Aktuality

SEO seriál: První kroky v online světě

2. 2. 2015

Podnikáte online? Chcete dostat svůj web na vyšší pozice ve výsledcích vyhledávání? Nebo vás jen zajímá, proč některé stránky naleznete snadno, jiné musíte vyhrabat z bahna internetu. Ať už je vaše motivace jakákoli, náš SEO seriál vám určitě pomůže pochopit souvislosti.

V prvním díle se dozvíte, jak fungují vyhledávače, co je to SEO a proč se vám vyplatí na něj myslet. Postupně se zaměříme na konkrétní problematiku. Ale nebojte, vše bude srozumitelnou formou;-)

Jak vyhledávače fungují? Co je to SEO?

Představme si internet jako velké město. V takovém městě je mnoho podnikatelů, obchodů, knihoven, trhů i potenciálních zákazníků. Někteří jsou úspěšní více, jiní méně, což může být způsobeno lepším produktem či službou nebo jen lepší polohou.

Na lepší poloze (pozici) nám určitě záleží i v online světě. Víme totiž, že ve městech jsou některá místa frekventovanější a stejně tak je to i v prostředí vyhledávačů, kde první stránka je onou frekventovanou ulicí.

SEO je tedy souborem postupů, jak takovou frekventovanou ulici identifikovat a později se na ni stabilně dostat.

Každé větší město má svůj informační systém, který obsahuje a poskytuje veškeré potřebné informace svým obyvatelům. Má tak vytvořený svůj index služeb, podnikatelů, památek, kultury. To vše rozřazené dle lokalit.

Podobný index, ale mnohem podrobnější, si vytváří vyhledávače. Aby index vytvořily, potřebují procestovat celé město. Používají k tomu stávající síť MHD a určitě se zastaví i u vás, vystupují totiž na každé zastávce, kde zastávka není, nemohou vystoupit. Pod zastávkou si představme odkazy. Proto je nutné mít odkazy na všechny důležité stránky webu - vyhledávací robot (crawler, bot) potřebuje vědět, kde má vystoupit. Novou stanici (novou URL) mu můžeme snadno sdělit, aby se brzy přijel podívat.

Ve chvíli, kdy dorazí do stanice, prohlédne si, co vše může okolí stanice nabídnout, zapamatuje si to a pokračuje v cestě.

Tyto poznatky si ale nenechává pro sebe. Kdykoli se jej někdo zeptá, ochotně odpoví. Projde si, co kde viděl a jaký to zanechalo dojem (index) a výsledky své úvahy sdělí uživateli vyhledávače.

Zohledňuje přitom mnoho faktorů. Ty nejdůležitější jsou počet a intervaly linek MHD vedoucích na danou zastávku (počet a kvalita odkazů), zda je doprava příjemná (uživatelsky příjemný web), zda stanice zapadá do okolí (stránka poskytuje relevantní obsah), v neposlední řadě i to, co cestou o dané lokalitě zaslechl od cestujících (ohlasy ze sociálních sítí).

Díky rostoucímu počtu zastávek (webových stránek) vyhledávače přistupují ke stále jemnějšímu filtru a zohledňují stále více rovin a prvků, jako je technický stav webu, jeho historie a další

To je chvíle, kdy přichází do hry nový živočišný druh – SEO specialisté. Ti se starají o to, aby informace posílané do indexu vyhledávání měly správnou formu, vyhledávač měl méně práce s jejich přechroupáním a ve výsledku to odměnil vyšší pozicí ve vyhledávání.

Nyní už víme, že na světě je spousta webových stránek, o něco méně vyhledávačů, spousta uživatelů (potenciálních zákazníků) a také způsoby jak být vidět více než ostatní. Až se informace vstřebají, vrhneme se v dalším díle na podrobnější problematiku optimalizace webových stránek.

Postupně projdeme celou problematiku, kterou oblastí byste rádi začali vy?