abra-for-your-business-gray.png

Váš spojenec pro EET

S ABRA Software budete na
EET připraveni. Včas a bez nákladů.

Kontaktujte nás

Diagram jak funguje EET

Zprávy o EET

 • Aktualizovali jsme metodickou příručku ABRA Gen pro elektronickou evidenci tržeb.

 • Začíná povinnost používat EET pro maloobchody a velkoobchody.

 • Prostudujte si postup zavedení EET v systému ABRA Gen.

 • Upozorňujeme na povinnost vystavit informační sdělení EET i na internetových stránkách. Čtěte informace v aktualitě.

 • Modul systému ABRA Gen e-shop bude plně připraven na EET. Přečtěte si celou aktualitu.

 • Druhá vlna elektronické evidence tržeb se bude týkat Maloobchodu a velkoobchodu. Připravte se již dnes a instalujte nejnovější verzi ABRA Gen ze Zákaznického portálu. Podrobné informace o práci s EET v ABRA Gen vyčtete v metodické příručce, kterou jsme pro vás připravili.

 • Účtenky s EET ze systému ABRA Gen splňují zákonné povinnosti, nedá se to však říci o každé účtence, která se na trhu objeví. Více v aktualitě mapující 2. den ostrého provozu EET.

 • Připravili jsme pro Vás průvodce k používání EET v ABRA Gen. Detaily čtěte v novince na webu.

 • ABRA Software úspěšně otestovala EET v reálném provozu. Detailní technické informace jsou uvedeny v aktualitě na webu.

 • Elektronická evidence tržeb běží v ABRA Gen i pod operačním systémem Windows XP. Základní testy nám ukázaly, že v současnosti lze EET v ABRA Gen provozovat i na v minulosti oblíbených "XPčkách". Do budoucna avšak plnou funkčnost ABRA Gen v tomto operačním systému garantovat nelze. Doporučujeme proto přejít na nejnovější operační systém Windows. Vyhnete se tak i rizikům, které vyplývají z ukončení podpory systému ze strany jeho výrobce. Microsoft již 8. dubna 2014 vyřadil Windows XP ze seznamu podporovaných systémů a od tohoto data neposkytuje žádné opravy, a to ani bezpečnostní.

 • Uživatelům našich systémů doporučujeme zúčastnit se webináře na téma Elektronická evidence tržeb v ABRA Gen. Na webináři se naučíte nastavit vše potřebné na straně našeho systému, stejně jako samotné odesílání datové zprávy na server finanční správy a tisk unikátního kódu na účtence.

 • Doporučujeme prostudovat nový Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb, který byl Generálním finančním ředitelstvím vydán 31. 8. 2013.

 • Generální finanční ředitelství vydalo návod, jak získat autentizační údaje pro používání EET. V návodu také popsalo používání webové aplikace, ve které se budou registrovat jednotlivé provozovny a která bude vydávat podpisové certifikáty.

 • Ve Sbírce zákonů byla zveřejněna "Vyhláška o způsobu tvorby podpisového kódu poplatníka a bezpečnostního kódu poplatníka". Detailní technické informace jsou uvedeny v příloze uvedené vyhlášky. Účinnost vyhlášky je 1. prosince 2016.

  • Certifikáty budou platné tři roky a k dispozici jsou zdarma. Ministerstvo financí doporučuje pořídit alespoň dva – jeden hlavní a jeden rezervní (pro případ, že nastane situace, kdy bude nutné certifikát zneplatnit).

  • V týdnu od 8. srpna bude zveřejněna nová, v pořadí už třetí, verze testovacího prostředí. O novinkách budeme informovat.

  • Fyzické osoby, které nejsou plátci DPH, mají podle zákona o EET uvádět na účtenkách DIČ, tedy své rodné číslo. K tématu očekáváme diskuzi.

  • V jednání je možnost vytvářet účty pro další uživatele, kteří budou mít právo editovat vybrané provozovny.

  • Podnikatelé mohou od 1. září zažádat o přihlašovací údaje k portálu, kde si budou spravovat certifikáty a provozovny. O přihlašovací údaje bude možné zažádat elektronicky pomocí datové schránky nebo osobně na příslušném úřadě.

  • Aktualizace informací k technickému výpadku pokladen: V případě poruchy registrační pokladny lze účtenku vystavit ručně. Tržbu je nutné zaevidovat zpětně a doložit, že došlo k technickému problému. Jako důkaz lze považovat např. e-mailovou komunikaci se svým dodavatelem technického řešení. Finální metodiku ministerstvo představí do konce srpna.

  Zobrazit více

   

  Jak EET funguje

  Cílem elektronické evidence tržeb (EET) je ověřit, že každá tržba byla řádně evidována (a tím zajistit lepší výběr daní). 

  Aby Finanční správa měla dokonalý přehled, podnikatel jí o každé transakci zašle datovou zprávu (1) ve formátu XML. Státní systém pošle obratem potvrzení o přijetí zprávy doplněné o unikátní kód (2). Tento kód je nutné vytisknout na účtence (3), kterou obchodník předá zákazníkovi. Správné zdanění konkrétní tržby lze ověřit přes webovou aplikaci Finanční správy.

  Chod celého systému vyžaduje software a internetové připojení.

   

  Koho se EET týká

  Obecně novému zákonu podléhají ti, kteří za svou službu či zboží inkasují hotovost, platbu kartou, šekem, směnkou nebo přijmou poukázku.

  Pokud jste například freelancer, který fakturuje a platbu dostává na účet, EET jde mimo Vás (hodit se Vám ale bude náš online účetní software ABRA FlexiBee).

  Zákon se Vás netýká ani v případě, že si v sezóně přivyděláváte prodejem ovoce, květin nebo třeba medu z vlastní úrody. Občasný přivýdělek nemá povahu podnikání a evidenci tržeb tak nepodléhá.

Od kdy EET platí podle oborů

Kompletní přehled náběhu evidence tržeb najdete na webu Generálního finančního ředitelství, kód Vašeho podnikání
si můžete ověřit přes web Českého statistického úřadu (ČSÚ).

 • Restauracni zarizeni Ubytovací
  a stravovací služby

  Od 1. prosince 2016(Kódové označení CZ-NACE 55 a 56)

 • Maloobchod a velkoobchodMaloobchod
  a velkoobchod

  Od 1. března 2017

 • Ostatní činnostiEvidence pro
  ostatní činnosti

  Od 1. března 2018Jde například o taxikáře, pekaře, cukráře,
  lékaře, právníky a další.

 • ŘemesloŘemesla
  a výrobní činnosti

  Od 1. června 2018

Další zdroje a odkazy

Odkaz na příslušný zákon, který platí od 16. března 2016. Informace k údajům uváděným na účtenkách najdete na webu Ministerstva financíTechnická specifikace komunikace.

 

Jsem zákazník ABRA Software. Jak se na EET připravit?

Pokud pro své podnikání využíváte pokladnu s tiskárnou a máte připojení k internetu, nemusíte skoro nic. Stačí jen nainstalovat novou verzi našeho softwaru, jehož update je pro stávající aktivní uživatele zdarma. S vývojem EET jsme začali na jaře a od června už celý systém testujeme.

Testovat budeme také v průběhu srpna, kdy naše uživatele zároveň upozorníme na včasné zajištění certifikátu pro EET, který je potřeba nainstalovat do pokladního zařízení. Povinný proces zákazníkům včas připomeneme a srpnovou přípravu završíme doporučením instalovat novou verzi informačního systému ABRA Software. V listopadu bude možné zahájit provoz EET v testovacím režimu a ověřit tak fungování pokladního systému.

A co když nemám pokladnu?

I nadále se bez ní obejdete. Tržby můžete evidovat také přes počítač, tablet nebo chytrý telefon. Stačí mít jen aktualizovaný software, připojení k internetu a tiskárnu. V případě investice do nového zařízení mohou fyzické osoby využít jednorázovou slevu na dani z příjmů ve výši 5000 Kč. Sleva se vztahuje na zdaňovací období, v němž podnikatel poprvé evidoval tržbu spadající do nového zákona.

Nejsem zákazník ABRA Software. Jak se na EET připravit?

Stačí si vybrat software z našeho portfolia a dále pokračovat stejně jako v předchozím bodě. Začátkem září zároveň představíme speciální balíčky produktů, ve kterých bude EET zakomponováno. Čerstvé informace, prosím, sledujte na webu ABRA Software v sekci Novinky.

 

FAQ

Co dělat, když přestane fungovat tiskárna nebo se přeruší internet?Zachovat klid, zajistit opravu a údaje o tržbách Finanční správě zaslat dodatečně. Zpětné odeslání dat je nutné zajistit do 48 hodin, software se o tento krok ale postará hned po obnovení připojení či funkčnosti. Zákazník v tuto chvíli dostane účtenku bez unikátního kódu a nemusí tak čekat. V oblastech, kde je přístup k internetu komplikovaný nebo vůbec žádný (například horská chata) se lhůta pro zpětné odeslání prodlužuje na pět dnů. Podnikatelé pak evidují tržby v tzv. off-line režimu.

Jak na opravné doklady a vrácení zboží?Odpověď je jednoduchá – zaevidovaná částka, kterou je potřeba vrátit, se zadá do informačního systému a do EET je odeslána jako mínusová položka.

Jak budou probíhat kontroly a jaké jsou případné sankce?Finanční a celní úřady budou provádět kontrolní nákupy - úředníci zkontrolují všechny povinné údaje na účtence a ověří odeslání tržby na portál finančního úřadu. Za porušení stanovených povinností hrozí pokuta až 500 000 Kč. V případě úmyslného obcházení zákona může dojít i k uzavření provozovny.

V čem je hlavní přínos EET?EET zmenší prostor pro podvodníky, kteří neplatí daně. Poctiví podnikatelé tak ocení narovnání podnikatelského prostředí. Ministerstvo financí zároveň věří v pozitivní fiskální efekt (podle jeho odhadu má EET přinést do státní pokladny 18 miliard Kč).

 

Ptáte se online

 • Pan P.: Lze přímo z abry vystavovat požadovanou účtenku s náležitými kódy?

  ABRA Gen má EET plně integrované. Ze systému lze vystavovat účtenky se všemi zákonem danými náležitostmi.

 • Pan P.: Dobrý den, prosím o informaci jak nejlépe vyřešit vystavovaní účtenek u zákazníků. Máme techniky, kteří u zákazníků přijímají hotovost. Je potřeba dokoupit mobilní prodej nebo je možný jiný způsob. Děkuji.

  Zákazníkovi je třeba nejpozději při převzetí peněz předat tiskopis s náležitostmi EET účtenky.
  Pokud znáte cenu zakázky dopředu, jsou tu možnosti:
  1. V systému dopředu vystavit pokladní příjmy, a ty odeslat do EET a vytisknout formulář pokladního příjmu. Případně je možné od verze ​ABRA Gen ​17.01.03 využít tiskovou sestavu ​​Formulář faktury vydané s platbami, který vytiskne fakturu a její platby s EET informacemi.
  2. Problém by se také dal řešit podobně jako řešení placení platebními kartami. Př.: Fakturu vydanou zákazník zaplatí ostatním příjmem s příznakem elektronická platba ​(​viz. metodika k EET v nápovědě​)​. Ostatní příjem se odešle do EET. Před odjezdem si technik vytiskne fakturu s platbami (obsahuje EET informace). Poté technik dodá zboží a vyinkasuje peníze od zákazníka. Po příjezdu do firmy vyinkasované peníze zapíše do systému pomocí plateb, kterými se zaplatí již vystavené ostatní příjmy.
  V obou případech je třeba provést storno​ -​ provádí se zápornou částkou platby. Tedy platbou pomocí zadání záporné částky,​ záporný pokladní příjem​,​ resp. záporný ostatní příjem. Tyto doklady se musí taktéž odeslat do EET.

 • Pan M.: Dobry den, nas OZ jezdi na Slovensko, kde realizuje prodej v hotovosti (v EUR). Hotovost nasledne priveze na centralu. Nekdy se stane, ze zbozi ze skladu prebere v patek, ale zakaznikovi odveze v pondeli. Vzdalene pripojeni k Abre nebude mit z duvodu pripojeni k internetu. Kdy a jak realizovat platby v Abre? Pokud bude nutno vystavovat doklad jiz dopredu, neni pak problem s tim, ze fakticke predani zbozi bude az napr. dalsi mesic? A posledni vec - nevim jak je to ucetne, ale hadam, ze dodani zbozi do jineho statu EU je evidovano samostatne v mesicnich vykazech. Je mozne, ze se proto tyto platby v hotovosti nebudou evidovat v EET, jelikoz jsou jiz evidovany jinak? Dekuji za pomoc - mam v tom docela chaos a nikde nemohu najit odpoved.

  I tento prodej jste povinen zaevidovat do EET. V abře můžete dopředu vystavit daňový doklad (faktura vydaná vystavená na budoucí datum). Tuto fakturu zaplatíte pokladním příjmem, který můžete datumově také nastavit do budoucna(datum účtování) a odešlete jej ihned do EET (do EET se odesílá datum a čas přijetí tržby dle aktuálního času). Dopředná evidence tržby je v rámci EET povolena (v zákoně je uvedeno, že tržbu je nutné provést nejpozději při přijetí platby, takže provedení dříve je povoleno). V případě neuskutečnění platby zákazníkem provedete inverzní platbu na faktuře vydané (pomocí pokladního výdeje nebo záporného pokladního příjmu).

 • Pan K.: Provozuji 3 až 4 měsíce v roce vyhlídkovou věž. Snad spadnu dle směrnice MF do třetí vlny od 1.3.2018. Na věži je el. proud, ale internet zde není. Zatím nevím jak budu postupovat. Na věži se prodávají suvenýry, třeba tur. známky, pohledy, tur. vizitky a další drobné věci.

  Dobrý den pane K., pokud víte, že nemůžete v provozovně zajistit internetové připojení, měl byste se obrátit na správce daně s žádostí o povolení zjednodušeného režimu EET. Následně byste mohl vydávat účtenky s náhradním kódem PKP místo FIK.
  Tato problematika je dobře popsána v metodice k EET na stránkách etrzby.cz (odstavec 2.3.2).

 • Pan K.: Dobrý den, mám na vás dva dotazy:
  1. Posíláme zboží na dobírku přepravní službou PPL, která u zákazníka vybere částku za fakturu, kterou nám následně pošle na náš bankovní účet a mě by zajímalo, protože jsem se někde dočetl, že se má účtenka o úhradě posílat se zbožím, zda tato platba podléhá evidenci, zda je toto správně, nebo zda účtenku neposíláme, jelikož v případě, že ano, pak se mi faktura uhradí dvakrát, jednou, kdy ji uhradím já a podruhé, kdy mi přijde platba od PPL na účet.
  2. Provozujeme eshop se stavebním materiálem, kde je možná úhrada online platební kartou, jak toto ošetřit, jelikož může zákazník objednat zboží v noci apod. a my máme povinnost vystavit účtenku nejpozději v době platby, je asi nereálně, aby někdo seděl 24h. u internetu a vystavoval účtenky a následně ta platba přijde na účet do banky, opět by se jednalo o dvojí uhrazení faktury.

  ​​1. Odesílání zboží na dobírku nepodléhá EET.
  2. Platby online do EET spadají. E-shop musí odeslat do EET tržbu nejpozději ve chvíli platby, takže doporučujeme před přesměrováním klienta na platící bránu provést vystavení dokladu splňující požadavky na EET účtenku. Ověřte si u svého dodavatele e-shopu, jestli EET nezapracoval přímo do objednávkového procesu, případně zvažte, zda-li nedoprogramovat do Vašeho e-shopu komunikaci s ABRA Gen. Pro inspiraci Vám popíši, jak budeme mít EET vyřešené v modulu e-shop přímo v ABRA GEN: v e-shopu bude docházet (v přímé komunikaci s ERP) k vytvoření zálohového listu vydaného na placenou částku a tento zálohový list bude placen dokladem ostatní příjem s nastaveným příznakem elektronická platba. Doklad ostatní příjem bude odeslán do EET a zákazníkovi v e-shopu bude předán tiskopis - formulář ostatního příjmu obsahující zákonné povinnosti EET účtenky.

 • Pan V.: Mohu vystavovat účtenky jako dosud na jednotlivé komodity zboží? tj. papír - částka, dárkové zboží - částka, kancelářské potřeby -částka, výtvarné potřeby - částka, hračky - částka, bez bližší specifikace prodaného zboží? Děkuji předem za odpověď.

  Do EET nejsou odesílány detaily položek, pouze celková tržba a sumy jednotlivých sazeb. Kvůli EET tedy nemusíte způsob vystavení účtenek měnit.

 • Paní V.: Dobrý den, naše firma jezdí k zákazníkům servisovat kopírky/tiskárny... Je možné v případě, že zákazník bude platit hotově, vyhotovit pokladní doklad a odeslat jej elektronicky (netisknout na tiskárnu)? Děkuji za odpověď

  Pokud jste se zákazníkem dohodnuti na elektronické (e-mailové) formě dodání dokladu, je možné v systému ABRA Gen doklad vyhotovit a následně zákazníkovi odeslat e-mailem.

 • Paní M.: Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je možné EET aktivovat? Patříme do 2. vlny, tedy budeme od 1.3. povinni také vést EET. Aktuálně máme verzi ABRA 16.11.09. Bude potřeba něco dokoupit nebo jakým způsobem bude vypadat spuštění v praxi? Děkuji za odpověď.

  Doporučujeme Vám updatovat na poslední verzi ABRA Gen, v níž je EET obsaženo. Poslední verzi systému stáhnete ze Zákaznického portálu. Funkce EET jsou k dipozici pro každého uživatele ABRA Gen bez dalších poplatků. Konkrétním využití EET v ABRA Gen prosím nastudujte z metodické příručky.

 • Pan H.: Jak bude číšník na vesnické zábavě při roznášce nápojů po sále vydávat účtenky? Číšník na baru dostane např 15 piv, které na sále roznáší. Každé pivo kasíruje zvlášť. Jak se bude dát toto řešit s EET? Děkuji.

  Pokud prodejce nemá výjimku z EET (např. ojedinělé akce pořádané hasiči), tak musí každému zákazníkovi vystavit účtenku. Řešením může být:

  - Pořídit číšníkovi mobilní zařízení s tiskárnou a provádět EET při přebírání peněz.

  - Další variantou by mohlo být přichystání účtenek dopředu. Číšník si např. dopředu připraví 50 účtenek 1 pivo, 30 účtenek na 2 piva atd. a při převzetí platby vydá předem vystavenou účtenku. Pokud by mu na konci dne zbyly nějaké účtenky, tak je může stornovat.

 • Paní S.: Jsem OSVČ a provozuji prodejnu květin a dárkového zboží. Mám registrační pokladnu CHD 3050 která tiskne účtenky, ale není připojena na internet. Na rodejně nenám internetové připojení zřízeno. Používám již několik let účetní systém ABRA pro vedení daňové evidence. Program mám na domácím počítači, kde internetové připojení mám. V prodejně občas používám mobilní internet který je ovšem drahý - platím za přenesená data. Prosím o radu, jak mám postupovat, abych mohla po zavedení povinnosti EET pokračovat v podnikání. Bubu potřebovat novou pokladnů? Prodejnu mám v pronajatých prostorech a nevím, zda bude možné pevné internetové připojení. Mohu vystavovat účtenky jako dosud, tj. řezané kvěniny - částka. dárkové zboží - částka. bez bližší specifikace prodaného zboži? Děkuji předem za odpověď. S.

  ​Pokud by nešla Vaše stávající pokladna upgradovat na EET provoz, bude nutné si pořídit novou pokladnu, např. CHD 3050 EET, nebo by bylo možné používat samotnou Abru ​s modul​em​ Maloobchodní pokladna.

  V každém případě pro splnění zákona o EET budete potřebovat internetové připojení. V případě, kdy by nebylo možné stálého internetového spojení, lze požádat Vašeho správce daně o povolení k evidenci tržeb ve zjednodušeném režimu, kdy budete mít povinnost odeslat evidovanou tržbu do 5 dní.

  Bohužel využívat Vaši stávající pokladnu bez podpory EET by bylo v rozporu se zákonem, vzhledem k tomu, že je nutné na účtenku tisknout FIK (fiskální identifikační kód) a jiné údaje, které Vám Vaše stávající pokladna nezajistí.

 • Paní C.: Dobrý den, jsme malý rodinný penzion (13 lůžek), denně vydáme 1 až max. 2 účtenky, mimo sezónu je to někdy i pouze 1 účtenka týdně. Mohu pro EET použít váš program FlexiBee na stávající počítač s Windows XP Professional a přikoupit pouze malou tiskárnu na účtenky? Jaké budou pořizovací náklady a měsíční provoz? Nebo je třeba pořídit vyšší-novější operační systém? Neplánuji přijímat platby platebními kartami. Děkuji za odpověď.

  Pro váš provoz Vám můžeme doporučit účetnictví FlexiBee v cloudové nebo lokální verzi. Systém můžete provozovat (i s EET) zcela zdarma ve verzi One, nebo jako placenou službu ve vyšších verzích. Systém Vám bude nyní pracovat i na systému Windows XP pro, FlexiBee však na tomto OS již nepodporujeme, a tak Vám doporučujeme přejít na nejnovější operační systém Windows. Od příštího roku, kdy bude FlexiBee využívat Javu ve verzi 1.8, může být s OS Windows XP problém.

 • Pan L.: ​Dobry den, zajima me pouziti vaseho POS systemu pro restaurace. Rad bych se informoval podrobne o funkcionalitach FlexiPOS - rab bych si vyzkousel jak bude pokladna skutecne fungovat, co vse muzu nastavit, jak funguje sklad. Zaroven bych teoreticky zacal pouzivat i vas ucetni system - jaka data tecou z pokladny do ucetnictvi? Je mozne ucetni system pouzivat skutencne zdarma? (pro malou kavarnu, kterou provozuji jakjo konicek). DIky za odpoved

  Pokud vystačíte se zadáváním dokladů přímo v účetním programu, můžete ABRA FlexiBee provozovat i s EET zcela zdarma. Pokud budete potřebovat specializovaný modul optimalizovaný pro maloobchodní prodej, budete již potřebovat verzi placenou. Pro tento účel můžete od 20. 9. do 1. 12. 2016 využít 100% slevy na modul Prodejní kasa.

 • Paní M. K.: Dobrý den, zajímá mě, jestli bude možné všechny povinné údaje do účtenky pouze opsat z chytrého mobilu? - myslím, tím, že bych se vyhnula pořizování tiskárny. Děkuji za odpověď.

  Pokud máte ve svém mobilním zařízení přístup k systému ABRA a můžete si tedy danou účtenku zobrazit, teoreticky můžete údaje opsat na ručně vystavený doklad. V praxi to však bude velmi obtížné, jelikož doklad musí obsahovat mnoho údajů:

  ​Z tohoto důvodu nemůžeme tento postup doporučit​.

  • FIK (př. f03531d6-0ec8-482d-ae91-a9f9dc9e8d6f-ff),
  • BKP (př. 106911B6-1E7D4407-6FB6BB73-74A6A6E0-39EDFDF3),
  • identifikace dokladu (př. PP-46/2016),
  • označení provozovny (př. 1),
  • označení pokladního zařízení (př. XX000001234A),
  • celkovou tržbu (př. 123Kč), 
  • pokud se jedná o plátce DPH je třeba uvádět i základy a DPH (př. základ 100Kč DPH 23Kč).
 • Pan B.: ​Dobrý den. Naše firma se zabývá prodejem uhlí domácnostem. Tržby v hotovosti přebírá řidič rozvozového auta, které předává na centrále po skončení směny buď ten samý den, nebo den následující. Prodej realizujeme z pěti našich prodejních skladů, z nichž jen jeden je vybaven počítačem. Na této centrále jsou tržby ze všech skladů pořizovány pomocí účetního systému ABRA G3. V některých lokalitách, kam naši řidiči rozvážejí uhlí, nemusí být k dispozici internet. Je možné evidovat tržby za všechna prodejní místa až na tomto centrálním místě? Děkuji B.

  Pokud se jedná o platbu hotově nebo kartou je třeba tržbu zaevidovat nejpozději při platbě. Záznam o tržbě lze provést i dopředu, takže pro Vás by bylo řešením vystavit pokladní příjem, ten zaevidovat do EET (případně fakturu a k ní pokladní příjem) a předat tento zaevidovaný doklad řidiči, který pokladní příjem​ (představuje účtenku s povinnými EET údaji) předá při převzetí peněz zákazníkovi.

 • Paní J. V.: ​Dobírky 1/ dodavatelem vystavená faktura-platba prostř. České pošty,tj. peníze si vyzvedne dodavatel v hotovosti na poště. Přiznává se k datu vystavení faktury nebo přijetí peněz z pošty? 2/ dodavatelem vystavená faktura-veze přepravní služba a ta vloží vybrané peníze na bankovní účet dodavatele. Přiznává se v rámci EET nebo ne? Pokud ano, ke kterému datu?

  1. ​​Tržba podléhá EET, takže je nutné před odeslání provést elektronickou evidenci tržeb (dle smluvních podmínek se zákazníkem předat doklad o evidenci v papírové formě případně elektronicky).​
  2. Pokud se jedná o dobírku, kdy dopravce vybrané peníze zašle bankovním převodem dodavateli, tržba nepodléhá EET.
 • Paní D. S.: Prosím o sdělení, zda se bude registrovat auto rozvozce zboží jako provozovna a tudíž samostatné reg.číslo?

  Pokud se jedná o cizího dopravce, který realizuje pouze předání zboží a vybrané peníze nám zasílá na účet, nespadá tato tržba do EET.
  Pokud peníze od cizího dopravce přebíráte hotově, je třeba tržbu evidovat a se zboží zaslat pokladní příjem, na kterém je provedeno EET (účtenku).
  Pokud se jedná o Vaši vlastní dopravu a rozvoz již pouze předává zásilky a přebírá peníze, je možné tržbu vystavit dopředu na kamenné provozovně.
  Pokud Váš vlastní rozvoz navíc umožňuje i prodej přímo na místě a přebírá za tento obchod peníze (případně platba kartou), podléhá tato tržba evidenci a je nutné na účtence uvést identifikaci pokladního zařízení (automobil by měl mít pokladní zařízení s unikátní identifikací), které tržbu zaevidovalo. Domníváme se, že provozovna nemusí být pro každý automobil rozdílná.

 • Paní K. H.: Dobrý den, jsme firma, která čas od času přijme úhradu faktury od klienta v hotovosti, jinak naprostá většina plateb od zákazníků nám chodí na účet. Bude Abra umožňovat evidenci této tržby v hotovosti přímo např. z modulu Pokladna? Děkuji. KH

  Ano, EET bude realizováno přímo nad pokladními doklady.

  Pan D. H.: Dobrý den, jak se bude řešit EET u stánkového prodeje? Prodej občerstvení např. na festivalech a jiných kulturních akcích. Připojení k internetu zde není nebo je nespolehlivé. Jak se bude dát provozovat Abra mimo provozovnu, když rušíte replikace? Děkuji za odpovědi.

  Také prodejci stánkového prodeje (pokud se ne​jedná o příjem z příležitostné činnosti, kterou není nutné evidovat) budou muset elektronicky evidovat tržby a vždy vystavovat účtenky pomocí pokladního zařízení. Budete-li mít na prodejním stánku PC s nestabilním nebo žádným připojením k internetu, budete muset vystavenou účtenku (účtenka musí vždy obsahovat BPK bezpečnostní kód poplatníka, který se vypočítává z obsahu účtenky) odeslat k potvrzení EET do 48 hodin. Případně budete mít také možnost zažádat si o výjimku a evidovat EET v zjednodušeném režimu bez přístupu k internetu, u kterého bude povinnost účtenky registrovat zpětně do pěti dnů.
  ABRA bude oba tyto režimy podporovat.

  K replikacím, které již nejsou podporovány. ABRA v současnosti intenzivně pracuje na novém řešení, které bude podporovat stánkový prodej. Včas budeme naše zákazníky informovat, až budeme mít řešení připraveno.

 • Pan V. O.: Dobrý den. Není mi jasné, jestli se EET bude týkat všech s drobnými vyjímkami jak napsaly LN, nebo jen plátců DPH. Nebo budou muset EET mít i poslední trhovci, tedy internet, DPH progam, PC nebo notebook, tiskárnu, znalost daňového portálu a datových schránek, neboť budou muset posílat KH, daňové přiznání a ESL při. vývozu do EU, takže všichni se budou muset stát plátci DPH. Zároveň jim přibyde agenda. Ptal jsem se mailem MFÚ, ale bez odpovědi. Nevíte náhodou jak to bude?

  Evidence tržeb se týká všech podnikatelů bez ohledu na to, zda jsou plátci DPH, nebo nejsou, přijímají-li za své zboží či služby platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, které zahrnují příjem z podnikání a nevztahuje se na ně výjimka.​​ I prodejci na trzích (pokud se ​ne​jedná o příjem z příležitostné činnosti, kterou není nutné evidovat) tedy budou muset elektronicky evidovat tržby a vždy vystavit účtenku pomocí pokladního zařízení. Mají však možnost si zažádat o výjimku a evidovat EET v zjednodušeném režimu bez přístupu k internetu. EET v principu nenutí podnikatele k plátcovství DPH. Doporučujeme prostudovat podrobné informace na portálu http://www.etrzby.cz/cs/nejcastejsi-dotazy-podnikatelu.

 • Paní M. V.: Dobrý den, doslechla jsem se, že se budou posouvat termíny zavedení EET. Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď.

  Zatím nebyla žádná změna oficiálně schválena. Na toto téma proběhly různé diskuse, ale zatím jsou platné termíny dříve zveřejněné. V každém případě budeme případné změny reflektovat a informační systémy ABRA budou připraveny.

 • Pan A. B.: Dobrý den. Používáme od Vás pro účetnictví FlexiBee - rád bych se zeptal na dvě otázky:
  1. celou dobu se mluví o účtenkách, předpokládám, že se bude ale povinnost EET vztahovat i na vystavené faktury v hotovosti - bude toto FlexiBee tedy umět automaticky také? Nemáme v krámku pokladnu ale veškeré prodejní doklady odesíláme ze skladového terminálu přímo do FlexiBee přes API Rest a následně opět přes API tiskneme zákazníkovi fakturu.
  2. Krom maloobchodního prodeje mám i řemeslnou živnost, kterou vykonávám na stejné IČo - jak bude toto v případě EET řešeno? Budu doklady za služby přes EET vystavovat již od března?

  1. V ABRA FlexiBee bude u dobírkových faktur EET řešeno automaticky. Vydané faktury placené hotově budou mít evidenci EET u pokladních dokladů, které vzniknou při hotovostní úhradě faktur. V případě, že nebudete chtít vystavovat pokladní doklady, půjde EET evidovat přímo u faktury.
  2. V ABRA FlexiBee si můžete nastavit více typů dokladů. Pokud jedna vaše činnost již spadá do povinnosti evidovat EET, a druhá ne, ke každé činnosti si nastavíte jiný typ dokladu - jeden vázaný na EET, a druhý ne. Při vystavování dokladů se nastavení, zda doklad spadá do EET, bude řídit právě typem dokladu.

 • Pan K. B.: Dobrý den, jsme uživateli FlexiBee a v naší firmě hojně využíváme REST-API. Chtěl bych se zeptat jak bude EET řešeno při zápisu faktur pomocí REST-API. Děkuji za odpověď.

  Záleží na tom, zda bude odesílání do EET řešit externí program nebo budete tuto funkci chtít od ABRA FlexiBee. V každém případě bude určitě obojí možné.

Zobrazit více

Máte ohledně EET další dotazy?

Rádi je zodpovíme. Vyplňte, prosím, náš formulář a my se Vám co nejdříve ozveme.