak reagovat na to co o vašem webu Google právě zjistil.

3) Collabim

Collabim

Collabim je nástroj pro sledování pozic ve vyhledávačích, a to včetně konkurence. Ale nejen to! Mezi další užitečné funkce patří sledování odkazové sítě, obsahová analýza webu nebo vyhledávání souvisejících webů – užitečné pro linkbuilding (budování sítě zpětných odkazů mířících na vaše stránky z jiných webů) i pro analýzu konkurence.

PROČ? Verze zdarma plně postačí pro sledování 5 webů, tudíž pro menší byznys je Collabim ideálním nástrojem pro sledování efektivity SEO (pozice ve vyhledávačích by neměly být hlavním faktorem úspěšnosti, tím by měla být relevantní návštěvnost z přirozeného vyhledávání), který usnadní celou řadu úkonů nezbytných pro optimalizaci.

4) Whatsmyserp

Whatsmyserp

Jde o jednoduchý SERP (Search Engine Results Page – stránka s výsledky vyhledávání) checker, který je plně zdarma, ale je osekaný o pokročilé funkce a vyžaduje pravidelné manuální spouštění sledování pozic, jejichž historii následně uchovává. Funguje zde i sledování pozic konkurence.

PROČ? Výše uvedený Collabim poskytuje řadu funkcí, které zastanou i jiné nástroje zdarma, které mohou uživatelsky vyhovovat lépe. Pro takové případy bych pro sledování pozic využil whatsmyserp.com, který umožní monitorovat i více než pět webů zdarma a to pro výsledky vyhledávání Google lokalizované pro celý svět.

5) Plánovač klíčových slov Google AdWords

Google Adwords

Plánovač klíčových slov AdWords slouží především pro přípravu PPC (Pay per Click) kampaní. Vyhledá objemy vyhledávání daných klíčových slov pro určité období, jazyk, zemi, míru konkurence pro PPC v dané oblasti i předpokládanou cenu za kliknutí na reklamu. Mimo to dokáže vyhledat i související klíčová slova a vy tak můžete znovu a znovu obohacovat svůj repertoár.

Abyste mohli využívat tento nástroj, budete nuceni založit si účet Google AdWords (nebojte, je zdarma).

Objevují se i zprávy, že Plánovač klíčových slov AdWords nezanedbatelně zaokrouhluje objemy vyhledávání, proto používám pro zjištění přesných čísel Google Trends.

PROČ? Jde o nejrychlejší způsob jak najít velké množství relevantních klíčových slov s přiměřeným úsilím.

6) Google Trends

Google Trends

Google Trends funguje podobně jako Plánovač klíčových slov AdWords, ale nabízí přesnější údaje s grafickým vyobrazením geografických dat, zájmu v průběhu času, souvisejících vyhledávacích dotazů, včetně upozornění na klíčová slova, jejichž hledanost v poslední době rapidně stoupla a začínají tak být zajímavá. Užitečná je i možnost porovnat data více klíčových slov najednou.

PROČ? Jde o nejpřesnější způsob analýzy potenciálu klíčového slova s dalšími užitečnými funkcemi.

7) Ahrefs

Ahrefs

Na Ahrefs.com naleznete perfektní nástroj pro monitoring vašich linkbuildingových aktivit. Index zpětných odkazů je pravidelně aktualizován (dle průzkumů jednotlivých nástrojů má Ahrefs nejobsáhlejší index) a veškeré informace jsou naservírované v graficky velmi přívětivé podobě od grafů po obláčky s informacemi. Ahrefs vám umožní optimalizovat anchor texty a komplexně sledovat celý vývoj odkazové sítě v čase.

PROČ? Pro tyto účely zkrátka lepší nástroj nenaleznete!

8) Screaming Frog SEO Spider Tool

Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog je váš osobní crawler (robot, který prochází weby, jinak také spider nebo vyhledávací robot) ve formě desktopové aplikace, který funguje na podobném principu jako roboti vyhledávačů. Můžete tak načíst veřejně viditelnou část vašeho webu, přičemž se získanými daty je dále možné pracovat pomocí filtrů chytře vymyšlených pro hlavní potřeby SEO. Snadno tak zkontrolujete chybějící meta data i správnost jejich zápisu, identifikujete nefunkční odkazy, podstránky a mnoho dalšího.

To vše je podpořené možností exportu do různých tabulkových formátů.

PROČ? Každý SEO audit by měl začínat zjišťováním všech chyb v základní struktuře webu, přičemž jsou úkony, které je dobré vykonávat pravidelně, jako například kontrola funkčnosti všech odkazů. Všechny tyto potřeby skvěle uspokojí Screaming Frog SEO Spider Tool.

Používáte jiné nástroje s lepšími výsledky?

Podělte se s námi o zkušenosti v diskusi pod článkem!