Tipy a triky pro systémy ABRA: 3 způsoby jak zadat novou firmu do adresáře

11. 5. 2015

Jedna z prvních věcí, kterou při práci s informačním systémem uděláte, je zadání firmy do adresáře. V systémech ABRA Gx máte k dispozici tři různé způsoby, mezi kterými se můžete v průběhu editace libovolně přepínat.

Novou firmu v adresáři můžete zadat jako:

I. Firmu

V tomto případě se firma založí standardním způsobem, tj. její název zadáte do polož­ky Název firmy, pokud k ní budete chtít založit či připojit nějaké osoby, učiníte tak ručně v subzáložce Osoby.

II. Osobu jako firmu

Způsob zadání Osoby jako firmy.

Při zadání osoby jako firmy se zpřístupní položky Příjmení, Jméno, Titul a Titul za jménem, které se použijí pro předvyplnění položky Název firmy. Tyto položky jsou pouze dočasné, po ulože­ní již nejsou k dispozici. Předvyplnění probíhá dle výrazu, který je definován ve funkci Výraz pro předvyplnění názvu nové firmy podle údajů osoby a který si lze upravit dle vlastních požadavků.


TIP: v předchozím díle seriálu jsem si ukázali, jak jednoduše upravit sloupce na záložce Seznam


III. Osobu jako firmu se založením osoby

Tento způsobe je identický s předchozí volbou, ale k novému záznamu se založí navíc osoba v Adresáři osob se stejnými údaji, které uživatel vyplní na hlavičce firmy do položek Příjmení, Jméno, Titul a Titul za jménem. Tato osoba bude rovnou připojena k zadávané firmě, tj. bude uvedena v subzáložce Osoby.

Výběrovou položku Zadávat máte k dispozici pouze v editačním režimu při zadávání nové firmy. Příjemné je, že způsob zadání, který použijete naposle­dy, si informační systém zapamatuje a nabídne vám ho při dalším vložení nové firmy.

Máte zájem o vysvětlení konkrétního postupu v informačním systému ABRA?

Napište si o něj v komentáři pod článkem.