Aktuality

Tipy a triky pro systémy ABRA: Jednoduchá úprava sloupců v seznamech

16. 3. 2015

Ve všech agendách a číselnících je nejběžněji používaná záložka Seznam. Na ní jsou vidět sloupce s údaji. Pokud vám nevyhovuje jejich pořadí, lze sloupce jednoduše přesunout.

To se dělá nejsnadněji pomocí myši: Najeďte kurzorem na záhlaví sloupce, stiskněte a držte levé tlačítko a tažením doleva či doprava sloupec přesuňte. Máte-li vybranou pozici, kam sloupec přemístit, pusťte levé tlačítko myši.

Pokud se vám náhodou nepovedlo trefit přesně záhlaví, protože jste stiskli tlačítko myši v mezeře mezi sloupci, narazili jste na nejjednodušší způsob změny šířky sloupce. Vždy se mění sloupec vlevo od kurzoru.

Pokud vám sloupec vysloveně překáží, je možné ho snadno skrýt. Stačí pro změnu pravým tlačítkem myši vyvolat místní nabídku a vybrat hned první volbu: Skrýt tento sloupec. Výsledné nastavení sloupců se automaticky ukládá po zavření agendy. To znamená, že příště už budou tak, jak jste je zanechali.

Skrýt tento sloupec

Další vlastnost, kterou je rychlé seřazení záznamů seznamu podle vybraného sloupce, asi běžně používáte. Kliknutím levého tlačítka myši na záhlaví příslušného sloupce zapnete řazení vzestupné, druhým klikem sestupné. Způsob řazení je indikován v pravé části záhlaví sloupce, kde místo čtverečku znamenajícím neřazené se objeví směr řazení – šipka nahoru či dolů.

Co když ale potřebujeme řadit současně podle více sloupců? Slouží k tomu opět místní nabídka vyvolaná stisknutím pravého tlačítka myši na záhlaví a vybráním pro změnu poslední možnosti: Nastavit třídění. Objeví se nám okno, kde zatrhneme příslušné sloupce pro třídění. Pořadí určuje úroveň řazení. Takže například chceme-li seřadit faktury podle firem a v nich podle splatnosti, zatrhneme požadované položky a srovnáme dle pořadí. Srovnávání se děje pomocí šipek vpravo nebo pomocí kláves CTRL a kurzorových kláves (šipky nahoru a dolů). Standardní řazení je vzestupné, to ukazuje symbol plus, pokud chceme sestupně (symbol mínus), změníme pomocí protisměrných šipek vpravo nebo z klávesnice kombinací klávesy CTRL a mezerníku, případně dvojklikem myši.

Definice třídění

Po stisknutí OK se seznam seřadí. Toto řazení slouží k aktuální potřebě. Pokud chcete mít sloupce řazeny vždy stejně po použití konkrétního omezení, nastavte si je na záložce Omezení pod volbou Třídění v dolní části. Upozornění: Podle více položek můžeme třídit pouze v dokladových agendách.

Jak zobrazit jednou skrytý sloupec? Využijeme volby z místní nabídky v záhlaví sloupců Zobrazení sloupců a Editor sloupců. Objeví se seznam nastavení zobrazení sloupců a potřebný sloupec zapneme kliknutím na zatrhávací pole a přesuneme podobně jako při řazení.

Nastavení zobrazení sloupců

Stisknutím tlačítka Použít se upravený seznam nastavení aplikuje na seznam dokladů v pozadí a křížkem vpravo vypíná. V editoru, který jsme právě opustili, se dají dělat další úpravy sloupců, přidávat nové, podbarvovat hodnoty podle podmínek, ukládat definice pro různé potřeby a podobně. Jak na to, je popsáno v dokumentaci nebo se obraťte na svého konzultanta, který vám nastaví sloupce tak, jak potřebujete.