SEO seriál: Klíčová slova a hledání dlouhého ocasu

23. 2. 2015

Klíčová slova jsou denním chlebem všech online válečníků. Musíme na ně myslet při práci s textovým obsahem webu, metadaty i url. Klíčová slova, na která budete optimalizovat texty, bohužel nelze jen tak pálit od boku. Je třeba věnovat dostatečný čas průzkumu trhu i samotné analýze. Víte ale jak na to?

Najdou nás?

Vrátíme se nyní k našemu přirovnání z 1. dílu SEO seriálu, internetu jako městu. Historické místopisné názvy ulic i čtvrtí často odrážely, co se v dané lokalitě odehrávalo či její charakteristickou vlastnost. Vinohrady, Uhelný trh nebo Koňský trh (Václavské náměstí) jsou toho pěknou ukázkou. Lidé tak věděli, co přibližně naleznou, pokud se na místo vydají. Klíčová slova dnes fungují podobně jako tematické názvy ulic dříve. Lidé s odpovídající poptávkou je vyhledávají, aby ji uspokojili.

Není to ale tak snadné.

Dnešní portfolio produktů, poptávka a (bohužel) i nabídka jsou téměř nekonečné, a tak si nevystačíme s prostým oborovým názvem typu Ovocného trhu. Ten totiž pravděpodobně nabízí desítky druhů ovoce, ale i zeleniny a nejspíš i dalších doplňkových produktů, které si pod samotným klíčovým slovem ovocný trh vůbec nemusíme představit!

Perfektním příkladem z praxe online marketingu společnosti ABRA Software je klíčové slovo informační systém. Mohu tak chtít najít studijní informační systém své univerzity, orientační informační systém (cedule, tabulky, značky) nebo podnikový informační systém – jen ten má naši pravou lásku, protože jde o dostatečně podrobnou kategorii, která výrazně eliminuje možnost, kdy návštěvník webu hledal něco jiného. Takové frázi říkáme long tail (dlouhý ocas), Svatý grál online marketingu.

Hledáme klíčová slova

Už víme, co přibližně chceme najít. Víme ale jak?

První nápovědou pro vás může být našeptávání (vyhledávač dokončuje slova a nabízí související vyhledávací dotazy) během vyhledávání.

Internet dnes nabízí velké množství nástrojů, jejichž pomocí naleznete, co lidé hledají. Asi nejznámějším je Google Trends, následovaný Plánovačem klíčových slov pro AdWords, který je dostupný po bezplatné registraci do inzertního systému AdWords od společnosti Google. Pro Českou republiku se ještě vyplatí použít podobný nástroj od Seznamu, který naleznete po bezplatné registraci do inzertního systému Sklik.

Zkoušejte zadávat různé výrazy, související s vaším předmětem podnikání. Co byste hledali vy? Co by hledali vaši známí? Jaký problém můžete svým produktem potenciálnímu zákazníkovi vyřešit? Co používá konkurence? Takto se ptejte a určitě přijdete na to správné klíčové slovo, od kterého se můžete odpíchnout při dalším hledání.

A jak vám v tom pomohou výše uvedené nástroje?

Zadáte-li do něj klíčové slovo, dozvíte se nejen jeho hledanost (objem vyhledávání za časovou jednotku, obvykle posledních 12 měsíců) na Googlu nebo Seznamu, ale i související výrazy včetně jejich hledanosti. Ze souvisejících výrazů vyberete ty relevantní k vašemu webu a zadáte je do nástroje. Výsledkem budou opět trochu jiné výsledky, znovu eliminujete ty nesouvisející.

Takto pokračujte, dokud nebudete spokojeni  :-D.

Používáme klíčová slova

Samotné používání není nic složitého, jen je třeba klíčová slova používat zodpovědně, mají velkou moc. Je nezbytné nalézt rovnováhu mezi optimalizací textu a jeho čtivostí i čitelností. Osvědčilo se mi psát nejdříve text určený pouze lidem a až následně jej upravit pro vyhledávače.

Aby i vaše weby vyskakovaly na ty správné vyhledávací dotazy, dodržujte osmero pravidel užití klíčových slov.

  1. Je-li hledané klíčové slovo víceslovné, nepřerušujte jej jinými slovy. Příklad: Informační a ERP systém X Informační systém a ERP.
  2. Omezte na minimum používání STOP slov.
  3. Nejdůležitější klíčová slova umisťujte co nejblíže začátku.
  4. Klíčová slova užívejte přirozeně, vyvarujte se jejich nepřirozenému nadužívání. Text píšete především pro lidi, musí zůstat čtivý.
  5. Pomáhá zvýraznit klíčová slova boldem, nebo uvést v anchor textu s odkazem na obsah vztahující se ke klíčovému slovu. Opět s mírou, prioritou je přehledný text.
  6. Přednost v užití klíčových slov, zejména v textu, mají víceslovné fráze. Tzv. long taily.
  7. V URL slova oddělujeme pomlčkou, jinak je vyhledávač vnímá jako jedno.
  8. VERZÁLKY používáme jen tam, kde to má skutečný význam.

Nyní víme jak správně vybrat klíčová slova pro náš web nebo pro internetovou reklamní kampaň. V příštím díle si povíme více o metadatech, včetně toho, jak v nich využít klíčová slova.