Blog

Škodí dotace EU byznysu a IT?

23. 6. 2014
blank

Seriál: zeptali jsme se na pár otázek manažerů z ABRA, Systematiq a FlexiBee. Přečtěte si jejich odpověď na otázku „Škodí dotace EU byznysu a IT?“

Martin Jirmann, generální ředitel

Škodí podle mě nesmírně. Nepopírám, že dotace mohou být v určitých situacích velmi prospěšné, ale jakmile se míchají s byznysem, je to špatně. Není přece možné, aby jedna firma získala dotaci a jiná ne, a to jen proto, že jsou z různých regionů, přestože si konkurují na stejném trhu, oslovují stejné zákazníky a vytvářejí stejná pracovní místa. Navíc IT je obor, kde výsledkem jsou nehmotné produkty, u nichž se těžko ověřuje jejich nákladová cena, je zde obrovský prostor pro podvody a korupci. Naštěstí ABRA na dotacích, na rozdíl od některých svých konkurentů, není závislá.

Jaroslav Řasa, zakladatel společnosti

Ano.

Blanka Michutová, hlavní účetní

Jednoznačně škodí. Jsou zcela neprůhledné, pomáhají korupčnímu prostředí, živí parazity, agentury, které pomáhají s projekty, což je nesmyslný mezičlánek, který nafukuje celý proces. Obecně to nepovažuji za zdravé pro ekonomiku.

Petr Kacálek, ředitel společnosti SYSTEMATIQ

Zcela jistě ano. Řada projektů vzniká účelově jen s cílem získání dotace. Nerozumím tomu, jak je možné, že v lokalitách mimo Prahu lze získat na privátní IT projekt dotaci a v Praze na ten samý nikoliv. Slyšel jsem například o projektech datových center, která poskytují své služby minimálně na celorepublikové úrovni. Jedná se o hrubý zásah do podstaty konkurence a volné soutěže. Myslím, že dotace by měly směřovat pouze do státní či neziskové sféry. Do byznysu rozhodně nepatří. Otázkou je, jak z tohoto rozjetého vlaku vystoupit.

Petr Nejedlík, vedoucí divize vývoj

Ano.

Alice Habartová, marketingová ředitelka

Rozhodně škodí. Když opomenu to, že v české kotlině jde o neuvěřitelně korupční prostředí, obecně uměle podporované projekty nepomáhají ekonomice. Vzniká tak řada projektů zcela účelově bez ohledu na to, zda je projekt opravdu záslužný nebo potřebný pro rozvoj společnosti. Na dotacích se živí řada firem, které v tvrdém byznysu nepřežijí. To není zdravé.

Jaký je váš názor? Škodí dotace EU vašemu byznysu?


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ