Blog

Sleva na poplatníka u pracujících důchodců bude

7. 8. 2014
blank

30. 7. 2014 vyhlásil Ústavní soud nález, kterým konstatuje neústavnost neposkytování slevy na poplatníka ve výši 24840 Kč ročně pracujícím důchodcům, kteří byli k 1.1. daného roku poživateli starobního důchodu.

Z toho vyplývá, že se za rok 2014 budou moci důchodci tuto slevu opět odečíst. Jak se to provede technicky, lze najít na webu MF ČR, kde je to uvedeno formou odpovědí na nejčastější dotazy k této oblasti na adrese www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-prijmu/informace-stanoviska-a-sdeleni/2014/nejcastejsi-dotazy-na-uplatneni-zakladni-slevy-na-dani-z-prijmu-fyzickych-osob-5165.

V podstatě je možné, aby důchodce podepsal prohlášení a pokud ho podepsané už měl, aby v něm vyznačil změnu, a od měsíce následujícího po měsíci oznámení změny začne zaměstnavatel slevu uplatňovat v měsíčním výpočtu mezd. Zbylou část slevy nebo slevu v celé výši (neprovedl-li změny v prohlášení poplatníka) si může zaměstnanec odečíst v ročním zúčtování daně nebo v přiznání k dani z příjmu za rok 2014. Za rok 2013 už není možné slevu žádným způsobem získat.

Máte co říci k tomuto tématu? Napište nám níže kometář.


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ