Blog

Trh by se měl otevřít IT expertům z Ukrajiny i Ruska, zaznělo na akci Deloitte

11. 4. 2022
Jaroslav Řasa na akci Deloitte

Deloitte už více než dvě dekády oceňuje nejrychleji rostoucí veřejné a soukromé technologické společnosti prostřednictvím programů Technology Fast 50 a 500. V rámci komunity Fast 50 se v prvním dubnovém týdnu uskutečnila panelová diskuze na téma Byznys v době nejisté. Debaty se zúčastnili politický geograf Michael Romancov, Jaroslav Řasa z ABRA Software a ekonomem David Marek. Zhodnotili současný stav věcí a přemýšleli nad tím, jak současnou krizi využít jako příležitost.

Dnes žijeme v ekonomice, která je velmi globalizovaná, velmi fragmentovaná a velmi zranitelná. Tyto aspekty se pochopitelně podepíší na ekonomické výkonnosti všech zemí světa a nejvíce zranitelné jsou ty ekonomiky, které jsou výrazně otevřené a relativně malé, což je přesně kategorie, kam patří i Česká republika,“ připomněl David Marek, hlavní ekonom Deloitte. Dále pak zmínil význam sekundárních dopadů současné situace, a sice že v celé řadě výrobků, které doposud směřovaly do Ruska, byla česká stopa. „Velmi často obsahují českou přidanou hodnotu, kus podpisu naší ekonomiky, který směřuje nejdřív do Německa nebo do jiné západoevropské země, aby následně v té finální produkci skončil třeba na ruském trhu. Kvůli sankcím nebo tomu, že západoevropské firmy dobrovolně opustily ruský trh, tam už ale tyto výrobky nesměřují.“

Dodal, že zhruba 51 % ze všech pracovních činností, které existují v české ekonomice, se dají automatizovat. K příležitostem technologického sektoru se vyjádřil Jaroslav Řasa. "Jednou je dokončení digitalizace státních systémů a výstavba aktivních IT systémů obrany. Další věcí jsou vojenské systémy – z mého pohledu by se Evropa a západní svět měly vydat cestou zbrojení. To neříkám proto, aby jen vyráběly zbraně, ale aby zkoumaly nové technologie. Máme vyvíjet moderní zbrojní systémy, kde se používá umělá inteligence, kde je IT podstatnou složkou řešení. A to je obrovská příležitost pro lidi, kteří umí programovat. Zároveň v některých věcech se ale budeme muset alespoň na chvíli uskromnit a vymyslet je jinak. A to je opět obrovská příležitost pro tech sektor: vymýšlení nové logistiky ve firmách, řízení dodavatelských řetězců chytřejším způsobem než dosavadním lineárním, vyšší schopnost reakce na změnu podmínek. To je obrovská budoucnost pro IT, pro technologické firmy."

Michael Romancov z FSV UK vysvětlil, v čem se Rusko liší od západních ekonomik. „Drtivá většina Rusů nikdy nezažila, co to znamená disponovat nějakým majetkem a co znamená mít za něj odpovědnost. Všichni z nás platíme účty, ale to je něco, co v Rusku v dobách sovětských neexistovalo, všechno dodával stát – mimochodem to je jedna z nejdůležitějších reforem, kterou v Rusku začali realizovat asi před 8 lety. Dodnes většina domácností není vybavena vodoměrem nebo měřičem tepla – platí směšný paušál a nikoho nezajímá, kde se teplo bere. Není tam žádná odpovědnost za každodenní ekonomické záležitosti, a to se pak přenáší do celé řady dalších oblastí."


A jaké jsou prirority pro další období?

  1. Stabilizace ekonomiky, větší odolnost vůči podobným nečekaným momentům
  2. Urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie
  3. Nalezení celoevropského řešení pro energetickou soběstačnost
  4. Otevření trhu IT expertům z Ukrajiny, ale i Ruska
  5. Akceptace profesní kvalifikace s cílem usnadnit ukrajinským uprchlíkům vstup na trh práce
  6. Podpoření investic do IT ochrany ve firmách
  7. Digitalizace státní správy a investice do cyber security
  8. Větší odolnost vůči nestabilitě v dodavatelských řetězcích
  9. Diskuze podporující kritické myšlení
  10. Zajištění odpovídajícího vzdělání ukrajinským dětem v Česku

Článek vychází z textu na blogu Deloitte, odkud jsme převzali také úvodní fotku.