Váš spojenec pro EET

ABRA Software nabízí plnou podporu EET pro všechny typy podnikání.

Logo ABRA Flexi

Účetnictví pro menší firmy a živnostníky. Více

Logo ABRA Gen

All-in-one informační systém pro střední a velké firmy. Více

Novinky

 • 16.12. 2022 Parlament schválil zrušení povinnosti elektronické evidence tržeb EET od 1.1.2023.
 • 07. 01. 2022 Současná vláda připravuje návrh zrušení EET.
 • 04. 05. 2020 Podnikatelé nebudou evidovat tržby do konce roku 2020. Vláda v pondělí 4. května 2020 schválila návrh Ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.
 • 27. 03. 2020 Evidence tržeb pozastavena. Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona o evidenci tržeb. S účinností k dnešnímu dni, tj. 27. 3. 2020, pozastavuje zákon č. 137/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, povinnost evidence tržeb, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců.
 • 02. 01. 2020 3. a 4. fáze EET bude spuštěna 1. května 2020. Týká se evidence pro řemesla a výrobní činnosti a evidence pro ostatní činnosti jako například taxikáře, pekaře, cukráře, lékaře, právníky a další.
 • 10. 12. 2019 Zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění novely zákona č. 256/2019 Sb. s vyznačením účinnosti jednotlivých změn (252,74 kB)
 • 17. 10. 2019 Zkontrolujte platnost svého pokladního certifikátu pro EET. Do konce letošního roku a začátkem roku 2020 bude docházet k ukončení platnosti pokladních certifikátů, které byly generovány v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb. Vydané pokladní certifikáty mají platnost 3 roky. Jak nahrát certifikát do ABRA Gen?
 • 19. 04. 2017 Aktualizovali jsme metodickou příručku ABRA Gen pro elektronickou evidenci tržeb.
 • 01. 03. 2017 Začíná povinnost používat EET pro maloobchody a velkoobchody.
 • 22. 02. 2017 Prostudujte si postup zavedení EET v systému ABRA Gen.
 • 09. 02. 2017 Upozorňujeme na povinnost vystavit informační sdělení EET i na internetových stránkách. Čtěte informace v aktualitě.
 • 27. 01. 2017 Modul systému ABRA Gen e-shop bude plně připraven na EET.
 • 05. 01. 2017 Druhá vlna elektronické evidence tržeb se bude týkat Maloobchodu a velkoobchodu. Připravte se již dnes a instalujte nejnovější verzi ABRA Gen ze Zákaznického portálu. Podrobné informace o práci s EET v ABRA Gen vyčtete v metodické příručce, kterou jsme pro vás připravili.
 • 02. 12. 2016 Účtenky s EET ze systému ABRA Gen splňují zákonné povinnosti, nedá se to však říci o každé účtence, která se na trhu objeví. Více v aktualitě mapující 2. den ostrého provozu EET.
 • 23. 11. 2016 Připravili jsme pro Vás průvodce k používání EET v ABRA Gen. Detaily čtěte v novince na webu.
 • 20. 10. 2016 ABRA Software úspěšně otestovala EET v reálném provozu.
 • 13. 10. 2016 Elektronická evidence tržeb běží v ABRA Gen i pod operačním systémem Windows XP. Základní testy nám ukázaly, že v současnosti lze EET v ABRA Gen provozovat i na v minulosti oblíbených „XPčkách“. Do budoucna avšak plnou funkčnost ABRA Gen v tomto operačním systému garantovat nelze. Doporučujeme proto přejít na nejnovější operační systém Windows. Vyhnete se tak i rizikům, které vyplývají z ukončení podpory systému ze strany jeho výrobce. Microsoft již 8. dubna 2014 vyřadil Windows XP ze seznamu podporovaných systémů a od tohoto data neposkytuje žádné opravy, a to ani bezpečnostní.
 • 5. 10. 2016 Uživatelům našich systémů doporučujeme zúčastnit se webináře na téma Elektronická evidence tržeb v ABRA Gen. Na webináři se naučíte nastavit vše potřebné na straně našeho systému, stejně jako samotné odesílání datové zprávy na server finanční správy a tisk unikátního kódu na účtence.
 • 1. 9. 2016 Doporučujeme prostudovat nový Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb, který byl Generálním finančním ředitelstvím vydán 31. 8. 2013.
 • 26. 8. 2016 Generální finanční ředitelství vydalo návod, jak získat autentizační údaje pro používání EET. V návodu také popsalo používání webové aplikace, ve které se budou registrovat jednotlivé provozovny a která bude vydávat podpisové certifikáty.
 • 25. 8. 2016 Ve Sbírce zákonů byla zveřejněna „Vyhláška o způsobu tvorby podpisového kódu poplatníka a bezpečnostního kódu poplatníka“. Detailní technické informace jsou uvedeny v příloze uvedené vyhlášky. Účinnost vyhlášky je 1. prosince 2016.
 • 9. 8. 2016 Certifikáty budou platné tři roky a k dispozici jsou zdarma. Ministerstvo financí doporučuje pořídit alespoň dva – jeden hlavní a jeden rezervní (pro případ, že nastane situace, kdy bude nutné certifikát zneplatnit).
 • 8. 8. 2016 V týdnu od 8. srpna bude zveřejněna nová, v pořadí už třetí, verze testovacího prostředí. O novinkách budeme informovat.
 • 5. 8. 2016 Fyzické osoby, které nejsou plátci DPH, mají podle zákona o EET uvádět na účtenkách DIČ, tedy své rodné číslo. K tématu očekáváme diskuzi.
 • 3. 8. 2016 V jednání je možnost vytvářet účty pro další uživatele, kteří budou mít právo editovat vybrané provozovny.
 • 2. 8. 2016 Podnikatelé mohou od 1. září zažádat o přihlašovací údaje k portálu, kde si budou spravovat certifikáty a provozovny. O přihlašovací údaje bude možné zažádat elektronicky pomocí datové schránky nebo osobně na příslušném úřadě.
 • 30. 4. 2016 Aktualizace informací k technickému výpadku pokladen: V případě poruchy registrační pokladny lze účtenku vystavit ručně. Tržbu je nutné zaevidovat zpětně a doložit, že došlo k technickému problému. Jako důkaz lze považovat např. e-mailovou komunikaci se svým dodavatelem technického řešení. Finální metodiku ministerstvo představí do konce srpna.

Jak EET funguje

Cílem elektronické evidence tržeb (EET) je ověřit, že každá tržba byla řádně evidována (a tím zajistit lepší výběr daní). Aby Finanční správa měla dokonalý přehled, podnikatel jí o každé transakci zašle datovou zprávu (1) ve formátu XML. Státní systém pošle obratem potvrzení o přijetí zprávy doplněné o unikátní kód (2). Tento kód je nutné vytisknout na účtence (3), kterou obchodník předá zákazníkovi. Správné zdanění konkrétní tržby lze ověřit přes webovou aplikaci Finanční správy. Chod celého systému vyžaduje software a internetové připojení.

Schéma EET:

Schéma fungování EET

Koho se EET týká

Obecně novému zákonu podléhají ti, kteří za svou službu či zboží inkasují hotovost, platbu kartou, šekem, směnkou nebo přijmou poukázku. Pokud jste například freelancer, který fakturuje a platbu dostává na účet, EET jde mimo Vás (hodit se Vám ale bude náš online účetní software ABRA Flexi). Zákon se Vás netýká ani v případě, že si v sezóně přivyděláváte prodejem ovoce, květin nebo třeba medu z vlastní úrody. Občasný přivýdělek nemá povahu podnikání a evidenci tržeb tak nepodléhá.

Logo ABRA Flexi

ABRA Flexi je účetnictví pro menší firmy a živnostníky.

Umožňuje práci odkudkoliv ve Windows, Linux i Mac. Podporuje vystavování dokladů s EET v modulech Prodejní kasa a Pokladna.

Logo ABRA Gen

ABRA Gen je informační systém pro střední a velké firmy.

podporuje vystavování dokladů s EET v modulech PokladnaRestaurační prodej, a Maloobchodní prodej.

Od kdy EET platí podle oborů

Kompletní přehled náběhu evidence tržeb najdete na webu Generálního finančního ředitelství, kód Vašeho podnikání si můžete ověřit přes web Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ubytovací a stravovací služby

Od 1. prosince 2016
(Kódové označení CZ-NACE 55 a 56)

Maloobchod
a velkoobchod

Od 1. března 2017

Evidence pro
ostatní činnosti

Od 1. května 2020

Jde například o taxikáře, pekaře, cukráře,
lékaře, právníky a další.

Řemesla
a výrobní činnosti

Od 1. května 2020

Další zdroje a odkazy

Odkaz na příslušný zákon, který platí od 16. března 2016.
Veškeré důležité legislativní i technické dokumenty najdete na webu etrzby.cz.
Technická specifikace komunikace.

Jsem zákazník ABRA Software. Jak se na EET připravit?

Pokud pro své podnikání využíváte pokladnu s tiskárnou a máte připojení k internetu, nemusíte skoro nic. Stačí jen nainstalovat aktuální verzi našeho softwaru, jehož update je pro stávající aktivní uživatele zdarma.

Pro správnou funkci EET je nutné vygenerovat unikátní pokladní certifikát na webu Ministerstva financí. Jak nahrát certifikát do ABRA Gen se dozvíte v našem návodu.

A co když nemám pokladnu?

I nadále se bez ní obejdete. Tržby můžete evidovat také přes počítačtablet nebo chytrý telefon. Stačí mít jen aktualizovaný software, připojení k internetu tiskárnu. V případě investice do nového zařízení mohou fyzické osoby využít jednorázovou slevu na dani z příjmů ve výši 5000 Kč. Sleva se vztahuje na zdaňovací období, v němž podnikatel poprvé evidoval tržbu spadající do nového zákona.

Nejsem zákazník ABRA Software. Jak se na EET připravit?

Stačí si vybrat software z našeho portfolia a dále pokračovat stejně jako v předchozím bodě.

Máte ohledně EET další dotazy?

Mám zájem o předvedení Váš spojenec pro EET CZ