Aktuality

Technologická budoucnost očima Petra Máry

25. 1. 2023

Jeho videa sledují desítky tisíc lidí, kteří fandí moderním technologiím. Doménou Petra Máry jsou produkty značky Apple, jeho záběr je ale mnohem širší - sleduje novinky související s virtuální realitou, investuje do kryptoměn a přednáší o time managementu. Při nedávné spolupráci, kdy Petr v rámci svého videa zmiňuje také náš chytrý software pro inovativní byznys ABRA Flexi, jsme zjistili, že má hodně blízko k ABRA filosofii. Umí zhodnotit své silné stránky a využít je pro tvorbu věcí, které mu dávají skutečný smysl. Tady je jeho příběh. 

Dětství

Kdy se u Petra zrodila láska k počítačům? Když jako malý místo figurky Transformers dostal Commodore 116. „Nejdříve to bylo zklamání (kdo by nechtěl Transformers?), ale nakonec snaha přijít na to, jak si zahrát první počítačové hry a jak funguje BASIC, byla silnější,“ směje se. 

Studentská léta

Zájem o technologie Petra přivedl na Gymnázium U Libeňského zámku, kde studoval programování. Pascal mu ale namísto nadšení přinesl spíše zklamání. „Jako programovací jazyk nebyl samozřejmě špatný, ale psala se polovina devadesátých let - učitelé nebyli profi programátoři a někteří studenti je předbíhali míle kupředu. A měli velký talent, moje frustrace byla spíše v úrovni, že jsem těm nejlepším prostě nestačil.“

Po maturitě začal studovat stavební fakultu na ČVUT. Výběr mu poradil kamarád Petr Kasa, zakladatel Kasa.cz a současný CEO Pilulka.cz. „Nevěděl jsem, co se sebou, a Petr tenkrát povídá, že stavebnictví je dobrý segment, že se vždycky bude stavět. Petr byl odjakživa chytrý, tak jsem šel taky,“ vzpomíná s úsměvem Petr. Záhy pochopil, že není studijní typ, získal ale kontakty a také čas se porozhlédnout. „Věděl jsem, že se chci pohybovat kolem technologií, ale že nikdy nic nepostavím,“ dodává.

Začátky podnikání

Už od první pracovní zkušenosti se Petr soustředil na produktivitu. “Když jsem chodil na brigády, vždycky mi přišlo lepší být placen podle práce, než podle hodiny. Prostě jsem sázel na to, že jako podnikatel si vydělám více, budu schopen lépe svůj čas řídit a mít větší kontrolu nad tím, co dělám. Zaměstnaný jsem byl přesně 14 dnů. Potom už jen ŽL a s.r.o.,“ popisuje. 

Zájem o produkty značky Apple vyústil k založení webu MujMac.cz, Petr se v roce 2004 stal jeho šéfredaktorem. Později získal oficiální kontrakt a začal působit jako Apple Authorised Tech Series Presenter. Posledních 17 let pod značkou Petr Mára tvoří obsah na sociálních sítích a vystupuje na konferencích, kde vzdělává veřejnost v oblasti technologií. 

Tipy na úspěch

„Nejlepší podnikatelé jsou ti, kteří problém neberou jako stopku, ale jako věc, která má řešení.“ Petr Mára

Zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa říká, že kdyby měl zpětně poradit sám sobě s rozjezdem podnikání, připravil by se na to, že všechno trvá déle, než člověk počítá. Co by svému mladšímu já poradil Petr? „Jarda má samozřejmě pravdu a kdybych ho měl doplnit, tak člověk pořád potřebuje hledat nové a nové cesty. Většina věcí nejde podle plánu a je to nekonečná adaptace na změnu. Což je zároveň skvělá příprava pro život, který žijeme. Za mě nejlepší podnikatelé jsou ti, kteří každý problém berou jako problém, který má řešení. Že problém není stopka, ale jen malá překážka na cestě. Ne každý tohle umí,“ zamýšlí se. 

Petr Mára radí, jak natočit dobré video

V rámci Petrovy aktuální pracovní náplně vede jednoznačně tvorba online obsahu - Youtube, Instagram a TikTok. Zároveň si, jak sám říká, začal hrát s komunitním přístupem na HeroHero a zbytek jeho aktivit tvoří přednášky zaměřené převážně na technologickou budoucnost a produktivitu. „Čili tak 50 procent online, pětina přednášky a zbytek je objevování nových témat,“ shrnuje svou činnost. 

A co všechno obnáší tvorba nového videa? Podle Petra je potřeba mít určité základy - znalost tématu, být schopen mluvit a formulovat myšlenky a mít kolem sebe ten správný tým. „Mám kameramana/střihače v jedné osobě, takže nemusím řešit nic vyjma obsahu,“ vysvětluje influencer, jehož kanál na YouTube sleduje 117 tisíc fanoušků. Nejvíc času podle něj zabere příprava - testování, zkoušení, studium tématu (s rešerší Petrovi pomáhá asistentka). „Natočení je zpravidla na "první dobrou“, pak jen dotočit detailní záběry a další hodiny na videu pracuje střihač. Samotné natáčení je otázkou hodiny, pokud točíme u mě ve studiu. Zbytek je o přípravě a dalších členech týmu,“ doplňuje.

O rodičovství

Petr má se svou ženou Evou tři děti, od kterých se mnohé naučil. „Asi největší lekcí je neusilovat o dokonalost, ale zaměřit se na každé drobné zlepšení, každý malý drobný krok. Jinak řečeno - učení,“ říká.

Predikce budoucnosti

Petrovu mysl aktuálně zaměstnává umělá inteligence (AI), a rozšířená a virtuální realita (AR a VR) potažmo Metaverse - vytvoření funkčního modelu virtuálního světa. „Ty technologie, které teď přicházejí, možná uspějí, možná ne, ale mám rád věci ještě na začátku, než začnou být součástí našich životů na denní bázi,“ říká Petr. Čím podle něj budeme žít za takových pět, deset let? „Tipuji, že náš život bude ještě více ovlivněn algoritmy, potažmo AI. S umělou inteligencí budeme mnohem lépe pracovat a využívat ji pro svou práci i každodenní život. Dost možná se částečně ponoříme do rozšířené reality, která se nám bude v brýlích prolínat s tou naší skutečnou," předesílá.