SEO seriál: Metadata? To mám na webu taky?

24. 3. 2015

Metadata jsou strukturované informace o webu určené pro vyhledávače, respektive pro strojové čtení. V rámci celé interakce běžného uživatele s webem, tvoří metadata jen nepatrnou část obsahu, kterou může vidět, a to téměř výhradně ve vyhledávačích. O to důležitější jsou metadata pro výpočet hodnocení stránky. Není náhodou, že se v češtině zažil výraz: „Informace pro vyhledávače“. Ale která metadata jsou ta důležitá a jak je správně použít?


Zajímají vás také Klíčová slova? Čtěte více v našem SEO seriálu.


Co jsou to ta metadata a jak fungují?

Přestože na svém webu používáte ta správná klíčová slova, nemusíte se nutně umisťovat na svůj vysněný vyhledávací dotaz na první stránce výsledků vyhledávání.

Je to mimo jiné proto, že celý internet je plný nesouvisejícího, obtížně zařaditelného obsahu (váš web určitě ne :D). Vyhledávače tak potřebují doplňující informace, které pomohou celý web kategorizovat. Informace, které připraví obsah do úhledných balíčků a pravdivě popíší jejich složení.

Vyhledávač si je pak jistější, že váš web je vhodné nabízet jako relevantní výsledek, protože ví, že když balíčky rozbalí, najde přesně to, co očekával dle popisu na obalu.

Na tahle metadata nezapomeňte!

Zapátráte-li na internetu po typech metadat, zjistíte, že existuje mnohem širší škála, než můžete reálně upotřebit. Není ale žádoucí použít všechny typy, ne vše se hodí právě pro váš web a mohlo by dojít i k penalizaci webu a následnému zařazení do pejorativní škatulky spammerů.

Proto se nejdříve podívejme na zoubek metadat z kategorie „Must have“.

Title

Title je nejdůležitějším prvkem v metadatech

Title je bezpochyby nejdůležitějším a nejobvyklejším meta tagem, česky meta značkou.

Ve výsledcích vyhledávání se zobrazuje jako zvýrazněný nadpis krátkého úryvku o stránce a vyhledávače jej výrazně zohledňují při výpočtu pozice.

Hodí se tak věnovat optimalizaci dostatečnou pozornost a vytvořit unikátní title pro všechny podstránky webu.

Aby měl váš title význam, musí odpovídajícím způsobem vystihovat obsah popisované stránky. Vyplatí se vybrat nejdůležitější klíčové slovo či frázi, nepřerušenou ji vložit do začátku titlu a zbytek smysluplně přizpůsobit.

Ale!

Title určitě nemá být jen výčtem frekventovaných klíčových slov. Smysluplně přizpůsobit v tomto případě znamená zakomponovat do podstatu vystihující věty.

Přestože je title tak důležitý, je mu vyhrazen jen velmi omezený prostor, který vyhledávače zobrazí. Dříve byl určen počtem znaků, přibližně před rokem Google omezil jeho velikost pomocí pixelů. Google dnes v titlu zobrazí 512pixelů. Každé velké písmeno vás tak stojí více prostoru než dříve, zabere více pixelů.

Pokud jste v počítání pixelů podobně sběhlí jako já, můžete si pomoci online nástrojem pro testování titlu.

Description

Description se ve výsledcích vyhledávání zobrazuje pod titlem.

Description se ve výsledcích vyhledávání zobrazuje pod titlem jako drobný šedý text. Pro Google je už jen velmi slabým hodnotícím faktorem -  hlavní váhu má pro pokročilá vyhledávání, které ale drtivá většina uživatelů nevyužívá.

Díky tomu můžeme description využít pro CTA (Call To Action = vábnička) a psát jej především pro lidi.

Google zobrazí jen 160 znaků včetně mezer, tudíž pozbývá smyslu psát delší description. Pište jej v celých větách, ne jen heslovitě. Nemáte-li lákavou zprávu typu CTA, postačí jednou větou shrnout, co se návštěvník může dozvědět při návštěvě, jaký problém mu návštěva pomůže vyřešit.

Alt text

Alt text je alternativním textem obrázku, který se využívá v případě, kdy uživatel zapne podporu pro zrakově postižené, nebo má v prohlížeči zakázané načítání obrázků. V takových případech nabídne web prohlížeči text a speciální software jej nahlas přečte, v druhém případě se zobrazí jen text bez obrázku.

Důležitost Alt textu vzrostla s vyhledáváním obrázků Google, protože s pomocí Alt textu se obrázky třídí. Současně s tím vyhledávače hodnotí weby obsahující tyto texty výše, jako uživatelsky přívětivější. Vytváříte tak elektronickou formu bezbariérového přístupu.

A jak jej napsat?

Zkuste obrázek slovy popsat nezasvěcenému kolegovi, a popis si zapište. Pokud se kolegova představa o obrázku alespoň částečně shoduje se skutečností, váš popis byl dostatečně výstižný.

Tím to ale nekončí.

Zvažte, zda by nešla využít i vaše důležitá klíčová slova. Pokud tím neutrpí relevance, neuděláte chybu.

Ale!

Nemá smysl snažit se je naroubovat na každý obrázek. Jde nám o zachování funkce textové alternativy k obrázku. Cítíte-li, že se někam klíčová slova nehodí, a alt text by ztrácel na srozumitelnosti, důvěřujte svým pocitům.

Zde metadata nekončí!

Nyní známe nejsvětější trojici metadat, která má každý web určitě obsahovat.

Jenže metadata toho umí mnohem více, například strukturovat obsah nebo umožní mít na webu duplicity bez rizika penalizace!

Chcete vědět víc? Dozvíte se v následujícím díle SEO seriálu… ;-)