SEO seriál: Strukturovaný obsah webu

22. 4. 2015

Už víme, že metadata pomáhají třídit vyhledávačům obsah. V tomto třídění a označování ale můžeme jít ještě hlouběji, pomocí strukturovaných dat. Google vás poté může odměnit tím, že ve výsledcích vyhledávání (SERP) zobrazí o vašem webu více informací než obvykle. Pojďme se se strukturovanými daty seznámit a nalézt odpovědi na otázky, které vás určitě napadnou.​

Strukturovaná data na SERP

Co jsou to strukturovaná data?

Jde o způsob rozčlenění obsahu webu na co možná nejmenší celky (jazykem strukturovaných dat bychom řekli entity). Tyto entity pak vyhledávač posuzuje s větší jistotou a ochotněji je nabízí ve výsledcích vyhledávání.

V současnosti je nejjistější cestou použití standardu vytvořeného společnými silami společností Google, Microsoft a Yahoo - schema.org.


V rámci SEO seriálu Jakuba Šikoly již vyšlo:


Jaké typy obsahu mohu označit?

Pomocí strukturovaných dat lze označit téměř cokoli a samotný výčet entit by vystačil na několik článků. Vyjmenujme si tedy několik ilustrativních příkladů entit:

  • Event (Událost) - nabízí vaše firma školení? Máte časově omezenou slevovou akci? Budete pořádat prezentaci nového produktu? Označte ji a máte velkou šanci, že se tato informace zobrazí ve výsledcích vyhledávání společně s meta titlem a descriptionem.
  • Person (Osoba) - pomocí této entity můžete označit jméno osoby, její pohlaví, datum narození i úmrtí, kontakt na ni, informaci v jaké organizaci vystupuje, na jaké události participuje a ještě mnohem více.
  • Organization (Organizace) - stejně jako v případě Person, i zde můžete definovat velmi širokou škálu informací od data založení, přes různé typy kontaktních informací, až po vlastnictví produktu.
  • Product (Produkt) - tato entita je hojně využívaná e-shopy, které tak snadno označí a popíší jednotlivé produkty, přičemž definovat je možné i cílovou skupinu nebo produktu přiřadit recenze a hodnocení spotřebitelů.

Všechny entity naleznete na stránkách schema.org. Je zbytečné používat všechny, vyberte jen ty, které pro vás mají smysl. Jste spisovatel nebo blogger? Pak je určitě smysluplné řádně označit veškeré informace týkající se vaší osoby. Snažíte se posílit svůj brand? Pak označte veškeré informace s ním spojené. Prodáváte pomocí e-shopu? Pak pečlivě označte všechny produkty i související informace.

Vypadá to složitě, musím umět kódovat webové stránky?

To nejlepší nakonec, NEMUSÍTE!

Společnost Google (i další vyhledávače) poskytuje zdarma online nástroj Webmaster Tools (propojte jej se svým webem, ať už budete označovat data či ne, protože poskytuje mnoho dalších užitečných funkcí), jehož pomocí se strukturovanými daty můžete snadno pracovat.

Kontrolní panel ve Webmaster tools

Po vstupu do Webmaster Tools hledejte v menu položku “Vzhled vyhledávání”, pod ní je schovaný vítaný pomocník - “Zvýrazňovač dat”. S jeho pomocí jednoduše označíte data, většinou text, a poté jim přidělíte požadovanou entitu.

Neváhejte a pusťte se do označování!